تالار مشاهیر زنان از آرتا فرانکلین ، موریسون ، لیپسی تقدیر کرد


SENECA FALLS، NY (AP) – “ملکه روح” آرتا فرانکلین و برنده جایزه نوبل و نویسنده “محبوب” تونی موریسون روز پنجشنبه به عنوان بخشی از یک کلاس بعد از مرگ با احترام به سیاه پوست ، که شامل هنریتا لاکس است ، به تالار مشاهیر ملی زنان معرفی می شود. سلولهای آنها به طور گسترده ای در تحقیقات زیست پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. باربارا هیلاری ، اولین زن سیاه پوستی که به دو قطب شمال و جنوب سفر کرده و فعالان حقوق مدنی باربارا رز جونز پاول و مری چرچ ترل.

مقامات سالن در یک خبرنامه گفتند که مراسم شب اولین مراسم از مجموعه مقدمه های مجازی برنامه ریزی شده با هدف اصلاح عدم تنوع در میان برندگان است.

در این بخش آمده است: “به منظور تصدیق صحیح و تصحیح اختلافات در مجموعه نامزدها ، مجموعه القایی مجازی سایر زنان حاشیه نشین را برای دستیابی به موفقیت ، از جمله زنان خواهران لاتین ، آسیا ، هند ، LGBTQ + و همچنین زنان سیاه پوست اضافی ، شناسایی و معرفی می کند.” .

تالار مشاهیر ملی زنان در سال 1969 در سنکا فالز ، محل برگزاری اولین کنوانسیون حقوق زنان ، تأسیس شد.


فرانکلین طی نیم قرن ده ها بازدید داشته است و آهنگ “احترام” یک نماد فرهنگی است. وی 18 جایزه گرمی را از آن خود کرد و در سال 1987 اولین زنی شد که در تالار مشاهیر راک اند رول قرار گرفت.

فرانکلین در سال 2018 به دلیل سرطان لوزالمعده در خانه خود در دیترویت درگذشت. او 76 ساله بود.

موریسون به ارتقا mult فرهنگ چند فرهنگ آمریكایی در صحنه جهانی كمك كرد. او هنگام انتشار اولین رمانش ، چشم آبی ، نزدیک به 40 سال داشت. فقط در شش رمان ، موریسون اولین زن سیاه پوستی بود که در سال 1993 جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد و از آکادمی سوئد به دلیل “قدرت بینش” خود ستایش کرد.

در سال 2012 ، رئیس جمهور باراک اوباما به موریسون مدال ریاست جمهوری برای آزادی اعطا کرد. او سال گذشته 88 ساله بود.

مورد هنریتا لاکس موضوع پرفروش ترین ها در سال 2010 و یک فیلم HBO در سال 2017 بود. این پرونده زمانی شروع شد که محققان نمونه ای از سلول های سرطانی را بدون اجازه وی در حالی که وی تحت بیهوشی بود ، گرفتند و دریافتند که می توانند به طور نامحدود رشد کنند.

سلول های به اصطلاح “HeLa” برای درک ویروس ها ، درمان سرطان ، لقاح آزمایشگاهی و تولید واکسن ، از جمله واکسن فلج اطفال ، حیاتی شده اند. وی در سال 1951 در سن 31 سالگی درگذشت.

هیلاری ماجراجو پس از بازنشستگی در کار پرستاری شیفته سفر است. او 75 ساله بود که اولین زن سیاه پوستی شد که قدم به قطب شمال گذاشت و پنج سال بعد در قطب جنوب ایستاد. وی در سال 88 در سن 88 سالگی درگذشت.

جان پاول در سال 1951 هنگام اعتصاب دانشجویی برای تحصیل برابر در دبیرستان RR Moton در فارمویل ، ویرجینیا 16 ساله بود. دلیل این دانشجویان حمایت وکلای NAACP را دریافت کرده است ، آنها شکایتی را مطرح کرده اند که یکی از پنج دادخواست دادگاه عالی ایالات متحده در پرونده Brown در برابر هیئت آموزش در حال رسیدگی خواهد بود. رای قاطع دیوان عالی کشور در سال 1954 مدارس دولتی “جداگانه اما برابر” را خلاف قانون اساسی اعلام کرد.

جان پاول در 56 سالگی در سال 1991 درگذشت.

ترل در طول جنگ داخلی متولد شد ، یک مبارز فداکار بود که فعالیت های حقوق مدنی تا زمان مرگش در سال 1954 در سن 90 سالگی ادامه داشت.

ترل اولین زن سیاه پوستی در ایالات متحده است که به عضویت هیئت مدیره یک شهر بزرگ در منطقه کلمبیا منصوب شد. وی عضو بنیانگذار و اولین رئیس انجمن ملی زنان رنگی بود و عضو منشور انجمن ملی پیشرفت افراد رنگی و لیگ زنان رنگی در واشنگتن بود.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*