تغییرات آب و هوا به سایت های میراث جهانی بیشتر آسیب می رساند


ژنو (AP) – تغییرات آب و هوایی به طور فزاینده ای به ارزشمندترین مکان های میراثی سازمان ملل آسیب می رساند ، یک آژانس حفاظت برجسته روز چهارشنبه هشدار داد ، که صخره بزرگ سد استرالیا و ده ها شگفتی طبیعی دیگر با تهدیدهای جدی روبرو هستند.

تغییرات آب و هوایی که منجر به کوچک شدن یخچال های طبیعی ، افزایش آتش سوزی ، سیل و خشکسالی و سفید شدن صخره های مرجانی شده است ، از جمله مشکلات پیش روی 83 مورد از 252 مکان میراث جهانی است که در فهرست یونسکو ، آژانس فرهنگی سازمان ملل قرار دارد.

شانزده مکان میراث جهانی از زمان انتشار آخرین دیدگاه میراث جهانی سه سال پیش خراب شده اند ، در حالی که تنها 8 مورد بهبود یافته است ، اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت ، متشکل از دولت ها و گروه های جامعه مدنی ، و مشاوره یونسکو در مورد تهدیدات طبیعی برای این اشیا

برونو اوبرل ، مدیر کل IUCN گفت: “میراث طبیعی از با ارزش ترین مکانهای جهان است و ما محافظت از آنها را مدیون نسل های آینده هستیم.” “تغییرات آب و هوایی باعث ایجاد (هرج و مرج) میراث جهانی طبیعی از کوچک شدن یخچال های طبیعی تا سفید شدن مرجان ها تا آتش سوزی ها و خشکسالی های مکرر و شدید می شود.”

این گزارش می گوید: صخره بزرگ سد بزرگ ، جایی که گرم شدن اقیانوس ها ، اسیدی شدن و شرایط شدید آب و هوایی به تخریب مرجان ها و کاهش جمعیت دریا منجر شده است ، یکی از چهار مکان استرالیا است که تحت تهدید “بسیار زیاد” قرار دارد.


جزایر مناطق حفاظت شده در خلیج کالیفرنیا در مکزیک نیز در گروه “حیاتی” در این لیست قرار گرفته اند. در گزارش جدید آمده است که پارک ملی گاراجونای اسپانیا ، پارک ملی المپیک ایالات متحده و ذخیره گاه زیست کره پروانه مونارک از جمله افرادی هستند که “بسیار زیاد” در معرض تهدید قرار دارند.

به گفته وی ، در حالی که 63 درصد از سایت های میراثی “خوب” یا “خوب با برخی نگرانی ها” طبقه بندی شده اند ، 30٪ “قابل توجه” و 7٪ به شکل “حیاتی” هستند.

بر خلاف دو گزارش قبلی IUCN ، تغییرات آب و هوایی “گونه های بیگانه مهاجم” را پنهان می کند – به عنوان مثال ، وقتی جوندگان ، ماهی ها یا گیاهان بیگانه به طور تصادفی یا ناخواسته به یک محیط جدید منتقل می شوند – به عنوان قوی ترین تهدید علیه چنین سایت هایی.

فعالیت های انسانی مانند گردشگری ، شکار و ماهیگیری و چرا دام نیز تأثیر داشته است.

___

تمام داستان های AP درباره تغییرات آب و هوا را در https://apnews.com/hub/Climate بخوانید.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*