باران های شدید ناشی از گرم شدن کره زمین صخره های مرجانی هاوایی را تهدید می کند


هونولولو (AP) – همزمان با فوران آب گل آلود باران از دریاهای شیب دار هاوایی و طغیان جوامع مسکونی ، خسارات ناشی از سیل آشکار بود – خانه ها تخریب شدند و مشاغل باتلاقی ، رانش زمین بزرگراه ها و رودخانه های خشن را پوشاند و مملو از آوار شد.

اما حوادث شدید باران ، که پیش بینی می شود با گرم شدن کره زمین توسط انسان ساخته شود ، نه تنها ویرانی در خشکی ایجاد می کند – جاری شدن طوفان های در حال رشد ، صخره های مرجانی هاوایی را تهدید می کند.

ک. مارک ایکین ، مشاور ارشد مرجان در اداره ملی اقیانوس و جوی و برنامه قبلی گفت: “این حوادث بزرگ بیشترین آسیب را دارند زیرا بیشترین میزان رسوب و مواد مغذی را به صخره وارد می کنند.” مدیر سازمان دیده بان مرجانی آژانس.

به گفته پائو-شین چو ، متخصص اقلیم ، ایالت هاوایی ، آب و هوای گرم باعث تشدید الگوی آب و هوایی موجود می شود و خاطرنشان کرد که این جزایر دارای آب و هوای مرطوب مشترک هستند و انتظار می رود طوفان های قدرتمند بیشتر شود.


چو گفت: “با توجه به این تغییرات آب و هوایی یا گرم شدن کره زمین ، همانطور که طی صد سال گذشته شاهد آن بوده ایم ، فشار جوی بخار آب در حال افزایش است.” “ما شواهدی در دست داریم که نشان می دهد در حال حاضر باران شدید و شدیدی داریم.”

صخره های مرجانی قسمت عمده اکوسیستم اقیانوس ساحلی هاوایی را تشکیل می دهند و برای اقتصاد این کشور حیاتی هستند.

صخره های هاوایی از سواحل جمعیتی در برابر تورم عظیم اقیانوس ها و موج های طوفان گرمسیری محافظت می کنند ، مزیتی که سازمان زمین شناسی ایالات متحده بیش از 860 میلیون دلار در سال تخمین زده است.

بر اساس مطالعه ای که توسط NOAA تأمین شده است ، با افزودن گردشگری ، ماهیگیری ، ارزش فرهنگی و سایر عوامل ، صخره های ایالتی بیش از 33 میلیارد دلار هزینه دارند.

سیل در ماه مارس توسط یک سیستم هواشناسی ایجاد شد که بیش از جزایر متوقف شد و دو هفته باران بارید ، بسیار شدید.

کوین کوداما ، هیدرولوژیکی سرویس ملی هواشناسی گفت ، در ساحل شمالی اوهو ، “موج سیل بسیار بزرگی” از کوه ها و سیلهای شهر هالیوا فرود آمد.

کوداما گفت: “این یک چالش بزرگ در هاوایی است ، جایی که ما حوضه های آبخیز کوچک و شیب داری داریم.” “بیشتر استخرهای این ایالت باعث جاری شدن سیل می شوند.”

وی گفت ، ماه گذشته 11 واقعه سیل رخ داده است و مرطوب ترین ماه مارس در 15 سال گذشته است.

مشکل خروجی چند وجهی است. جنگل زدایی و طبقه بندی سایتهای ساختمانی و مزارع منجر به افزایش رواناب می شود. حیات وحش مانند بز ، خوک و گوزن پوشش گیاهی را پاک می کند ، باعث فرسایش و رسوب بیش از حد صخره ها می شود. و رواناب مداوم در سطح پایین ، بنزین و روغن را از جاده ها ، مواد شیمیایی خانگی ، زباله ها و سموم دفع آفات به اقیانوس منتقل می کند.

هرگونه تغییر قابل توجه در شرایط اقیانوس ، مانند هجوم آب شیرین به تنهایی ، می تواند به سلامت مرجان ها آسیب برساند. آلاینده ها و خاک حاصل از زمین روی صخره ها جمع می شود و می تواند مرجان ها را خفه کرده و از بین ببرد. دانشمندان می گویند به حالت تعلیق درآوردن مواد در آب می تواند مانع از ادامه حیات مرجان به نور خورشید شود.

یکی از بزرگترین مشکلات صخره های هاوایی فاضلاب است. حدود 88000 گودال در همه جزایر وجود دارد که بسیاری از آنها در مناطق ساحلی هستند.

جمیسون گوو ، اقیانوس شناس تحقیقاتی NOAA که در ساحل شمالی اوهو زندگی می کند ، گفت: “گودالهای تشییع اساساً یک سوراخ در زمین است که قبل از ورود فاضلاب به محیط زیست تصفیه وجود ندارد.”

مخازن سپتیک به آبهای زیرزمینی نشت می کنند – و در باران های شدید آنها سرریز می کنند و عوامل بیماری زا و سایر آلاینده های مضر را به اقیانوس می فرستند.

