با بازگشت به پیمان پاریس ، ایالات متحده با گام های سخت تر آب و هوا رو به جلو است


رهبران جهان از بازگشت رسمی ایالات متحده به توافقنامه آب و هوایی پاریس در روز جمعه استقبال کرده اند ، اما گام های پیچیده تری از نظر سیاسی برای رئیس جمهور جو بایدن پیش رو است ، از جمله تعیین یک هدف ملی دقیق در ماه های آینده برای کاهش انتشار مضر سوخت های فسیلی.

و حتی وقتی بایدن اولین روز کشور در پیمان اقلیم را رقم زد ، گرم شدن کره زمین خطرناک تنها یکی از لیست طولانی موارد فوری بود که بایدن جمعه ، یک ماه پس از حکومت خود ، در یک سخنرانی ویدیویی خطاب به رهبران اروپا مطرح کرد. وی پیش از طرح مسائل اقلیمی ، درمورد سایر موارد ، همه گیر جهانی ، پراکندگی اقتصاد ملی و روابط متشنج با چین را مورد توجه قرار داد.

بایدن در یک سخنرانی در یک کنفرانس امنیتی در مونیخ گفت: “ما دیگر نمی توانیم برای مقابله با تغییرات آب و هوایی حداقل را به تعویق بیندازیم یا حداقل آن را حفظ کنیم.” “این یک بحران وجودی جهانی است و اگر شکست بخوریم همه متحمل رنج خواهیم شد.”

بایدن در اولین روز حضور خود در دفتر اجرایی نامه را امضا کرد و عقب نشینی به دستور دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا را معکوس کرد. این عمل به وعده مبارزات انتخاباتی بایدن تحقق بخشید. ترامپ اندکی پس از روی کار آمدن گفت که روند خروج ایالات متحده از توافق پاریس را آغاز می کند ، اما به دلیل مفاد توافقنامه ، این توافق تا 4 نوامبر سال 2020 لازم الاجرا نشد.

به طور رسمی ، ایالات متحده فقط 107 روز خارج از پیمان جهانی آب و هوا بود. این بخشی از خروج ترامپ از پیوستگی جهانی به طور کلی و این دیدگاه اغلب متداول اما غلط بود که گرم شدن کره زمین تصور غلط مضحکی از سوی دانشمندان جهان است.


به طور کلی ترامپ اقدامات دوران اوباما را برای محدود کردن انتشار نفت ، گاز و زغال سنگ معکوس کرد و زمین های جدید فدرال و اکتشاف و حفاری آب را گشود. بایدن در حال لغو این اقدامات است و همچنین قول داده است که 2 تریلیون دلار از شبکه های برق ، سیستم های حمل و نقل و سایر زیرساخت های ایالات متحده برای کاهش شدید آلودگی سوخت های فسیلی بازسازی کند.

در حالی که بازگشت روز جمعه بسیار نمادین است ، رهبران جهان می گویند انتظار دارند آمریکا جدی بودن خود را در این زمینه اثبات کند. آنها به ویژه مشتاقند که ایالات متحده هدف ملی جدید خود را برای کاهش انتشار سوخت های فسیلی تا سال 2030 اعلام کند ، که به گفته دانشمندان در حال تغییر وضعیت آب و هوای زمین و تشدید اوج خشکسالی ، طوفان ، سیل و سایر بلایای طبیعی است.

دبیرکل سازمان ملل متحد آنتونیو گوترش روز پنجشنبه گفت که ورود مجدد رسمی آمریکا “به خودی خود بسیار مهم است” ، همچنین اعلامیه بایدن مبنی بر بازگشت ایالات متحده به ارائه کمک های آب و هوایی به کشورهای فقیرتر. همانطور که در سال 2009 وعده داده شده بود

کریستینا فیگورس ، رئیس پیشین آب و هوا در سازمان ملل گفت: “پیام سیاسی در حال ارسال است.” این یکی از نیروهای پیشگام در تهیه توافق نامه داوطلبانه سال 2015 بوده است که در آن کشورها اهداف خود را برای کاهش گازهای گلخانه ای تعیین می کنند.

