عذاب از بین رفتن بو پس از COVID-19


LOW، France (AP) – دکتر یک دوربین مینیاتوری را به داخل سوراخ بینی راست بیمار فرو برد و باعث شد که تمام بینی او با نور مینیاتوری روشن خود قرمز شود.

“کمی غلغلک دادن ، ها؟” او در حالی که در اطراف مجاری بینی او غر می زد ، پرسید: ناراحتی باعث اشک ریختن چشمانش و غلتیدن روی گونه هایش می شود.

بیمار ، گابریلا فورگیونه ، شکایتی نکرد. این کارگر 25 ساله داروخانه خوشحال بود که در بیمارستانی در نیس ، جنوب فرانسه تحت فشار قرار گرفت و با چاقو مورد اصابت قرار گرفت تا سرعت فزاینده میل خود برای بازیابی حس بویایی را تسریع کند. همراه با حس چشایی ، هنگامی که در ماه نوامبر به COVID-19 مبتلا شد ، ناگهان ناپدید شد و هیچ یک از آنها بازگشتند.

محروم کردن او از لذت غذا و بوی چیزهایی که دوست دارد برای جسم و روان او دشوار است. فورگیونه از بوی بد ، خوب و بد بی بهره است ، وزن و اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.

“گاهی از خودم می پرسم آیا بوی آن را می دهم؟” “،” او اعتراف كرد. “من معمولاً عطر می پوشم و دوست دارم چیزهای خوبی بو شوند. ناتوانی در بوییدن من را بسیار نگران می كند.”


یک سال پس از بیماری همه گیر ویروس کرونا ، پزشکان و محققان هنوز در تلاشند تا اپیدمی مربوط به آنوزمی مرتبط با COVID-19 – از بین رفتن بو – را از بین ببرند و لذت زندگی را از تعداد روزافزون احساس ناامیدی طولانی مدت ، درک و درمان کنند. مبتلایان مانند بخشنده.

حتی پزشکان متخصص می گویند نکات زیادی در مورد این بیماری وجود دارد که آنها هنوز نمی دانند و آنها با گذراندن مراحل تشخیص و درمان خود می آموزند. اختلالات و تغییر در بو در COVID-19 چنان رایج شده است که برخی از محققان اظهار داشتند که می توان از آزمایشات ساده و ارزان بو برای ردیابی عفونت ویروس کرونا در کشورهایی که آزمایشگاه کمی دارند ، استفاده کرد.

برای بیشتر افراد ، مشکلات بویایی موقتی است و اغلب طی هفته ها خود به خود بهبود می یابد. اما اقلیت کوچکی مدت ها پس از ناپدید شدن سایر علائم COVID-19 از اختلال عملکرد مداوم شکایت دارند. برخی گزارش ها از دست دادن کامل یا جزئی حس بویایی شش ماه پس از عفونت را ادامه دادند. به گفته برخی پزشکان ، طولانی ترین آنها در حال نزدیک شدن به یک سال کامل هستند.

محققانی که روی این معلولیت آزار دهنده کار می کنند می گویند آنها خوش بین هستند که در نهایت بیشتر آنها بهبود می یابند ، اما برخی از آنها بهبود نمی یابند. برخی از پزشکان نگرانند که تعداد فزاینده بیماران بدون بو ، که بسیاری از آنها جوان هستند ، ممکن است بیشتر در معرض افسردگی و سایر مشکلات قرار بگیرند و بر سیستم های بهداشتی که قبلاً تنگ شده اند سنگین شوند.

دکتر توماس هامل ، رئیس کلینیک سرپایی در بیمارستان دانشگاهی در درسدن ، آلمان گفت: “آنها در زندگی خود رنگ می بازند.”

هومل افزود: “این افراد در زندگی ، در حرفه خود زنده می مانند و موفق می شوند.” “اما زندگی آنها بسیار بدتر خواهد شد.”

در انستیتوی دانشگاه صورت و گردن در نیس ، دکتر کلر وندرستین بعد از اینکه ریشه دوربین با دوربین خود را در سوراخ های بینی ریشه داد ، لوله را پس از لوله بوی بدن تحت بینی بو داد.

آیا شما بویی را درک می کنید؟ هیچ چیزی؟ صفر؟ خوب ، “او پرسید ، زیرا او بارها و بارها با عذرخواهی با منفی پاسخ داد.

فقط لوله آخر واکنشی واضح برانگیخت.

“آره! فورگیون فریاد زد: “اوه ، این بوی گند است.” – ماهی!

آزمایش تمام شد ، واندرستین تشخیص خود را داد.

