در حالی که رهبران پیمان اقلیم پاریس را جشن می گیرند ، بایدن قول می دهد که دوباره بپیوندد


پاریس (AP) – جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده روز شنبه قول داد که در اولین روز ریاست جمهوری خود به توافق نامه آب و هوای پاریس ملحق شود ، زیرا رهبران جهان برای جشن پنجمین سالگرد پیمان بین المللی با هدف جلوگیری از گرم شدن کره زمین یک نشست مجازی برگزار می کنند. .

سران کشورها و دولت ها از بیش از 70 کشور در این رویداد شرکت کردند – به میزبانی انگلیس ، فرانسه ، ایتالیا ، شیلی و سازمان ملل – برای اعلام تلاش بیشتر برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که باعث گرم شدن کره زمین می شود.

دولت کناره گیری رئیس جمهور دونالد ترامپ ، که واشنگتن را از توافق پاریس بیرون کشید ، در این گردهمایی آنلاین حضور نداشت. اما بایدن در بیانیه ای كوتاهی كه اندكی قبل از شروع آن ارسال شد ، با اشاره به اینكه واشنگتن برای مذاكره در مورد توافق نامه 2015 ، كه از آن زمان تقریباً تصویب شده است ، كلید است ، واضح است كه ایالات متحده در حاشیه منتظر الحاق است. همه کشورهای جهان

وی گفت: “ایالات متحده در اولین روز ریاست جمهوری من به توافق نامه پاریس پیوست.” “من بلافاصله شروع به کار با همکارانم در سراسر جهان برای انجام همه کارها ، از جمله با دعوت رهبران کشورهای بزرگ برای اجلاس آب و هوا در 100 روز اول پست خود می کنم.”

بایدن قول مبارزات انتخاباتی خود را تکرار کرد مبنی بر اینکه دولت وی قصد دارد انتشار حداکثر انتشارات در ایالات متحده حداکثر تا سال 2050 را به صفر برساند.


کارشناسان می گویند تعهدات ارائه شده از سوی جامعه جهانی طی پنج سال گذشته چشم اندازهای طولانی مدت برای تغییر اقلیم را بهبود بخشیده است ، و بدترین سناریوها را تا پایان قرن کمتر احتمال می دهد. اما آتش سوزی در جنگل های آمازون ، استرالیا و آمریکا ، جاری شدن سیل در بنگلادش و آفریقای شرقی و ثبت دمای قطب شمال تأثیر افزایش 1.2 درجه سانتیگراد (2.2 درجه فارنهایت) را برجسته کرده است ، زیرا زمان های پیش از صنعتی شدن این سیاره قبلاً وجود داشته است.

دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش ، رهبران جهان را به اعلام “وضعیت اضطراری آب و هوا” گفت: “اگر مسیر را تغییر ندهیم ، می توانیم به سمت یک فاجعه بار افزایش دما در بیش از سه درجه دما پیش برویم.”

توافق نامه پاریس با هدف محدود کردن گرم شدن کره زمین در زیر 2 درجه سانتیگراد (3.6 درجه فارنهایت) ، در حالت ایده آل بیش از 1.5 درجه سانتیگراد (2.7 درجه فارنهایت) ، تا پایان قرن است. دستیابی به هدف دما نیاز به حذف تدریجی سوخت های فسیلی و حفاظت بهتر از جنگل ها ، تالاب ها و اقیانوس های جهان دارد.

بایدن اصرار داشت که تغییرات چشمگیر اقتصادی مورد نیاز کارگران آمریکایی مثبت خواهد بود.

وی گفت: “ما از فرصت اقتصادی عظیمی برای ایجاد شغل و رفاه در داخل و صادرات محصولات تمیز آمریکایی در سراسر جهان با استفاده از جاه طلبی های آب و هوایی خود به گونه ای برخورداریم که برای کارگران آمریکایی و اقتصاد آمریکا خوب باشد.”

