سازمان ملل متحد از بشریت می خواهد تا “جنگ با طبیعت” را بدون کربن پایان دهد


با پایان یافتن آخرین سال طوفان ها ، آتش سوزی جنگل ها و امواج گرما ، رئیس سازمان ملل متحد رهبران جهان را به چالش کشیده است تا سال 2021 را سالی قرار دهند که بشریت “جنگ خود با طبیعت” را پایان می دهد و متعهد به آینده ای عاری از آلودگی کربن گرم کننده کره زمین است. .

با گزارش های جدید ، برجسته شدن زمان رکورد برای سال 2020 و رشد استخراج سوخت های فسیلی ، که باعث گرم شدن کره زمین می شود ، دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار فوری دیگری برای محدود کردن تغییرات آب و هوایی شده است. او خوش بین بود ، اما هشدارهای وحشتناکی را هنگام آماده شدن سازمان ملل برای اجلاس آب و هوای مجازی در 12 دسامبر در فرانسه در پنجمین سالگرد توافق برجسته آب و هوای پاریس در سال 2015 صادر کرد.

گوترش در سخنرانی خود در دانشگاه کلمبیا گفت: “وضعیت کره زمین شکسته است.” “بشریت در حال جنگ با طبیعت است. این خودکشی است “

وی گفت: “آتش سوزی آخرالزمان و سیل ، طوفان ها و طوفان ها طبیعی تر هستند.”


گزارشی از سوی سازمان جهانی هواشناسی می گوید امسال باید با حدود 1.2 درجه سانتیگراد (2.2 درجه فارنهایت) گرمتر از نیمه آخر دهه 1800 که دانشمندان از آن به عنوان پایه گرمایش استفاده می کنند ، پایان یابد. ناشی از گازهای نگهدارنده گرما از احتراق ذغال سنگ ، نفت و گاز طبیعی است. بیشتر گرمای گرفته شده به دریاهای جهان می رود و اکنون دمای اقیانوس ها در سطح رکورد قرار دارد. این همچنین بدان معنی است که 2020 یکی از سه داغترین سال ثبت شده خواهد بود.

دبیرکل WCO پتری تاالاس گفت: “احتمالاً حداقل از هر 5 نفر به طور موقت تا سال 2024 بیش از 1.5 درجه سانتیگراد باشد.” توافق نامه آب و هوای پاریس با افزایش بیش از 1.5 درجه (2.7 درجه فارنهایت) گرم شدن از زمان قبل از صنعت ، هدف نیست.

تجزیه و تحلیل جدید توسط دانشمندان Climate Action Tracker ، که آلودگی کربن را کنترل می کنند و قول می دهند که آن را کاهش دهند ، گفت: تعهدات عمومی برای کاهش انتشار ، در صورت تحقق ، گرمایش را به حدود 2.6 درجه سانتیگراد (4.7 درجه سانتیگراد) محدود می کند. فارنهایت) و احتمالاً تا 2.1 درجه سانتیگراد.

گوترش به وعده های بیش از 100 کشور امیدوار بود که در اواسط قرن ، گازهای بیشتری برای جذب گرما به درختان و فن آوری اضافه نکنند ، به همراه کاهش آلودگی در کوتاه مدت. چین و رئیس جمهور منتخب آمریکا جو بایدن قول انتشار خالص انتشار کربن را داده اند.

گوترش گفت: “من قاطعانه عقیده دارم که 2021 می تواند نوع جدیدی از سال کبیسه باشد – سال جهش کوانتومی به سمت خنثی سازی کربن.”

اما او گفت که دو گزارش سازمان ملل در روز چهارشنبه “نشان می دهد که ما چقدر به فاجعه آب و هوایی نزدیک هستیم.”

وقتی کشورها تریلیون دلار برای بازیابی از کندی اقتصادی ناشی از همه گیری هزینه می کنند ، گوترش گفت آنها باید این کار را به روشی انجام دهند که بر انرژی پاک تأکید کند.

وی گفت ، ملت ها باید بودجه و یارانه سوخت های فسیلی را متوقف كنند. و کشورها باید به وعده خود از پاریس وفادارند که 100 میلیارد دلار در سال برای کمک به کشورهای فقیرتر در تولید انرژی پاک تر هزینه کنند.

