بهترین دانشگاه لهستان تهدیدی را در طرح تشکیل یک نهاد دولتی جدید می بیند


WARSAW، لهستان (AP) – عالی ترین دانشگاه لهستان از برنامه های دولت برای تشکیل یک م institutionسسه بزرگ علمی جدید دولتی ابراز نگرانی کرده است ، در میان ترس از این که این اقدام می تواند با تقویت کنترل سیاسی بر تحقیقات استقلال علمی را به خطر بیندازد.

حزب راست گرای قانون و عدالت از زمان به قدرت رسیدن بیش از پنج سال پیش ، کنترل خود را بر دادگستری و رسانه های لهستان به شدت جنجالی کرده است.

یرژی دوشینسکی ، رئیس آکادمی علوم لهستان ، این هفته در نامه ای به روسای م ofسسات زیر چتر آکادمی نوشت که معتقد است آکادمی در خطر است.


این آکادمی که با نام اختصاری PAN لهستانی خود شناخته می شود ، گروهی قابل احترام از دانشمندان و محققان در زمینه پزشکی ، زیست شناسی و سایر علوم سخت و همچنین در تاریخ ، جامعه شناسی و علوم اجتماعی است. گرچه عمدتا توسط بودجه دولتی تأمین می شود ، اما از درجه بالایی از استقلال از تأثیر دولت برخوردار است.

پرزمیسلاو چارنک ، وزیر آموزش و علوم روز سه شنبه تأیید كرد كه دولت قصد دارد مituteسسه جدیدی ، برنامه ملی كوپرنیكوس را ایجاد كند. برنامه وی بسیاری از کارهای PAN را در حال حاضر تکرار می کند.

چارنک گفت که همزمان با 550 سالگرد تولد ستاره شناس لهستانی ، نیکولاس کوپرنیکوس ، در سال 2023 منتشر خواهد شد. وی گفت که جزئیات هنوز در حال بحث و بررسی است و متعاقباً اعلام خواهد شد.

روز سه شنبه چارنك در گفتگو با پرتال خبری تلویزیون دولتی قصد انحلال PAN را رد كرد.

با این حال ، دوشینسکی گفت که مقدار زیادی بودجه دولتی که به برنامه جدید اختصاص خواهد یافت ، به طور حتم منابع PAN را محروم خواهد کرد.

دانشمندان بسیاری از اواخر سال گذشته به دلیل دیدگاه های فوق محافظه کارانه چارنک در مورد چندین موضوع ، به او مشکوک شده اند.

چارنک گفت: افراد LGBT با “افراد عادی” برابر نیستند ، زنان برای بچه دار شدن ایجاد شده اند و از مجازات بدنی حمایت می كنند.

وی همچنین ادعا می کند که “دیکتاتوری دیدگاه های چپ-لیبرال” بر آموزش عالی مسلط است ، که قول داده است با آن مبارزه کند.

پس از انتصاب وی ، بسیاری از دانشمندان لهستانی – از جمله اعضای آکادمی علوم لهستان – نامه سرگشاده ای را امضا کردند و او را تحریم کردند.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*