سنگهای قمری در دست ، چین در حال آماده سازی برای مأموریت های ماه بعدی است


پکن (AP) – روز پنجشنبه ، یک مقام ارشد برنامه فضایی گفت: به دنبال بازگشت موفقیت آمیز سنگهای ماه از فضاپیمای رباتیک Chang’e 5 ، چین در حال آماده سازی برای ماموریت های آینده است که می تواند یک پایگاه ماه را برای میزبانی از کاوشگران انسانی آماده کند. .

وو یان هوآ ، معاون فرمانده کل برنامه اکتشاف ماه در چین گفت ، سه مأموریت بعدی ماه در چین در حال انجام است ، همراه با برنامه هایی برای بازگشت نمونه ها از مریخ و مطالعه سیارک ها و سیاره مشتری.

وو ساعاتی پس از فرود آمدن كپسول چتر نجات چانگ 5 در مغولستان داخلی ، با حمل اولین نمونه های قمری كه در بیش از 40 سال به زمین آورده شد ، گفت: “مطالعه حقیقت جهان تازه در حال آغاز است.”


برنامه Chang’e ، به نام الهه چینی ماه ، سه فرود را انجام داده است ، از جمله از سرزمین دوردست که کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. Chang’e 6 ، برنامه ریزی شده برای پرتاب در سال 2023 ، باید نمونه های بیشتری از قطب جنوب ماه را جمع آوری کند ، در حالی که دو جانشین آن تحقیقات دقیق و آزمایش فن آوری های مورد نیاز برای ایجاد یک پایگاه علمی برای ماه را انجام می دهند.

هیچ تاریخی برای چانگ 7 و 8 و همچنین مأموریت سرنشین دار به ماه که چین ادعا می کند روی آن کار می شود یا ساخت یک پایگاه قمری مشخص نشده است.

وو گفت: “چین آماده است تا به مشارکت در جهان و بهبود رفاه مردم با راه حل های فضایی چین ادامه دهد.”

کپسول کاوشگر Chang’e 5 و محموله نمونه آن پس از فرود دقیقاً قبل از ساعت 2 بامداد پنجشنبه به پردیس برنامه فضایی پکن منتقل شد.

اداره ملی فضایی چین در بیانیه ای گفت: این مأموریت در ابتدا به برنامه اکتشاف ماه در چین در جمع آوری نمونه ها ، پرتاب یک وسیله نقلیه از سطح ماه و اتصال آن به کپسول برای انتقال نمونه ها برای سفر به زمین ، دست یافت. ارسال شده پس از فرود.

در این مقاله آمده است: “Chang’e 5 به عنوان پیچیده ترین و از نظر فنی نوآورانه ترین ماموریت ملت ما ، پیشرفت های فنی بسیاری داشته است … و یک موفقیت چشمگیر است.”

چین پس از اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده در سال 2003 تنها سومین کشور بود که یک فضانورد را به تنهایی به مدار فرستاد و برنامه فضایی آن در یک مسیر پایدار و محتاطانه ادامه یافت ، تا حد زیادی از مرگ و میرها و پرتاب های ناموفق که باعث کشته شدن مسابقه فضایی ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی شد ، جلوگیری کرد. از دهه 60

وو گفت که آخرین پرواز شامل همکاری با آژانس فضایی اروپا به همراه آرژانتین ، نامیبیا ، پاکستان و دیگر کشورهایی است که چینی ها برای نظارت و ارتباط با فضاپیمای خود با آنها همکاری می کنند. وو گفت: “چین” دانشمندان بیشتری را در سراسر جهان برای مشاركت در آینده تشویق می كند تا نتایج علمی بیشتری بدست آورند. “

یک استثنا همچنان ایالات متحده است. در میان نگرانی ها درباره رازداری برنامه فضایی چین و روابط نزدیک نظامی ، قوانین ایالات متحده همکاری بین ناسا و CNSA را ممنوع کرده است مگر اینکه کنگره آن را تأیید کند. این مانع از حضور چین در ایستگاه فضایی بین المللی شد و به پکن کمک کرد تا یک ایستگاه فضایی آزمایشی که وجود ندارد راه اندازی کند و برنامه هایی برای تکمیل یک ایستگاه نگهداری مداری دائمی در دو سال آینده تهیه کند.

دو مورد از چهار ماژول Chang’e 5 در اول دسامبر بر روی ماه فرود آمدند و با برداشتن آنها از سطح زمین و حفاری 2 متر (حدود 6 فوت) در پوسته ماه ، حدود 2 کیلوگرم نمونه جمع آوری کردند. نمونه ها در یک ظرف مهر و موم شده ته نشین شدند ، که توسط یک وسیله نقلیه کوهنوردی به ماژول بازگشت بازگشت.

تصور می شود صخره های تازه مونتاژ شده میلیاردها سال جوانتر از آنچه قبلاً توسط ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق بدست آمده بود ، ارائه می دهند که بینش جدیدی از تاریخ ماه و اجساد دیگر در منظومه شمسی ارائه می دهند. آنها از قسمتی از ماه به نام Oceanus Procellarum یا اقیانوس طوفان ها ، در نزدیکی مکانی به نام مونس رومکر می آیند که تصور می شد در دوران باستان آتشفشانی بوده است.

همانند نمونه های قمری 382 پوندی (842 پوندی) که توسط فضانوردان آمریکایی از سال 1969 تا 1972 برگردانده شده اند ، آنها از نظر سن و ترکیب مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند و انتظار می رود با سایر کشورها به اشتراک گذاشته شود.

برد جوزف ، مدیر مرکز علوم فضایی مک دانل در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس ، در نامه ای نوشت: سن این نمونه ها به پر کردن خلائی از دانش تاریخ حدود 1 میلیارد و 3 میلیارد سال پیش کمک می کند. جولیف گفت ، آنها همچنین می توانند شواهدی از منابع اقتصادی مفید ماه مانند هیدروژن غلیظ و اکسیژن ارائه دهند.

جوزف نوشت: “این نمونه ها یک گنج خواهند بود!” “کلاه من برای انجام یک ماموریت بسیار دشوار متعلق به همکاران چینی ماست. علمی که از تجزیه و تحلیل نمونه های برگردانده شده به دست خواهد آمد ، میراثی خواهد بود که برای سالهای بسیار طولانی ادامه خواهد داشت و ما امیدواریم که جامعه دانشمندان بین المللی را درگیر کنیم. “

وو گفت ، اینکه آیا محققان آمریکایی به نمونه ها دسترسی خواهند داشت یا نه ، به سیاست ایالات متحده بستگی دارد.

وو گفت: “اعم از آژانس های دولتی ایالات متحده ، فعالیت های تجاری ، دانشمندان یا مهندسان ، ما صمیمانه در تلاش برای همکاری دوستانه مبتنی بر برابری ، سود متقابل و استفاده صلح آمیز هستیم.”


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*