آیا افراد واکسینه نشده می توانند به کار خود برگردند؟


جروسالم (AP) – پس از گذراندن بیشتر سال گذشته در قفل ، آرتیوم کاواناتسکی آرایشگر تل آویو آماده بازگشت به کار بود. اما وقتی او برای یک عکسبرداری اخیر حاضر شد ، کارفرما او را رد کرد. دلیل؟ وی هنوز علیه ویروس کرونا واکسینه نشده است.

کاواناکی گفت: “او من را نبرد چون واکسن نزدم.” “این تبعیض است و اشتباه است.”

سرعت باورنکردنی تلاش های واکسیناسیون در اسرائیل ، این کشور را به یکی از معدود کشورهایی تبدیل کرده است که موفق به بازگشت به روال قبل از همه گیری خود شده است. بارها و مشاغل ، هتل ها و کلوپ های سلامتی در اسرائیل دوباره زندگی کرده اند ، جایی که حدود 80٪ از جمعیت بزرگسال کاملا واکسینه شده اند و عفونت های جدید و مرگ ناشی از COVID-19 کاهش یافته است.

در حالی که اسرائیل درمورد آنچه ممکن است با سطح بالایی از واکسیناسیون ممکن باشد ، ایده ای ارائه می دهد ، اما همچنین در مورد مشکلات پیش رو ایده ای ارائه می دهد: مشاغل و مدارس اکنون در تلاشند تا با افرادی که از واکسیناسیون خودداری می کنند به عنوان مورد بعدی چه کنند؟ مرحله همه گیری دوباره نگرانی های بهداشت عمومی را علیه حقوق فردی و احتمالاً مسائل جدید عدالت مطرح می کند. یک پرونده قبلاً در دادگاه به اتمام رسیده و پرونده دیگری نیز در جریان است.

شرکت های هواپیمایی در حال بررسی این موضوع هستند که آیا واکسیناسیون یا آزمایش منفی سفر اخیر ، مانند اتحادیه اروپا ، ممکن است لازم باشد. برخی از مقامات در انگلیس و ایالات متحده در حال بررسی این موضوع هستند که آیا شواهد واکسیناسیون می تواند به بازگشت تجمعات در مقیاس بزرگ کمک کند ، اگرچه مقاومت قابل توجهی در قبال اقدامات مشابه در مورد اینکه آیا برای بازگشت به محل کار یا کار سخت تر ، تیراندازی لازم است ، وجود دارد.

در بسیاری از کشورها ، تصمیمات ممکن است احتمال تقسیم بیشتر جمعیت از نظر ثروت و دسترسی به واکسن ها را افزایش دهد. در حالی که اکثر 100000 فلسطینی که در کرانه باختری زندگی می کنند و دارای مجوز کار اسرائیل هستند واکسینه شده اند ، اما سیستم ایمن سازی در کرانه باختری و غزه بسیار عقب مانده است. در بسیاری از نقاط جهان واکسنهای اندکی در صورت وجود دریافت شده است.


اسرائیل تاکنون برای تشویق مردم به واکسیناسیون به شدت به یک سری انگیزه ها اعتماد کرده است. وی “گرین کارت” برای افراد کاملا واکسینه شده ایجاد کرده است ، صاحبان آنها می توانند به کنسرت بروند ، بیرون غذا بخورند ، به ورزشگاه بروند یا به مکانهای محبوب تعطیلات در مکانهایی مانند مصر ، قبرس و یونان سفر کنند. کسانی که پاس ندارند شانس ندارند.

این سیستم در زمینه سرگرمی و سرگرمی به خوبی کار کرده است. اما اکنون در حال انتقال به مناطق دیگر است. مقامات بهداشتی توصیه می کنند کارگران واکسینه نشده که اخیراً آزمایش COVID-19 آنها منفی نشده است ، از مدارس ، مراقبت از افراد مسن و سایر مشاغل پر خطر ممنوع شوند.

سیستم بهداشتی اسرائیل همچنین کلیه کارمندان – پزشکان ، پرستاران ، مدیران و کارکنان پشتیبانی – را مجبور به دریافت واکسن ویروس کرونا کرده است. در صورت عدم پذیرش ، آنها به مشاغل دیگری منتقل می شوند که ارتباطی با بیماران پرخطر نداشته باشد.

سازمان های حقوق بشری ابراز نگرانی کرده اند که چنین مقرراتی می تواند درآمد کارگران را به خطر بیندازد.

نگرانی های مشابهی در آموزش وجود دارد. دانشگاه تل آویو که بزرگترین دانشگاه اسرائیل است ، تاکنون توازن آشفته ای پیدا کرده است.

