دریاچه لاوا در اثر فوران آتشفشان هاوایی پس از وقفه 2 ساله تشکیل می شود


هونولولو (AP) – دانشمندان روز سه شنبه گفتند که گدازه بیش از 1 متر در ساعت در دهانه عمیق آتشفشان در هاوایی افزایش یافت ، که پس از دو سال وقفه در آخر هفته شروع به فوران کرد.

سازمان زمین شناسی ایالات متحده اعلام کرد که آتشفشان Kilauea در پارک ملی آتشفشان های هاوایی در جزیره بزرگ ، سنگ ذوب شده را حداقل از دو سوراخ دهانه در بالا فوران می کند. یک دریاچه گدازه تشکیل شده است که از پایین دهانه حدود 134 متر افزایش می یابد.

از زمان فوران یکشنبه شب ، کیلاویا حدود 2 میلیارد گالن گدازه (10 میلیون متر مکعب) را برای پوشاندن 33 هکتار (13 هکتار) ریخته است. گدازه در دهانه عمیق موجود بود.


هیچ تهدیدی برای نزدیک شدن به مردم یا پوشاندن املاک وجود ندارد ، مانند زمانی که کیلائوئا از دهانه های وسط محله مسکونی در سال 2018 منفجر شد و بیش از 700 خانه را ویران کرد.

با این حال ، رصدخانه آتشفشان هاوایی به ساکنان هشدار داده است که مراقب میزان بالقوه بالقوه گاز آتشفشانی ، ریزش سنگ و انفجار باشند.

هنگامی که فوران می کند ، Kilauea تمایل به انتشار مقدار زیادی دی اکسید گوگرد دارد که در صورت مخلوط شدن با اکسیژن ، نور خورشید و سایر گازهای موجود در هوا ، دود یا آتش سوزی آتشفشانی را تشکیل می دهد. وزارت بهداشت امور خارجه به ساکنان هشدار داده است که در صورت قرار گرفتن در معرض دود آتشفشان ، فعالیت های خود را در فضای باز کاهش دهند.

کیلائوئه یکی از فعال ترین آتشفشان های جهان است که در قرن گذشته حدود 50 بار فوران کرده است. بین سالهای 1983 و 2018 ، تقریباً به طور مداوم فوران می کرد. در دهه آخر این فوران ، یک دهانه دریاچه گدازه در دهانه آن وجود داشته است.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*