این اجلاس جهان را در سال حساس برای محدود کردن گرم شدن کره زمین به جلو پیش برد


واشنگتن (AP) – جهان نزدیک به محدود کردن شرایط بدترین گرم شدن کره زمین از نشست این هفته آب و هوا است. اما هنوز مسیری طولانی در پیش است و راه رسیدن به آینده ای امن تر از اینجا دیوانه تر شده است.

از آنجایی که جهان سعی در جلوگیری از گرم شدن بیش از نیمی از درجه حرارت (0.3 درجه سانتیگراد) یا دستیابی به دقیق ترین اهداف تعیین شده در موافقت نامه آب و هوای پاریس در سال 2015 دارد ، دانشمندان و سیاستمداران می گویند که این دهه برای هرگونه انجام این امر بسیار مهم است. آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل گفت ، و این بدان معناست که سال 2021 “سالی است که مردم و کره زمین ساخته یا حفاری می شوند.”

این همه در ماه نوامبر با مذاکرات مربوط به آب و هوای سنگین وزن در گلاسکو ، اسکاتلند به اوج خود رسید. اگرچه این جلسات اقلیمی سالانه برگزار می شود ، هر پنج سال یک بار جلسه سنگین تری برگزار می شود ، که در گذشته منجر به معاملات عمده یا ناامیدی شده است. دوباره آن زمان است.

تا ماه نوامبر ، روند مذاکرات اقلیمی سازمان ملل متحد از 200 کشور می خواهد متعهد شوند که میزان انتشار گازهای گلخانه ای را تا سال 2030 کاهش دهند. کشورهای ثروتمند باید پول بیشتری تهیه کنند تا به کشورهای فقیر در توسعه قدرت سبزتر و تطبیق با واقعیت خشن تغییر آب و هوا کمک کنند. و ملت ها باید در مورد هزینه آلودگی کربن پس از چند سال مانع توافق کنند. آنها باید اساساً درک کنند که چگونه همه چیز کار می کند.

جان کری ، نماینده ویژه ایالات متحده در زمینه تغییرات اقلیمی گفت: “گلاسگو آخرین امید بهترین در جهان است.”


توقف های مهمی در آلمان برای جلسه وزیران در ماه مه ، در شهرک ساحلی انگلیس در ماه ژوئن برای جلسه رهبران اقتصادهای بزرگ و فشار نهایی در مقر سازمان ملل در ماه سپتامبر وجود دارد ، اما همه چیز در مورد آنچه رئیس جمهور جو بایدن آن را ” جاده ای که ما را به گلاسکو می رساند. “

اجلاس بایدن که در کمتر از 100 روز برگزار شد ، برای اعزام سریع جهان به گلاسکو برپا شد و کارشناسان گفتند. آنها معتقدند که این جهان با نظرات مختلفی در مورد اینکه آیا ایالات متحده اقدامات کافی انجام داده است ، کره زمین را از یک هشتم به بیش از نیمی از مسیر منتقل کرده است.

بیل هار ، مدیر اتاق فکر آلمان Climate گفت: “اگر 100 مایل به گلاسگو فاصله داشت ، ما 12 مایل اول را در سرزمین های پست انجام داده بودیم و 88 مایل دشوار را باید طی کنیم ، و زمین های بسیار سختی برای رسیدن به آنجا وجود دارد.” تجزیه و تحلیل. هار گفت که در حالی که کشورها افزایش جاه طلبی قابل توجهی را برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی نشان می دهند ، او “کمی بیشتر امیدوار است”.

Zeke Hausfater ، دانشمند اقلیم ، که مسائل مربوط به آب و هوا را در انستیتوی دستیابی به موفقیت مدیریت می کند ، خوش بینانه تر بود: “من می گویم که این ما را تا نیمه راه (مثلاً 50 مایل) به جایی که باید از گلاسگو برویم می برد.”

نیت هولتمن ، مدیر مرکز پایداری جهانی در دانشگاه مریلند ، حتی بیشتر خوشبین بود: “در پایان ، این یک لحظه حساس بین المللی به نظر می رسد که انگیزه شدیدی ایجاد می کند. … من می گویم ، در حال حاضر حدود 70 مایلی تا گلاسکو هستیم. “

از طرف خود ، کری در پایان نشست آب و هوا با بیان اینکه کشورهایی که بیش از نیمی از تولید اقتصادی جهان را نشان می دهند ، خود را متعهد به راهی کرده اند که می تواند به هدف پاریس برای محدود کردن گرم شدن به 1.5 درجه سانتیگراد برسد. (2.7 درجه فارنهایت) از قبل زمان صنعتی دانشمندان می گویند ، فراتر از این سطح ، مشکلات زیست محیطی به طور قابل توجهی رو به وخامت است و ممکن است نقاط عطف خطرناک وجود داشته باشد. جهان قبلاً 1.2 درجه سانتیگراد (2.2 درجه فارنهایت) را گرم کرده است.