در شهر Pupukea ، جایی که موج سواران حرفه ای در تعطیلات ریف معروف خط لوله Banzai Pipeline به رقابت می پردازند ، سالانه بیش از 330 میلیون گالن (1.25 میلیارد لیتر) فاضلاب به اقیانوس وارد می شود – که برای پر کردن صدها استخر به اندازه المپیک کافی است.

در سواحل شمالی در جریان سیل اخیر ، “آب قهوه ای و آلوده فقط کل شهر را پوشانده است”. “شما فقط می توانید آن را در همه جا بویید.”

بیش از نیمی از گودال های توالت ایالت در جزیره بزرگ ، محل زندگی گسترده ترین و بکرترین صخره های مرجانی این ایالت است. و گووو گفت برخی مناطق در حال کاهش آشکار پوشش مرجان هستند ، جایی که فاضلاب به طور معمول وارد اقیانوس می شود.

وی گفت که صخره در نزدیکی شهر پوکو – یک مکان گسترده مشاهده شده – خسارات قابل توجهی را متحمل شده است. پوشش مرجان در آنجا از سال 1975 حدود 70٪ کاهش یافته است.

وی گفت: “این احتمالاً یکی از چشمگیرترین نمونه ها است ، زیرا در بسیاری از نقاط پوشش مرجان زیاد نیست.” “اما از آنجا که ما چنین داده ای را در همه جا نداریم ، نمی توانیم با اطمینان بگوییم که این یک داستان رایج نیست.”

NOAA داده هایی در مورد مسئله ایالت ارائه می دهد و تلاش برای حذف مخازن و تغییر تأخیر سیل و زیر ساخت های توزیع می تواند به صخره های هاوایی کمک کند.

این ایالت مخازن را برای ساخت و سازهای جدید ممنوع کرده و در تلاش است تا سال 2050 گودال های موجود را از بین ببرد.

اگرچه صخره های مرجانی در سراسر جهان با تهدیدهای گرم شدن کره زمین روبرو هستند ، از جمله امواج گرمای دریا که مرجان ها را سفید می کنند و می کشند ، تخلیه طوفان می تواند تهدید جدی و فوری صخره های هاوایی باشد.

گرگ آسنر ، مدیر مرکز کشف جهانی و علوم زیست محیطی در دانشگاه ایالتی آریزونا گفت: “در هاوایی ، من میزان تخلیه را بسیار بالاتر از امواج گرمای دریا در تحریک تخریب مرجان ها ارزیابی می کنم.”

در سال 2019 ، آسنر و تیم وی با استفاده از فناوری تصویربرداری هواپیما همراه با داده های ماهواره ای نقشه های دقیق جدیدی از تمام مرجان های زنده در هاوایی ایجاد کردند. داده هایی که اکنون توسط دانشمندان فدرال و ایالتی استفاده شده است ، همبستگی بین آلاینده های زمینی حاصل از رواناب و سلامت مرجانها را نشان می دهد.

آسنر گفت: “رواناب بیشتر بر روی صخره ها تأثیر می گذارد ، بیشتر با بسیج مواد شیمیایی و رسوبات بیشتر در خشکی.” “افزایش آلودگی و رسوب شیمیایی عامل اصلی کاهش مرجان است.”

سیل در ماه مارس در نوع خود اولین نبود.

طوفان 2018 در کاوای سیل بزرگی ایجاد کرد که هفته ها جامعه را آشفته کرد. این طوفان رکورد جدید بارندگی در یک روز در ایالات متحده را تقریباً 50 اینچ (127 سانتی متر) ثبت کرد.

کولی راجرز ، بوم شناس صخره های مرجانی در موسسه زیست شناسی دریایی دانشگاه هاوایی ، این سیل را در سال 2018 و همچنین سیل سال 2002 در همان منطقه مطالعه کرد. راجرز گفت ، باران در سال 2002 از یک سایت ساخت و ساز در دریا آب گرفتگی کرد و “تقریباً یک کل صخره را کشت”.

به دنبال سیل سال 2018 ، این بررسی نشان داد که میزان فراوانی ماهی در صخره نزدیک 20 درصد کاهش یافته و جوجه تیغی که به پاکسازی صخره ها و حفظ سلامت مرجان کمک می کند ، 40 درصد کاهش یافته است.

راجرز هنگام تصمیم گیری های سیاسی در مورد چگونگی محافظت از صخره ها ، گفت مهم است که درک کنیم زمین و اقیانوس ها بهم آمیخته اند.

وی گفت: “(محلی) هاواییایی ها می دانستند كه ارتباطی بین این دو وجود دارد ، زیرا هر كاری كه در بالادست انجام دهند در ماهیگیری در پایین دست آنها تأثیر خواهد گذاشت.” “هرچه حوزه آبخیز بهتر باشد ، صخره بهتر است و بالعکس.”

___

کالب جونز را در توییتر دنبال کنید: @ CalebAP


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*