بالگرد مریخ ناسا ، اولین پرواز برای یک سیاره دیگر ، انجام می شود


CAPE CANAVERAL ، فلوریدا (AP) – یک هلی کوپتر آزمایشی در مریخ روز دوشنبه از یک سطح قرمز غبارآلود در هوا برخاست و به اولین پرواز کنترل شده با قدرت در سیاره دیگری دست یافت.

این پیروزی برادران رایت لحظه ای از آن استقبال کردند. هلی کوپتر 1.8 پوندی به نام Ingenuity در واقع پارچه کوچکی با بالهای رایت فلایر از سال 1903 به دست داشت که داستان مشابهی را در کیتی هاوک ، کارولینای شمالی رقم زد.

مدیر پروژه MiMi Aung به تیم خود گفت: “اکنون می توانیم بگوییم که انسانها با یک موتور روتور به سیاره دیگری پرواز کرده اند.”

کنترل کننده های ترافیک هوایی در کالیفرنیا پس از دریافت اطلاعات از مریخ نورد Perseverance که بیش از 65 متر دورتر تحت نظر بود ، پرش کوتاه Ingenuity را تأیید کردند. نبوغ با عزیمت به شکم مریخ نورد هنگام رسیدن آنها به یک دلتای رودخانه باستانی در ماه فوریه ، برای استقامت به سمت مریخ حرکت کرد.

نمایش هلی کوپتر 85 میلیون دلاری پاداش پرخطر و در عین حال بالا محسوب می شد.


مدیر پروژه MiMi Aung در اوایل ماه جاری گفت: “هر دنیا فقط یک پرواز اول دارد.” او اوایل روز دوشنبه آن را “بهترین رویا” در وب سایت ناسا خواند.

آنگ و تیم او مجبور شدند بیش از سه ساعت عذاب آور منتظر بمانند تا بدانند که آیا پرواز از قبل برنامه ریزی شده 178 مایل (287 میلیون کیلومتر) را انجام داده است. علاوه بر نگرانی آنها: یک اشکال نرم افزاری مانع از پرواز بالگرد یک هفته زودتر شد و مهندسان را برای یافتن راه حل به هم زدند.

با اعلام سرانجام موفقیت ، تشویق ، تشویق و خنده در مرکز عملیات به صدا درآمد. وقتی اولین تصویر سیاه و سفید روی صفحه نمایش ظاهر شد ، سایه ابتکار را هنگام قرار گرفتن در سطح مریخ بیشتر نشان داد. سپس تصاویر خیره کننده رنگی از هلیکوپتر که به سمت سطح زمین برگردانده شده بود و توسط Perseverance گرفته شده بود ، باعث تحسین بیشتر شد.

در ابتدا جزئیات کمیاب بودند ، اما ناسا پرواز 40 ثانیه ای را هدف قرار داده بود. هلی کوپتر باید تا 10 متر (3 متر) بالا برود ، تا 30 ثانیه در این حالت بماند ، سپس به سمت مریخ نورد بپیچد و در نزدیکی مکانی که بلند شد فرود آید.

برای دستیابی به همه اینها ، پره های دوار چرخاننده روتور هلیکوپتر باید در دور 2500 دور در دقیقه می چرخیدند – پنج برابر سریعتر از زمین. با داشتن جو فقط 1٪ از ضخامت زمین ، مهندسان مجبور شدند یک هلی کوپتر را به اندازه کافی سبک بسازند – با تیغه هایی که به اندازه کافی می چرخند تا این زندگی پس از مرگ تولید کنند. در همان زمان ، باید آنقدر قوی بود که در برابر باد مریخ و سرمای شدید مقاومت کند.

بیش از شش سال ساخت ، نبوغ 1.6 فوت (0.5 متر) ارتفاع دارد ، یک جوراب چهار پا چرخان. بدنه آن ، حاوی تمام باتری ها ، بخاری ها و سنسورها ، به اندازه یک جعبه دستمال است. روتورهای پر از الیاف کربن و کف بزرگترین قطعات هستند: هر جفت از بالا به پایین تا 1.2 متر امتداد دارد.

برای شارژ مجدد باتری ها ، هلی کوپتر با یک صفحه خورشیدی پوشانده شده است ، که برای بقای آن در طول شبهای مریخ با منهای 130 درجه فارنهایت (منفی -90 درجه سانتیگراد) بسیار مهم است.

ناسا برای فرودگاه Ingenuity بخشی مسطح و نسبتاً بدون سنگ انتخاب کرده است که ابعاد آن 33 فوت در 33 فوت (10 متر در 10 متر) است. معلوم شد کمتر از 30 فوت (30 متر) از محل فرود اصلی در دهانه Jezero فاصله دارد. هلیکوپتر در تاریخ 3 آوریل توسط مریخ نورد در فرودگاه رها شد. دستورات پرواز روز یکشنبه پس از ارسال کنترل کننده ها برای اصلاح نرم افزار جهت چرخش تیغه روتور ارسال شد.

این هلی کوپتر کوچک با یک کار غول پیکر از زمان پرتاب با Perseverance در جولای سال گذشته و تاکنون مورد توجه سراسر جهان قرار گرفته است. حتی آرنولد شوارتزنگر نیز به این تفریح ​​پیوست و در آخر هفته از طریق توییتر نبوغ را افزایش داد. “به هلی کوپتر برسید!” او فریاد کشید و خطی از فیلم علمی تخیلی “شکارچی” خود را در سال 1987 بازآفرینی کرد.

حداکثر پنج پرواز با هلی کوپتر در نظر گرفته شده است که هر یک بلند پروازانه تر می شوند. در صورت موفقیت ، نسخه ی نمایشی می تواند زمینه ایجاد ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین مریخی را در دهه های آینده فراهم کند ، با ارائه منظره های هوایی ، حمل بسته ها و خدمت به عنوان فضانوردان شناسایی. هلی کوپترهای با ارتفاع زیاد در زمین نیز می توانند از مزایای آن استفاده کنند – هلی کوپترهایی را که به راحتی در هیمالیا حرکت می کنند تصور کنید.

تیم Ingenuity تا ابتدای ماه مه فرصت دارد تا پروازهای آزمایشی را انجام دهد. دلیل این امر آن است که مریخ نورد باید به مأموریت اصلی خود ادامه دهد: جمع آوری نمونه سنگهایی که می تواند شواهدی از زندگی مریخ گذشته را داشته باشد تا در یک دهه به زمین بازگردد.

تا آن زمان ، استقامت بر زیرکی نظارت خواهد کرد. مهندسان تابستان با محبت آنها را پرسی و جینی صدا می کنند. السا جنسن ، فیلمبردار دوربین پیشرو سیستم علوم فضایی مالین ، گفت: “خواهر بزرگ در حال تماشاست.”

___

دپارتمان بهداشت و علوم آسوشیتدپرس از بخش آموزش علوم م Instituteسسه پزشکی هوارد هیوز پشتیبانی دریافت می کند. AP فقط مسئولیت کلیه مطالب را بر عهده دارد.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*