نمایندگان ایالات متحده در این نشست مجازی شامل فرماندار میشیگان گیتچن ویتمر ، فرماندار چارلی بیکر از ماساچوست و رهبران تجاری ایالات متحده مانند تیم کوک مدیر عامل شرکت اپل بودند.

این رویداد همچنین فاقد اقتصادهای بزرگ مانند استرالیا ، برزیل ، اندونزی و مکزیک بود ، که هیچ یک از آنها پیشرفت قابل توجهی در اهداف انتشار خود نداشتند.

کمپین های زیست محیطی اعلامیه اخیر برزیل را مبنی بر پایبندی به 43٪ کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای در دهه آینده از سطح 2005 برجسته کرده و هدف آن صفر تا سال 2060 است. دیرتر از اکثر کشورها

در مقابل ، توافق روز جمعه اعضای اتحادیه اروپا برای افزایش اهداف 2030 قاره از 40٪ به حداقل 55٪ در مقایسه با سطح 1990 به طور گسترده ای مورد استقبال قرار گرفت ، گرچه فعالان گفتند که آنها می توانند اهداف حتی بالاتر.

چین ، بزرگترین گسیل کننده جهان ، نیز در ماه سپتامبر با اعلام هدف صفر صفر برای سال 2060 و انتشار حداکثر میزان آلایندگی تا سال 2030 ، جهان را متعجب کرد. کشور برای بهبود بهره وری انرژی و افزایش برق تولید شده از منابع انرژی تجدید پذیر مانند باد و خورشید.

اما خی همچنین هشدار داد که “یک طرفه بودن ما را به جایی نمی رساند” – اشاره ای پنهان به بحث اتحادیه اروپا در مورد تعرفه کالاهای وارداتی از کشورهایی که دارای استاندارد آلایندگی سختگیرانه کمتری نسبت به بلوک 27 کشور هستند. این مسئله احتمالاً در سالهای آینده در بحث چین ، اتحادیه اروپا و ایالات متحده حاکم خواهد بود.

مالدیو ، یک کشور اقیانوس هند متشکل از جزایر کم ارتفاع که به ویژه در معرض افزایش سطح دریا آسیب پذیر هستند ، روز شنبه اعلام کرد که هدف آن رسیدن به صفر تا سال 2030 ، یکی از بلند پروازانه ترین اهداف جهان است. بوتان و سورینام می گویند که آنها قبلاً به این هدف رسیده اند.

189 کشور طرف توافق پاریس باید اهداف به روز شده سازمان ملل را تا پایان سال ارائه دهند. این اتفاق معمولاً در اجلاس سالانه آب و هوای سازمان ملل اتفاق می افتد ، اما به دلیل همه گیری این رویداد یک سال به تعویق افتاد.

در این جلسه که قرار است در نوامبر 2021 در گلاسگو ، اسکاتلند برگزار شود ، حمایت مالی از کشورهای فقیر برای مقابله با تغییرات آب و هوا و اصلاح قوانین بازارهای تجارت بین المللی آلاینده ها ارائه خواهد شد. انگلیس که میزبان سال آینده است ، ماه جاری اعلام کرد که هدفش کاهش 68 درصدی انتشارات طی دهه آینده و پایان حمایت دولت از صادرات سوخت های فسیلی است.

کریستینا فیگورس ، رئیس پیشین آب و هوا در سازمان ملل ، یکی از بازیگران اصلی مذاکرات پاریس ، گفت رهبران باید به توانایی خود در محدود کردن گرم شدن کره زمین خوش بین باشند.

وی گفت: “زیرا اگر این کار را نکنیم ، گزینه جایگزین غیرقابل تصور است.” “هیچ یک از ما بزرگسالانی که امروز زنده هستیم ، نمی خواهیم مسئولیت تبدیل جهانی که دنیای فلاکت برای نسل های آینده است را به دوش بکشیم.”

___

گزارش فرانک جوردنس از برلین.

___

وب سایت اجلاس سران: https://www.climateambitionsummit2020.org


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*