سو mal عملکرد کابل یک رادیو تلسکوپ معروف در پورتوریکو را تهدید می کند


SAN JUAN ، پورتوریکو (AP) – کابلهای عظیم الجثه که از یکی از بزرگترین تلسکوپهای رادیویی تک دیش جهان پشتیبانی می کنند ، به آرامی در ایالات متحده در حال حل شدن هستند و رصدخانه ای را که به دلیل نقش اصلی در اکتشافات نجومی شناخته می شود ، تا آستانه پیش برد. فروپاشی

رصدخانه Arecibo ، که به سوراخی در منطقه کوهستانی سرسبز پورتوریکو متصل است ، دارای ظرفی به عرض 305 متر است که در فیلم The Contact و فیلم GoldenEye جودی فاستر به نمایش گذاشته شده است. از این ظرف و گنبد آویزان در بالای آن برای ردیابی سیارک های هدف زمین استفاده شده است ، تحقیقاتی که منجر به دریافت جایزه نوبل شده است و به دانشمندان کمک می کند تا مشخص کنند که آیا یک سیاره قابل سکونت است

“من به عنوان فردی که برای علم من به آرسیبو وابسته است ، می ترسم. در حال حاضر وضعیت بسیار نگران کننده ای است. احتمال خرابی آبشار و فاجعه بار وجود دارد. “، ستاره شناس اسکات رانسوم از رصدخانه موج گرانشی آمریکای شمالی نانوهرتز ، همکاری دانشمندان ایالات متحده و کانادا ، گفت.

هفته گذشته ، یکی از کابلهای اصلی فولادی این تلسکوپ ، که توانایی تحمل 1.2 میلیون پوند (544000 کیلوگرم) را داشت ، فقط زیر 624000 پوند (283000 کیلوگرم) شکست. این خرابی بعد از شکسته شدن کابل کمکی در ماه آگوست ، باعث انحراف بیشتر صفحه بازتابنده شد و سوراخ 100 فوت را پاره کرد و به گنبد بالای آن آسیب رساند.

مقامات گفتند که تعجب کرده اند زیرا این سازه را در ماه آگوست ارزیابی کرده اند و معتقدند که این امر می تواند تغییر وزن را براساس بازرسی های قبلی تحمل کند.

این ضربه ای به این تلسکوپ است که بیش از 250 دانشمند در سراسر جهان از آن استفاده کرده اند. این مرکز همچنین یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری پورتوریکو است که سالانه حدود 90،000 بازدید کننده را به خود جذب می کند. این تحقیقات از ماه آگوست به حالت تعلیق درآمده است ، از جمله پروژه ای برای کمک به دانشمندان در جستجوی کهکشان های اطراف.


این تلسکوپ در دهه 1960 ساخته شد و بودجه آن توسط وزارت دفاع در میان فشار برای توسعه دفاع موشکی بالستیک تأمین شد. این کشور بیش از نیم قرن از مصیبت ها از جمله طوفان و زلزله رنج برده است. تعمیرات طوفان ماریا ، که در سال 2017 پورتوریکو را ویران کرد ، با خراب شدن اولین کابل هنوز هم ادامه داشت.

پیش بینی می شود برخی از کابل های جدید ماه آینده برسد ، اما مقامات گفتند که بودجه این تعمیرات با آژانس های فدرال کار نشده است. دانشمندان هشدار می دهند که زمان در حال اتمام است. اکنون تعداد انگشت شماری از کابل ها از پلت فرم 900 تنی پشتیبانی می کنند.

دانشگاه فلوریدا مرکزی روز جمعه در بیانیه ای گفت: “هر كابل دیگر در سازه از وزن سنگین تری نسبت به قبل برخوردار است ، كه این امر احتمال خراب شدن كابل جدید را افزایش می دهد ، كه احتمالاً باعث ریزش كل سازه می شود.”

مقامات دانشگاه می گویند خدمه قبلاً متوجه شکستگی سیم در دو کابل اصلی دیگر شده اند. آنها هشدار می دهند که کارمندان و پیمانکاران در معرض خطر هستند ، اگرچه برای ارزیابی خسارت زیاد به هواپیماهای بدون سرنشین و دوربین های از راه دور اعتماد می کنند.

این رصدخانه خسارت را بیش از 12 میلیون دلار تخمین زده و از بنیاد ملی علوم ، یک آژانس مستقل فدرال که صاحب رصدخانه است ، به دنبال پول است.

