استادی در انستیتوی فناوری ماساچوست متهم به پنهان کاری در چین شد


بوستون (AP) – یک استاد در انستیتوی فناوری ماساچوست روز پنجشنبه به دلیل پنهان کاری در کار برای دولت چین متهم شد در حالی که وی همچنین برای تحقیقات فناوری نانو دلار آمریکا جمع آوری کرده بود.

مقامات گفتند كه بان چن 56 ساله توسط مأموران فدرال در خانه خود در كمبریج دستگیر شد.

مقامات گفتند كه چن هنگام كار در MIT ، قراردادهای نامعلوم امضا كرد و جلساتی با سازمانهای چینی برگزار كرد ، از جمله به عنوان “متخصص خارجی” برای دولت چین بنا به درخواست سرویس كنسولی جمهوری خلق چین در نیویورك ، اقدام كرد. مقامات در اسناد دادگاه گفتند: “بسیاری از این نقشها” صریحاً برای دستیابی به اهداف علمی و فناوری PRC است. “

مقامات گفتند ، چن روابط خود با چین را فاقد درخواست های فدرال اعطا نمی کند. آنها گفتند وی و تیم تحقیقاتی وی حدود 29 میلیون دلار دلار خارجی از جمله میلیون ها دلار از دانشگاه های بودجه دولت چین جمع آوری کردند ، در حالی که 19 میلیون دلار کمک مالی از آژانس های فدرال ایالات متحده برای کار خود در MIT از سال 2013 دریافت کردند. مسئولین


“همکاری با محققان خارجی غیرقانونی نیست. دروغ گفتن درباره آن غیرقانونی است. “، اندرو للینگ ، وکیل ماساچوست ایالات متحده به خبرنگاران گفت.

وكیل چن گفت كه این استاد پروفسور “آمریكا را دوست دارد و مشتاقانه منتظر دفاع از این اتهامات است.”

راب فیشر ، وکیل دادگستری در نامه ای الکترونیکی گفت: “از زمانی که باند بیش از 30 سال پیش به این کشور نقل مکان کرد ، زندگی وی مظهر رویای آمریکایی است. او زندگی خود را وقف پیشرفت های علمی مهندسی مکانیک کرده است.”

این باند در جلسه دادرسی ویدئو کنفرانس در برابر قاضی دادگاه فدرال بوستون از بازداشت آزاد شد. جوزف بوناولونتا ، رئیس دفتر FBI در بوستون ، گفت که ساعاتی قبل ، ماموران احكام جستجو در خانه و دفتر وی در دانشگاه را انجام داده اند.

MIT گفت که دستگیری چن “به شدت نگران” است.

“MIT معتقد است که صحت تحقیقات مسئولیت اصلی است و ما نگرانی ها را در مورد تأثیر اشتباه در تحقیقات آمریکایی داریم. در بیانیه این دانشکده آمده است: “پروفسور چن یکی از اعضای قدیمی و بسیار مورد احترام جامعه تحقیقاتی است که باعث می شود ادعاهای دولت علیه وی بیش از پیش نگران کننده باشد.”

دستگیری چن تقریباً یک سال پس از آن صورت گرفت که مقامات فدرال یکی دیگر از کارشناسان فناوری نانو را در یک دانشگاه معتبر در منطقه بوستون دستگیر کردند. چارلز لیبر ، استاد دانشگاه هاروارد ، ژانویه گذشته به دروغگویی در مورد ارتباط خود با طرح هزار استعداد چین متهم شد ، برنامه ای که برای جذب افراد با دانش فن آوری خارجی و دارایی معنوی به چین طراحی شده است.

وکیل لیبر این ادعا را رد کرد و استاد را “قربانی پرونده ، نه عامل آن” خواند.

این پرونده ها بخشی از مدل پیگرد قانونی وزارت دادگستری علیه محققان دانشگاه های آمریکایی است که به پنهان کاری روابط حرفه ای خود با نهادهای چین متهم شده اند. ده ها نفر از دانشگاهیان شاغل در ایالات متحده در مواردی که اغلب آنها را به عدم اعلام بورسیه های تحقیقاتی دانشگاه های چین متهم می کنند ، متهم شده اند.

در اوایل ماه جاری ، چندین گروه ، از جمله آمریکایی های آسیایی که در حال پیشبرد عدالت هستند ، نامه ای به جو بایدن رئیس جمهور منتخب دموکرات ارسال کردند و خواستار پایان دادن به ابتکار عمل به اصطلاح DOJ چین شدند. این گروه ها گفتند که این طرح “به طور قابل توجهی هدف قرار دادن و نمایه سازی آمریکایی های آسیایی و مهاجر ، به ویژه کسانی که از نژاد چینی هستند و در علم و فناوری کار می کنند ، افزایش یافته است.”


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*