دانشمندان ژاپنی منبع گرمای زیاد روی یک سیارک را بررسی خواهند کرد


توکیو (AP) – کارشناسان فضایی ژاپن روز پنجشنبه گفتند که در جستجوی سرچشمه هایی برای منشا منظومه شمسی و زندگی روی زمین ، نمونه های خاکی که از یک سیارک دوردست برگردانده شده را مطالعه می کنند تا منبع گرمایی را که بدن آسمان را تغییر داده است ، پیدا کنند.

دانشمندان آژانس اکتشاف هوافضا ژاپن گفتند که آنها معاینه مقدماتی 5.4 گرم (0.19 اونس) خاک را انجام داده اند ، بسیار بیشتر از حداقل نمونه 0.1 گرمی که آنها امیدوار بودند فضاپیمای Hayabusa2 بازگرداند. در ماه دسامبر از سیارک ریوگو ، بیشتر بیش از 300 میلیون کیلومتر (190 میلیون مایل) از زمین فاصله دارد.

حدود 3 گرم (0.1 اونس) از دانه های سیاه از سطح ریوگو است و با لمس Hayabusa2 به سیارک در آوریل 2019 جمع آوری شد. حدود 2 گرم قطعات بزرگتر در زیر به دست آمد ، تا حدود 1 سانتی متر (0 ، 4 اینچ) سطح موجود در دهانه ای که توسط Hayabusa2 ساخته شد وقتی سه ماه بعد برای بار دوم فرود آمد.

دانشمندان JAXA بر اساس تجزیه و تحلیل اسپکتروفتومتر نزدیک مادون قرمز داده های منتقل شده توسط Hayabusa2 دریافتند که این سیارک در معرض دمای بسیار بالایی هم در سطح و هم در زیر زمین قرار دارد که احتمالاً ناشی از منبع داخلی گرما یا برخورد سیارات است و نه از خورشید.

کوهی کیتازاتو ، دانشمند سیاره ای از دانشگاه آیزو که با JAXA کار می کند ، گفت که تیم وی نشانه هایی از گرمای بیش از 300 درجه سانتیگراد (572 درجه فارنهایت) را هم در سطح سیارک و هم در زیر زمین پیدا کرده است.


وی گفت: خاک زیرزمینی تنها با گرمای خورشید به این دما نمی رسد ، این نشان می دهد که گرمای داخلی تابشی یا برخوردهای سیاره ای ریوگو را تحت تأثیر قرار داده است ، زمانی که وی میلیاردها سال پیش هنوز عضوی از بدن پدرش بود و باعث تبخیر آب وی شد.

مطالعه قبلی وی که با همکاری دانشمندان دانشگاه براون و بیش از 30 موسسه دیگر انجام شده بود ماه گذشته در مجله Nature Astronomy منتشر شد.

JAXA مطالعه اولیه نمونه های سیارک را قبل از مطالعات کامل تر در سال آینده ادامه می دهد. دانشمندان همچنین به امید ارائه ایده ای از منشأ منظومه شمسی و زندگی روی زمین ، ردپای احتمالی مواد آلی را مورد مطالعه قرار خواهند داد.

به دنبال تحقیقات در ژاپن ، برخی از نمونه ها برای تحقیقات بیشتر با ناسا و سایر آژانس های فضایی بین المللی به اشتراک گذاشته می شود.

Hayabusa2 با انجام آزمایشات مختلفی که می تواند در مأموریت های فضایی آینده ژاپن مورد استفاده قرار گیرد ، از جمله نمونه برنامه ریزی شده MMX برای سال 2024 – یک کاوشگر 11 ساله به یک سیارک کوچک و دور دیگر ، 1998KY26 را ادامه می دهد تا بتواند در مورد دفاعی احتمالی در برابر شهاب سنگ هایی که می توانند به زمین پرواز کنند ، کشف کند. مأموریت بازگشت از یکی از ماههای مریخ.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*