وی به او گفت: “شما به مقدار زیادی بوی نیاز دارید تا بتوانید چیزی را بو کنید.” “شما کاملا حس بویایی خود را از دست نداده اید ، اما همچنین خوب نیست.”

او با کمی مشق شب او را فرستاد: شش ماه توان بخشی برای حس بویایی او. به دستور وی ، دو بار در روز ، دو یا سه مورد معطر مانند یک شاخه اسطوخودوس یا گلدان های کوچک رایحه انتخاب کنید و آنها را برای مدت دو تا سه دقیقه بو کنید.

“اگر چیزی را بو می کنید ، عالی است. در غیر این صورت ، مشکلی نیست. دوباره سعی کنید ، تمرکز زیادی روی عملکرد اسطوخودوس ، رنگ بنفش زیبا داشته باشید. ” شما باید استقامت کنید. “

از دست دادن حس بویایی چیزی فراتر از یک ناراحتی است. دود ناشی از آتش پراکنده ، اجاق گاز متروکه یا بوی تعفن مواد غذایی پوسیده می تواند به طرز خطرناکی مورد توجه قرار نگیرد. بخارهای حاصل از پوشک های دست دوم ، آلودگی سگ روی کفش یا زیر بغل عرق شده را می توان به طرز ناشیانه ای نادیده گرفت.

و همانطور که شاعران از مدتها پیش می دانستند ، عطرها و احساسات اغلب مانند عاشقان درهم تنیده هستند.

ایوان چسا عاشق غذا خوردن هنگام غذا خوردن بود. حالا آنها کار خسته کننده ای هستند. یک شام خانوادگی در ماه سپتامبر ، که ناگهان بی مزه به نظر می رسید ، اولین بار برای این دانشجوی 18 ساله ورزش یادآوری شد که COVID-19 به حواس او حمله کرده بود. این غذا به بافتهای ساده تبدیل شد ، فقط بقایای شیرینی و نمکی باقی مانده بود.

پنج ماه بعد ، سزا ساعت ها قبل با خوردن کلوچه های صبحانه شکلات ، هنوز بدون لذت لذت جویدن می داد ، گویی مقوا را می بلعد.

وی گفت: “غذا خوردن دیگر برای من هیچ هدفی ندارد.” “این فقط اتلاف وقت است.”

سزار یکی از مبتلایان به آنوسمی است که توسط محققان در نیس مورد مطالعه قرار گرفت ، که قبل از همه گیری از عطرهای معطر در تشخیص بیماری آلزایمر استفاده می کردند. آنها همچنین از عطرهای تسکین دهنده برای درمان استرس پس از سانحه در کودکان پس از حمله تروریستی کامیون در نیس در سال 2016 استفاده کردند ، زمانی که یک راننده از طریق جمعیت جشن در بلواری در ساحل یک شهر مدیترانه شخم زد و باعث کشته شدن 86 نفر شد.

محققان اکنون دانش خود را به COVID-19 تبدیل کرده و با عطاری هایی از شهر گراس در همان نزدیکی همکاری می کنند. عود گالوی عطرهای مختلفی را با غلظت های مختلف روی مومهای معطر که برای اندازه گیری میزان آسیب بویایی وی در زیر بینی سزاره پوشیده شده کار می کند.

گالو گفت: بویایی احساسی است که اساساً فراموش می شود. “ما متوجه تأثیر آن در زندگی خود نیستیم ، مگر بدیهی است که دیگر آن را نداشته باشیم.”

باتری معاینه سزا و سایر بیماران همچنین شامل تست زبان و توجه است. محققان در نیس در حال بررسی این هستند که آیا شکایات بویایی بیماران به اختلال شناختی مرتبط با COVID مربوط می شود ، از جمله مشکلات تمرکز. سزا دچار لکنت شد و کلمه “کشتی” را هنگام انتخاب “کایاک” انتخاب واضح در یک آزمون انتخاب کرد.

مگالی پین ، گفتاردرمانگر تیم گفت: “این کاملا غیرمنتظره است.” این مرد جوان نباید از نظر زبان دچار مشکل شود.

وی گفت: “ما باید به حفاری ادامه دهیم.” ما در حین دیدن بیماران چیزهایی را کشف می کنیم.

سزا آرزو دارد حواس خود را بازیابد ، طعم ماکارونی را در سس کربنارا ، غذای مورد علاقه خود جشن بگیرد و از عجایب معطر هوای آزاد باشکوه عبور کند.

وی گفت: “ممکن است تصور شود که توانایی بوییدن طبیعت ، درختان ، جنگل ها مهم نیست.”

___

پوشش همه گیری AP را در https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic ، https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine و https://apnews.com/Und UndingingtheOutbreak دنبال کنید


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*