فیگورس گفت ، یك ترس این بود كه سایر كشورها آمریكا را دنبال كنند تا مبارزه با تغییرات آب و هوا را كنار بگذارند ، اما هیچ كدام این كار را نكرد. وی گفت که مشکل اصلی چهار سال بی عملی آب و هوا توسط دولت ترامپ بود. شهرها ، ایالت ها و شرکت های ایالات متحده هنوز در تلاشند تا میزان ترسیب کربن را کاهش دهند ، اما بدون دخالت دولت فدرال.

فیگورس گفت: “از نظر نمادگرایی سیاسی ، خواه 100 روز باشد یا چهار سال ، در اصل همان چیز است.” “این در مورد چند روز نیست. نماد سیاسی این است که بزرگترین اقتصاد از دیدن فرصت مقابله با تغییرات آب و هوایی امتناع می ورزد. “

فیگورس گفت: “ما زمان زیادی را از دست دادیم.”

اینگر آندرسن ، مدیر برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد ، گفت كه آمریكا باید رهبری خود را به بقیه جهان ثابت كند ، اما او گفت كه شك ندارد وقتی اهداف كاهش انتشار خود را ارائه می دهد ، چنین خواهد كرد.

گوترش گفت: “ما امیدواریم كه آنها منجر به كاهش قابل توجه انتشار گازهای گلخانه ای شوند و نمونه ای برای پیگیری سایر كشورها باشند.” بیش از 120 کشور ، از جمله انتشار دهنده شماره 1 چین ، در حال حاضر متعهد شده اند انتشار خالص کربن صفر را در اواسط قرن انجام دهند.

دولت بایدن در حال حاضر بر روی هدفی کار می کند که تعادل کاهش قابل توجه انتشار را با واقعیت های سیاسی و مالی متعادل کند. رسیدگی به هدف انتشار گازهای گلخانه ای ایالات متحده تا آوریل ، زمانی که بایدن قصد دارد رهبران جهان را برای نشست روز زمین میزبانی کند ، به دولت کمک می کند تا سایر کشورها را جاه طلبانه کاهش دهد

رهبران جمهوری خواه از قبل با آن مبارزه می کنند.

جان باراسو ، سناتور وایومینگ ، بهترین جمهوریخواه در پانل انرژی سنا ، از بایدن برای پیوستن به پیمان پاریس انتقاد کرد و در توئیتر نوشت: “بازگشت به توافق نامه آب و هوای پاریس هزینه انرژی آمریکایی ها را افزایش می دهد و تغییر اوضاع را حل نمی کند. دولت بایدن اهداف غیرقابل دستیابی را برای ایالات متحده تعیین خواهد کرد ، در حالی که چین و روسیه می توانند به کار خود ادامه دهند. “

نیت هولتمن ، استاد محیط زیست دانشگاه مریلند ، که روی هدف رسمی دولت اوباما در پاریس کار می کرد ، گفت که انتظار دارد هدف کاهش کربن در سال 2030 بین 40 تا 50 درصد از سطح پایه باشد. 2005

یک هدف بین المللی دیرینه که در توافق نامه پاریس با یک هدف حتی سخت تر گنجانده شده است ، گرم شدن زیر 2 درجه سانتیگراد (3.6 درجه فارنهایت) از زمان های قبل از صنعت است. از آن زمان ، جهان تا 1.2 درجه سانتیگراد (2.2 درجه فارنهایت) گرم شده است.

بازگشت آمریکا به توافق نامه پاریس و هدف جاه طلبانه کاهش انتشار باعث می شود که افزایش دما “بسیار کمتر از 2 درجه – نه فقط 2 درجه بلکه زیر 2 درجه” باشد ، “Zeke Hausfater ، دانشمند و مدیر انرژی در زمینه آب و هوا. تغییر در م Instituteسسه دستیابی به موفقیت.

___

متیو دالی ، نویسنده آسوشیتدپرس ، در این گزارش مشارکت داشته است.

___

داستانهای اقلیمی را از آسوشیتدپرس در https://apnews.com/hub/climate بخوانید.

___

Ellen Knickmeyer را درellenknickmeyer و ست Borenstein را درborenbears در توییتر دنبال کنید.

___

دپارتمان بهداشت و علوم آسوشیتدپرس از وزارت آموزش علوم موسسه پزشکی هوارد هیوز پشتیبانی دریافت می کند. AP فقط مسئولیت کلیه مطالب را بر عهده دارد.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*