تنظیم کننده اتحادیه اروپا پیوندهای شات و لخته خون AstraZeneca را بررسی می کند


لندن (AP) – جهان در انتظار نتایج تحقیقات اولیه اروپا است که آیا شواهدی وجود دارد که نشان می دهد واکسن AstraZeneca coronavirus در پشت لخته های خونی غیرطبیعی گزارش شده در برخی از گیرندگان تزریق وجود دارد.

نگرانی در مورد لخته شدن بیش از دوازده کشور اروپایی را متوقف کرد تا عکسبرداری را متوقف کنند ، اگرچه این شرکت و آژانس های بهداشتی بین المللی گفتند که هیچ نشانه ای از لخته شدن واکسن وجود ندارد و ادامه تلقیح را توصیه می کنند. انتظار می رود کمیسیون تخصصی اتحادیه اروپا در زمینه داروها تجزیه و تحلیل خود را در اواخر روز پنجشنبه توضیح دهد ، از جمله اینکه آیا اقدامات احتیاطی جدیدی در مورد واکسن باید انجام شود.

اگرچه بسیاری از کشورها به استفاده از واکسن ادامه می دهند ، اما نگرانی هایی وجود دارد که این بحث می تواند سستی را که در تلاش برای واکسیناسیون جمعیت جهان ، به ویژه در کشورهای فقیر تر است ، زیر سوال ببرد. حتی در اروپا ، جایی که کشورها واکسن انتخابی دارند ، گسترش آهسته آن هم در زمانی که عفونت ها در بسیاری از کشورها دوباره در حال افزایش است ، پیچیده است.

این هفته ، رئیس آژانس دارویی اروپا گفت که اولویت تنظیم کننده دارو تأیید ایمن بودن واکسن است و مجموعه ای از اقدامات را از جمله در صورت لزوم افزودن هشدارهای اضافی به واکسن AstraZeneca در نظر می گیرد.

مدیر عامل شرکت کوک گفت: “ما نگرانیم که ممکن است اثری در اعتبار واکسن ها داشته باشد.”

گزارش هایی از لخته شدن خون در 37 نفر در میان 17 میلیون نفر که حداقل یک دوز واکسن AstraZeneca را در اروپا دریافت کرده اند ، گزارش شده است. هم EMA و هم سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده اند که در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر مسئولیت واکسن وجود ندارد و فواید ایمن سازی بسیار بیشتر از خطر بالقوه کوچک است. این دارو ساز گفت که پس از بررسی دقیق اطلاعات ایمن سازی COVID-19 ، هیچ شواهدی از افزایش خطر لخته شدن خون در هر گروه سنی یا جنسیتی در هر کشور پیدا نکرد.


مکث واکسیناسیون در حالی صورت می گیرد که انگلیس انتظار دارد تاخیر در واکسن به تاخیر بیفتد و دهها هزار مورد جدید روزانه اقدامات جدید انسداد در ایتالیا را در پی داشته ، جهشی در بستری شدن در فرانسه را برانگیخته و مقامات آلمان را وادار به اعلام جهش سوم در COVID-19 کند. شروع شده است.

داده های مراکز پیشگیری و کنترل بیماری های اروپا در این هفته نشان می دهد که حدود 7 میلیون واکسن AstraZeneca استفاده نشده در اتحادیه 27 کشور وجود دارد.

دولت آلمان از تصمیم خود مبنی بر توقف استفاده از این واکسن دفاع کرده و گفته است که این آزمایش براساس توصیه های متخصص است.

سخنگوی دولت اولریکه دمر روز چهارشنبه در برلین به خبرنگاران گفت که او درک کرده است که برخی ممکن است نگران این اقدام باشند ، اما این باید نشانه این باشد که “اعتماد به مکانیسم های کنترل ما موجه است”.

وی گفت: “به همین دلیل این مرحله می تواند اعتماد به نفس در واکسن ها را نیز تقویت کند.” “نگرانی ها جدی گرفته می شود و رفع می شود. و به محض روشن شدن این نگرانی ها می توان بدون تردید از واکسن دوباره استفاده کرد. “

اما برخی از کارشناسان ابراز نگرانی کرده اند که ممکن است عکس این اتفاق بیفتد: تعلیق های بیش از حد عمومی و چشمگیر می تواند باعث ایجاد بدبینی نسبت به واکسن های ساخته شده در زمان رکورد شود.

سخنگوی وزارت بهداشت ، هانو كاوتز گفت ، آلمان به تصمیم EMA در مورد نحوه عمل اعتماد خواهد كرد. کشورهای دیگر ، از جمله فرانسه ، نیز اعلام کرده اند که از توصیه های صادر شده در روز پنجشنبه پیروی خواهند کرد.

هر بار که واکسن ها به طور گسترده توزیع می شود ، دانشمندان انتظار دارند برخی از مشکلات جدی بهداشتی و مرگ گزارش شود ، فقط به این دلیل که ده ها میلیون نفر مورد اصابت گلوله قرار می گیرند. تعیین اینکه آیا یک واکسن مقصر است یا نه ، می تواند دشوار باشد ، خصوصاً از آنجا که در حال حاضر اقدامات واکسیناسیون روی افراد آسیب پذیر است که ممکن است سایر مشکلات سلامتی را داشته باشند.

با این حال ، چون هیچ داده طولانی مدت برای هیچ یک از واکسن های COVID-19 وجود ندارد ، هرگونه سیگنال احتمالی یک مشکل باید به دقت بررسی شود.

از آنجا که آزمایشات بالینی فقط در دهها هزار نفر انجام می شود ، عوارض جانبی بسیار نادر اغلب تا مدت ها پس از صدور مجوز در میلیون ها نفر ، از واکسن استفاده نمی شود. به عنوان مثال ، تقریباً یک سال بعد از آغاز واکسیناسیون پس از همه گیری آنفلوانزای خوکی در سال 2009 طول کشید تا مقامات اروپایی متوجه افزایش ابتلا به نارکولپسی در کودکان و نوجوانان دریافت کننده واکسن GlaxoSmithKline شدند.

و در فیلیپین ، دولت در سال 2017 مجبور شد برنامه ملی واکسیناسیون دنگ خود را با شلیک جدید ، که حدود یک سال بعد توسط سانوفی پاستور ، وقتی بیش از 130 کودک ایمن شده بودند ، متوقف کرد ، به حالت تعلیق درآورد. نشان داده شده است که واکسن اثرات دنگ را در همه کودکانی که قبلاً آلوده نشده اند ، بدتر می کند.

مایکل هد ، پژوهشگر ارشد بهداشت جهانی در دانشگاه ساوتهمپتون گفت: “بررسی اشکال احتمالی مشکلات اشکالی ندارد ، اما در صورت ادامه ایمن سازی می توانید این کار را انجام دهید.” “اگر ما معرفی واکسن را هر زمان که سیگنال احتمالی وجود دارد مکث کنیم ، چندان رایج نخواهد بود.”

___

اردنی ها از برلین گزارش می دهند.

___

پوشش همه گیر AP را دنبال کنید:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus- واکسن

https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*