افرادی که در اثر انفجار هسته ای اول وزش باد دارند ، فشار خود را برای بازپرداخت در ایالات متحده تجدید می کنند


ALBUQUERQUE، NM (AP) – رئیس جمهور کشور ناواهو ، ساکنان نیومکزیکو که از محل اولین انفجار هسته ای در جهان زندگی می کنند و دیگران پس از انجام آزمایش های اورانیوم و هسته ای در طی فشار مجدد برای شناسایی و جبران خسارت از دولت ایالات متحده ، جنگ سرد.

یک کمیته فرعی کنگره جلسه استماع درباره اینکه چه کسی باید شرایط قانون جبران تشعشع را داشته باشد برگزار می کند. انتظار می رفت که جاناتان نز ، رئیس جمهور ناواهو ، یکی از بنیانگذاران کنسرسیوم حوضه Tularosa ، مشاور تسلیحات هسته ای و یک مقام شهرستان موهاوی در آریزونا شهادت دهد.

گروه ها و ساکنان سالهاست که از نمایندگان خواستار گسترش برنامه جبران خسارت شده اند و مدافعان می گویند که آخرین فشارها وزن بیشتری می گیرد زیرا این قانون در سال آینده منقضی می شود.

جوامع بادی از اولین آزمایش اتمی در صحرای نیومکزیکو در 16 ژوئیه 1945 ، خواستار جبران اثرات سلامتی شدند که به اعتقاد آنها نسلها به دلیل اثرات انفجار دامن زده اند ، به نام آزمایش ترینیتی. آنها می گویند جوامع آنها گرفتار سرطان ، نقایص مادرزادی و مرده زایی است.


حقوقدانان همچنین به مشکلات بهداشتی در بین سرخپوستان که در مین های اورانیوم و تهیه مواد برنامه ملی سلاح کار می کردند ، اشاره دارند.

بسته هزینه های دفاعی چند میلیارد دلاری که سال گذشته تصویب شد ، شامل عذرخواهی از نیومکزیکو ، نوادا ، یوتا و سایر کشورهایی است که تحت آزمایش های هسته ای طی چند دهه تحت تأثیر قرار گرفته اند ، اما هیچ اقدامی در مورد قانونی با هدف تغییر و گسترش برنامه غرامت انجام نشده است.

سناتور آمریکایی بن ری لوهان ، که در زمان عضویت در پارلمان حمایت مالی این بسته را انجام داد ، تابستان گذشته جلسه ای را با قانونگذاران ، معدنچیان سابق ، گروه های بازمانده از نیومکزیکو ، آیداهو و گوام و دیگران ترتیب داد.

لوهان پس از جلسه گفت: “اگر به داستان های مربوط به باد گوش دهید ، مشخص خواهد شد كه آزمایش ترینیتی یک عمر بیماری و رنج را برای بسیاری از خانواده ها در نیومکزیکو ایجاد کرده است.”

این برنامه مزایایی شامل کارگرانی است که در اثر خطرات تشعشعی در محل کارشان بیمار شده اند و کسانی که در باد در محل آزمایش نوادا زندگی کرده اند ، جایی که دولت فدرال طی چهار دهه چندین صد آزمایش انفجار هسته ای انجام داده است. ساکنان نزدیک میدان ترینیتی در نیومکزیکو ، سایر افرادی که در نوادا وزش باد داشته اند ، کهنه سربازانی که زباله های رادیواکتیو را در جزایر مارشال تمیز کرده اند و سایر افراد مستثنی هستند.

پاییز سال گذشته ، موسسه ملی سرطان مجموعه ای از مقالات علمی را در مورد دوزهای تابش و خطرات سرطان از آزمایش ترینیتی منتشر کرد. محققان می گویند ممکن است برخی از افراد پس از انفجار بمب با مواد زائد رادیواکتیو منعقد شده باشند که به نیومکزیکو منتقل می شوند ، اما تعداد دقیق آنها مشخص نیست.

افرادی که از انفجار در نیومکزیکو باد می گرفتند ، از تحقیق ناامید شدند و گفتند که محققان هیچ آزمایش جدیدی انجام ندادند ، اما بر اساس بررسی ادبیات علمی موجود و یک نقشه زباله قدیمی “در مورد خطرات” فرضیات گرفتند. آنها استدلال کردند که مدل سازی مدرن رایانه ای ممکن است به ارائه تصویر دقیق تری از نحوه ریختن ذرات رادیواکتیو با توجه به الگوی آشفته تابستان نیومکزیکو کمک کرده باشد.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*