سخنگوی بنیاد راب مارگتا گفت که تخمین مهندسی و هزینه کامل نیست و بودجه مربوط به نوسازی احتمالاً شامل کنگره و بحث درباره ذینفعان است. وی گفت که آژانس “تمام توصیه های مربوط به اقدام در آرسیبو” را بررسی می کند.

وی در ایمیلی گفت: “NSF در نهایت مسئول تصمیمات ایمنی طراحی است.” “اولویت اصلی ما ایمنی همه افراد در سایت است.”

نمایندگان دانشگاه و رصدخانه گفتند كه مدیر تلسكوپ Francisco Cordoba برای اظهار نظر در دسترس نیست. در یک پست فیس بوکی ، رصدخانه گفت که پشتیبانی به روز است و آخرین ارزیابی ساختاری خارجی پس از طوفان ماریا انجام شد.

این دانشگاه گفت ، آخرین آسیب احتمالاً در نتیجه خراب شدن کابل در طول زمان و تحمل وزن اضافی پس از قطع شدن کابل کمکی است. رصدخانه گفت ، در ماه آگوست ، سوکت نگهدارنده کابل خراب شد ، احتمالاً در نتیجه یک خطای تولید.

این مشکلات محققانی مانند ادگارد ریورا-والنتین ، دانشمند انجمن دانشگاه برای تحقیقات فضایی در انستیتوی سیاره ماه در تگزاس را متوقف کرده است. او قصد داشت ماه سپتامبر با نزدیک شدن به زمین به مریخ بپردازد.

وی گفت: “این نزدیکترین مریخ است که تا سال 2067 توسط Arecibo مشاهده شده است.” “دفعه بعدی که بتوانیم آن سطح از داده های رادار را بدست آوریم ، حضور نخواهم داشت.”

رصدخانه در پورتوریکو برای مطالعه تپ اخترها ، بقایای ستاره ها که می توانند برای شناسایی امواج گرانشی مورد استفاده قرار گیرند ، بسیار مهم تلقی می شود ، پدیده ای که آلبرت انیشتین در نظریه نسبیت عام خود پیش بینی کرده است. از این تلسکوپ برای جستجوی هیدروژن خنثی نیز استفاده می شود که می تواند نحوه شکل گیری برخی ساختارهای کیهانی را آشکار کند.

الکس ولشکان ، ستاره شناس متولد لهستان و استاد دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا گفت: “این قدمت بیش از 50 سال دارد ، اما همچنان ابزاری بسیار مهم است.”

او به کشف اولین سیارات فرا خورشیدی و تپشگاهی کمک کرد و فرهنگ رصدی را به رصدخانه اعتبار داد که به او امکان داد آنچه را که او ایده های وحشی توصیف می کرد و بعضاً م workedثر بودند ، آزمایش کند.

وولشتان گفت: “از دست دادن آن ضربه بزرگی است به آنچه كه من فكر می كنم یك علم بسیار مهم است.”

Wolszczan که یک ستاره شناس در رصدخانه در دهه 1980 و اوایل دهه 1990 است ، هنوز هم از یک تلسکوپ برای یک کار خاص استفاده می کند ، زیرا ترکیبی بی نظیر از دامنه فرکانس بالا و حساسیت را ارائه می دهد ، که به گفته وی “مجموعه بزرگی از پروژه های علمی” را امکان پذیر می کند. از جمله: مشاهده مولکول های حیات ، تشخیص انتشار رادیویی ستاره ها و عملکرد نبض.

کارمن پنتوجا ، ستاره شناس و استاد دانشگاه پورتوریکو ، بزرگترین دانشگاه ایالتی جزیره ، گفت: این تلسکوپ همچنین یک محل آموزش برای فارغ التحصیلان بود و به دلیل توانایی های آموزشی مورد علاقه بود.

او برای رساله دکترای خود به او اعتماد کرد و به یاد آورد که وقتی دختر جوانی بود او را در یک معجزه تماشا کرد.

وی گفت: “من از بزرگ و مرموز بودن آن متعجب شدم.” “آینده تلسکوپ تا حدود زیادی به موقعیت بنیاد ملی علوم بستگی دارد … امیدوارم آنها راهی پیدا کنند و اراده خوبی برای نجات آن داشته باشند.”


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*