در حالی که این دانشگاه کلاسهای حضوری را از سر می گیرد ، ایل زایسر ، معاون آن گفت که فقط دانشجویان واکسینه شده می توانند از نظر جسمی در آن شرکت کنند. کسانی که نیستند می توانند از راه دور به تحصیل ادامه دهند.

زیسر گفت: “در مراحل اولیه ، برخی از دانش آموزان را طبق گرین کارت برگردانده و دروس را در دسترس سایر دانشجویان قرار می دهیم.”

حتی با موفقیت اسرائیل ، صدها هزار نفر واکسینه نشده باقی مانده اند – برخی از آنها به طور کلی مخالف واکسن ها هستند ، اما بسیاری از آنها در ساختن یک عکس سریع انکار می کنند. سازمان ملل ، ایالات متحده و متخصصان بهداشت اروپا می گویند واکسن های مورد تأیید اسرائیل ایمن و موثر هستند.

کاوناکی ، آرایشگر ، با واضح تر شدن واکسن ها و داروهای مدرن مخالفت کرد و گفت که او نمی خواهد “هیچ سوزنی در بدن من” بگذارد. او تنها نیست. وی یكی از بیش از 15000 عضو یك گروه ضد واكسن یهودی در فیس بوك است كه منتقد آنچه كه آنها ایمن سازی اجباری توسط دولت می دانند ، است.

راپه ، یک حزب سیاسی به رهبری آریا آونی ، طرفدار صریح ضد واکسن ، در آخرین انتخابات پارلمانی هفته گذشته بیش از 17000 رأی به دست آورد. این برای ورود به پارلمان کافی نبود ، اما چالش سیاستمداران را نشان می دهد.

وزارت بهداشت اسرائیل تصدیق می کند که اختیارات آن محدود است.

Einav Shimron ، معاون وزارت روابط بین الملل گفت: “ما نمی توانیم مردم را مجبور به واکسیناسیون کنیم.”

انجمن حقوق مدنی اسرائیل ، یک سازمان غیردولتی که در زمینه کار کار می کند ، گفت: اجرای طولانی مدت کارت سبز یک مشکل بالقوه حقوق شهروندی است و از دولت خواست قانون را در این مورد تصویب کند.

سخنگوی مایا فرید گفت: “اگر قرار باشد سیاستی ناقض حق اشتغال و حق فرد برای انتخاب منصب خود با بدن خود باشد ، پس باید مراحل قانونی را طی کند.” “باید یک بحث عمومی وجود داشته باشد.”

در همین حال ، بحث در دادگاه ها در حال انجام است.

در اولین حکم اصلی در این باره ، دادگاه کار در تل آویو در ماه مارس به یک مرکز روز اجازه داد دستیاری را که حاضر به واکسیناسیون یا آزمایش ویروس کرونا نیست ، ممنوع کند. انتظار می رود که این تصمیم تجدید نظر شود.

دکتر ناداو داویدوویچ ، رئیس انجمن پزشکان بهداشت عمومی رژیم صهیونیستی ، گفت که وی معتقد است که مردم موظف به واکسیناسیون هستند ، به ویژه با توجه به شواهدی که نشان می دهد این واکسن نه تنها از بدترین نتایج COVID-19 جلوگیری می کند ، بلکه می تواند باعث کاهش گسترش ویروس. اسرائیل با 9.3 میلیون نفر حداقل 6188 مورد مرگ را از ابتدای ابتلا به بیماری همه گیر ثبت کرده است.

وی گفت: “ما واکسیناسیون را یک عمل همبستگی می دانیم ، نه فقط یک انتخاب فردی.”

هنوز هم ، او گفت که با واکسیناسیون اجباری یا اخراج مردم برای امتناع مخالف است. در عوض ، او رویکردهای جایگزین را از آموزش به اقناع ترجیح می دهد. کسانی که به امتناع ادامه می دهند ممکن است شغل دیگری پیدا کنند ، از راه دور کار کنند یا آزمایش های مکرر انجام دهند.

داویدوویچ ، متخصص اپیدمیولوژی نظامی سابق ، تجربه این مشکل را دارد. وی گفت: بیش از 90٪ از نیروهای اسرائیلی که نمی خواستند واکسینه شوند هنگام ثبت نام پس از آموزش توسط متخصصان پزشکی توافق کردند.

وی گفت: “من فکر می کنم فکر بدی است که سریع به سمت اجبار حرکت کنیم.” “بیشتر مردم مردد هستند. آنها به طور کلی مخالف واکسیناسیون نیستند. “


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*