اتحادیه اروپا در تلاش است تا قدرت آب و هوا را در جریان اجلاس تقویت کند


بروکسل (AP) – پنج سال پس از توافق پاریس ، شاخص های اقلیمی اتحادیه اروپا تحت آزمایش قرار می گیرند ، زیرا رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با هم دیدار می کنند تا توافق نامه ای برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای حداقل 55 درصد در پایان را امضا کنند در هر دهه نسبت به سطح 1990

اتحادیه اروپا می خواهد در مبارزه با گرم شدن کره زمین یک رهبر باشد. اما سران کشورها و دولت های بلوک آخرین بار در ماه اکتبر ملاقات نکردند ، زیرا این مسئله به دلیل نگرانی های مالی کشورهای شرقی در مورد نحوه تأمین بودجه انتقال سبز ، نتوانستند در مورد هدف جدید به توافق برسند.

اما اکنون که رهبران اتحادیه آماده امضای بسته بلندمدت بعدی بودجه اتحادیه اروپا و بازیابی ویروس کرونا هستند ، بسته رکوردشکننده 1.82 تریلیون یورو باید به تضمین تعهد همه 27 کشور عضو به هدف بهبود یافته پیشنهادی کمک کند. توسط کمیسیون ، مجری اتحادیه اروپا.

بخشهای زیادی از بودجه و کمکهای مالی در برنامه ها و سرمایه گذاری هایی که برای کمک به کشورهای عضو ، مناطق و بخشهایی که به ویژه تحت تأثیر گذار سبز قرار دارند و به تحول اقتصادی و اجتماعی عمیق نیاز دارند ، منظور خواهد شد.

رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین می گوید که او می خواهد 37 درصد از 750 میلیارد یورو صندوق بهبود ویروس کرونا برای اهداف زیست محیطی در اختیار کشورهای اتحادیه اروپا قرار گیرد ، در حالی که 30 درصد بودجه منظم بلوک باید برای مقابله با تغییرات اقلیمی


لهستان که سال گذشته به هدف بی طرفی اتحادیه اروپا در سال 2050 متعهد نبود و سایر کشورهای شرقی ، از جمله جمهوری چک و مجارستان ، برای اکثر نیازهای انرژی خود به شدت به ذغال سنگ وابسته هستند. آنها فكر مي كنند كه همه كشورهاي عضو همان جاه طلباني را بدون در نظر گرفتن مخلوط هاي انرژي در نظر گرفته اند.

لازلو پالکوویچ ، وزیر نوآوری مجارستان ، پیش از این اجلاس به رسانه های محلی گفت كه كشور وی قصد دارد هدف كاهش انتشار گازهای گلخانه ای 40٪ را برای همه كشورهای عضو تا سال 2030 و 15٪ مابقی را توسط اتحادیه اروپا پیشنهاد كند. مثل سوراخ

طبق پیش نویس نتیجه گیری اجلاس ، کشورهای عضو باید توافق کنند که هدف جدید “به طور جمعی توسط اتحادیه اروپا به مقرون به صرفه ترین روش ممکن محقق خواهد شد”. همه کشورهای عضو با در نظر گرفتن انصاف و انسجام ، در حالی که هیچ کس را پشت سر نمی گذارند ، در این تلاش ها شرکت خواهند کرد. “

رهبران جهان پنج سال پیش در پاریس توافق کردند که گرم شدن کره زمین به زیر 2 درجه سانتیگراد (3.6 درجه فارنهایت) و در حالت ایده آل بیش از 1.5 درجه سانتیگراد (2.7 درجه فارنهایت) افزایش یابد. قرن براساس توافق نامه پاریس ، طرفین باید اهداف به روز شده آب و هوا را تا پایان سال جاری ارائه دهند.

تأخیر دیگر در تجدید نظر در هدف فعلی کاهش انتشار 40٪ اتحادیه اروپا برای سال 2030 نیز به ویژه قبل از اجلاس سران مجازی درباره جاه طلبی های اقلیمی که پنج سال از توافق پاریس می گذرد نگران کننده است. رویداد روز شنبه میزبان انگلیس با سازمان ملل و فرانسه خواهد بود. نخست وزیر انگلیس بوریس جانسون هفته گذشته اعلام کرد که می خواهد انگلیس میزان انتشار گازهای گلخانه ای را حداقل تا 68٪ نسبت به سطح 1990 تا سال 2030 کاهش دهد – این هدف بلند پروازانه تر از اتحادیه اروپا است.

آدلاید چارلی ، فعال محیط زیست ، یکی از بنیانگذاران جوانان بلژیک در زمینه تغییرات اقلیمی ، گفت: “زمان آن رسیده است که رهبران اروپایی به نتیجه برسند.” “برای اتحادیه اروپا بسیار مهم است که اگر آنها می خواهند رهبر باقی بمانند ، واقعاً باید بازی خود را تقویت کنند.”

Greenpeace و دیگر گروه های زیست محیطی گفته اند که هدف بهبود یافته در اتحادیه اروپا برای مقابله صحیح با تغییرات اقلیمی کافی نیست.

در این بیانیه آمده است: “برای افزایش احتمال محدود شدن گرم شدن کره زمین به 1.5 درجه سانتیگراد و جلوگیری از بدترین اثر تخریب آب و هوا ، گرینپیس خواستار کاهش 65 درصدی انتشار آلاینده های اتحادیه اروپا از بخش های آلاینده تا سال 2030 است. در بیانیه ای توسط سازمان غیردولتی در روز پنجشنبه.

___

پوشش آب و هوایی AP را در https://apnews.com/hub/climate دنبال کنید


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*