گوترش گفت كه به هيچ وجه دنيا نمي تواند “بدون رهبري آمريكا” تغييرات آب و هوا را محدود كند و از دانشجويان و ساير آمريكايي ها خواست “هر كاري را كه مي توانيد” انجام دهند تا دولت هايشان سرعت انتشار خود را محدود كنند.

در یکی از گزارش های جدید آمده است که کشورها تا سال 2030 باید سالانه 6٪ از تولید نفت ، ذغال سنگ و گاز طبیعی را کاهش دهند تا دمای کره زمین را به بیش از 1.5 درجه سانتیگراد ندهند. در عوض ، یک نظرسنجی از هشت کشور عمده تولید کننده سوخت های فسیلی نشان داد که برنامه هایی برای افزایش تولید 2٪ در سال وجود دارد. این بدان معناست که دو برابر بیشتر سوختهای مبتنی بر کربن در بازار ظاهر می شوند تا هدف پاریس را در حد امکان حفظ کنند.

در این گزارش آمده است ، تاكنون ، دولت های گروه 20 كشور بزرگ و در حال ظهور هزینه بیشتری را صرف حمایت از بخش سوخت های فسیلی كرده اند تا تحریك ورود انرژی های تجدیدپذیر.

ایوتا گراسیمچوک ، نویسنده همکار ، از انستیتوی بین المللی توسعه پایدار گفت که سرمایه گذاری در نفت ، زغال سنگ و گاز دیگر معنای اقتصادی ندارد ، زیرا انرژی های تجدیدپذیر ارزان تر از سوخت های فسیلی می شوند. اما او گفت ، “ما می بینیم که به جای اینکه دولتها اجازه دهند این پروژه های سوخت فسیلی از بین بروند ، آنها آنها را از بین می برند.”

گزارش WMO نشان می دهد که گرم شدن کره زمین در هر هفت شاخص کلیدی آب و هوا رو به وخامت است ، اما این مشکل در حال افزایش رنج انسان در طی یک سال بد است.

در این گزارش آمده است: “در سال 2020 ، بیش از 50 میلیون نفر تحت تأثیر مضاعف قرار گرفتند: توسط فاجعه های آب و هوایی (سیل ، خشکسالی و طوفان) و بیماری همه گیر COVID-19”. “کشورها در آمریکای مرکزی از تأثیر سه گانه طوفان های اتا و یوتا ، COVID-19 و بحران های انسانی موجود رنج می برند.”

در میان ده ها افراط ، این گزارش برجسته کرده است:

– ثبت 30 طوفان و طوفان های گرمسیری آتلانتیک.

– دره مرگ ، کالیفرنیا ، به 129.9 درجه (54.4 درجه سانتیگراد) رسید ، گرمترین داغی که جهان در 80 سال گذشته دیده است.

– ثبت آتش سوزی در جنگل پس از یک فصل آتش سوزی عالی و ثبت گرما در استرالیا ، در کالیفرنیا و کلرادو در غرب ایالات متحده رخ داد.

– قطب شمال دارای آتش سوزی در جنگل ها و یک موج گرمای طولانی بود که در ژوئن در 100 درجه (38 درجه سانتیگراد) در سیبری پایان یافت.

– یخ های دریای قطب شمال کم برای آوریل و آگوست گزارش شده است و حداقل سالانه در سپتامبر دومین کمترین میزان در تاریخ است.

– بیش از 2،000 نفر در باران های تابستانی و سیل در پاکستان و کشورهای اطراف کشته شدند.

ناتالی ماهووالد ، دانشمند علوم اقلیمی دانشگاه کرنل ، گفت که این وقایع را نمی توان فقط به دلیل تغییر اوضاع مقصر دانست ، “اینها مواردی هستند که دانشمندان می ترسند به دلیل تغییر اقلیم افزایش یابد.” بخشی از گزارش

گوترش گفت: “فعالیت های انسانی در قلب هجوم ما به هرج و مرج است.” “اما این بدان معنی است که عمل انسان می تواند آن را حل کند.”

___

پوشش آب و هوایی AP را در https://www.apnews.com/Climate دنبال کنید

___

ست بورنشتاین را در توییتر به آدرسborenbears دنبال کنید. Frank Jordans را در توییتر و به آدرس wirereporter @ دنبال کنید.

___

دپارتمان بهداشت و علوم آسوشیتدپرس از وزارت آموزش علوم موسسه پزشکی هوارد هیوز پشتیبانی دریافت می کند. AP فقط مسئولیت کلیه مطالب را بر عهده دارد.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*