محاسبات خرگوش نشان می دهد که جهان به اندازه ادعای کری پیشرفت نکرده است. به عنوان مثال ، برای رسیدن به سطح حرارت تا 1.5 درجه ، ایالات متحده باید انتشار گازهای گلخانه ای را 57 درصد کمتر از 2005 تا سال 2030 کاهش دهد. هدف بایدن ، که در این هفته اعلام شد ، 50 تا 52 درصد بود. اهداف اتحادیه اروپا نیز نزدیکتر شده است ، اما نه چندان دور. هار گفت ، تنها اقتصاد بزرگ كه هم اكنون با 1.5 درجه در راه است ، انگلستان است.

اما به دلیل روشهای مختلف محاسبه در این مورد اختلاف نظر وجود دارد. موسسه تحقیقاتی Rhodium Group اعلام کرد هدف بایدن آمریکا را با هدف 1.5 درجه هماهنگ می کند.

با نظارت بر اقدامات اقلیمی ، گروهی از دانشمندان ، از جمله Hare ، که وعده های ملت ها برای کاهش آلودگی کربن را کنترل می کند ، تخمین می زند که اهداف اعلام شده در سپتامبر گذشته اختلاف انتشار را حدود 12 تا 14 درصد کاهش دهد. این تفاوت در میزان انتشار ، مساحت زیادی است بین کشورهایی که قول می دهند و کاهش آلودگی مورد نیاز تا سال 2030 برای محدود کردن گرم شدن آینده به هدف 1.5 درجه. ردیاب محاسبه کرده است که این پیام ها بین 2.9 تا 4.1 میلیارد تن (بین 2.6 میلیارد و 3.7 میلیارد تن) کربن را از این اختلاف کاهش می دهند.

با اهداف جدیدی از ایالات متحده ، انگلستان ، اتحادیه اروپا ، ژاپن و کانادا ، شکاف انتشار جدید 22 تا 26 میلیارد تن (20 تا 24 میلیارد تن) آلودگی کربن است. هار تلاش های استرالیا را “واقعاً ننگین” محکوم کرد و گفت برزیل تعهد ضعیف تری نسبت به سال 2015 داده است ، در حالی که روسیه هیچ چیز اساسی ارائه نکرده است.

نایجل پورویس ، مذاکره کننده آب و هوا در دولت های بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش ، گفت: “نشست روز زمین شانس یک نشست سراسری موفق در ماه نوامبر را بسیار بهبود بخشیده است. ، جهان باید بتواند در سال 2021 پیشرفت بیشتری داشته باشد. “

هار گفت ، کشورهای فقیری که هنوز وعده های بزرگی برای کاهش آلودگی نداده اند ، به ویژه هند ، منتظرند ببینند که آیا وعده های کمک مالی قبل از تعهد در کاهش بیشتر آلودگی ، ملموس تر می شوند. هار گفت ، اما امید آنجا وجود دارد به دلیل وعده بایدن برای دو برابر كردن بودجه عمومی آب و هوا برای كشورهای در حال توسعه تا سال 2024 و اعلامیه آلمان برای 4 میلیارد یورو سالانه.

هار گفت ، وعده کره جنوبی برای جلوگیری از تأمین بودجه نیروگاه های زغال سنگ در سایر کشورها نیز مهم بود. فعالان امیدوارند چین و ژاپن نیز از این روند پیروی کنند ، اما هنوز این کار را نکرده اند.

آلیس هیل ، همکار ارشد انرژی و محیط زیست در شورای روابط خارجی ، گفت که اجلاس این هفته “نه تنها منجر به جهش عظیمی در آنچه برای مبارزه با تغییرات اقلیم نیاز داریم ، شده است.”

همانطور که رئیس جمهور سازمان ملل گوترش به افزایش تعهدات خود اشاره کرد ، وی گفت: “هنوز راه طولانی در پیش است.”

مایک بلومبرگ ، شهردار سابق نیویورک ، نماینده ویژه گوترش در امور جاه طلبی ها و تصمیمات ، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: “شکی نیست که ما به جلو حرکت کرده ایم. … اما اکنون کار سختی پیش می آید – در واقع نتیجه می دهد. “

___

نویسندگان آسوشیتدپرس ، کریستینا لارسون از واشنگتن و الن نیکمایر از شهر اوکلاهما در تهیه گزارش همکاری داشتند.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*