علاوه بر واکسن ها ، یونسکو به دنبال اشتراک جهانی علوم بیشتر است


پاریس (AP) – همانطور که رئیس جمهور ایالات متحده خواستار پایان دادن به حق ثبت اختراع واکسن COVID-19 است ، کارشناسان یونسکو بی سر و صدا روی یک نقشه بلند پروازانه تر کار می کنند: یک سیستم جهانی جدید برای به اشتراک گذاشتن دانش علمی که از همه گیر کنونی زنده خواهد ماند.

در جلسه ای که روز سه شنبه به پایان رسید ، دیپلمات ها و کارشناسان حقوقی و فنی کشورهای عضو یونسکو در تلاشند تا دستورالعمل های جهانی جدیدی را برای پروژه ای به نام Open Science تهیه کنند.

یونسکو می گوید همه گیری نشان داده است که به اشتراک گذاشتن تحقیقات حساس امکان پذیر است: دانشمندان چینی ژانوم ویروس کرونا ویروس جدید را در ژانویه 2020 توالی بندی و به اشتراک گذاشته اند ، به محققان آلمانی اجازه می دهد تا به سرعت یک آزمایش غربالگری مشترک در سراسر جهان را طراحی کنند.


آنا پرسیچ ، رئیس بخش سیاستگذاری علوم در پاریس ، یونسکو ، گفت: “این بحران به چگونگی تولید ، اشتراک و انتقال اطلاعات علمی متمرکز شده است.” “این یک تغییر الگوی جامعه علمی است.”

پرسیچ گفت ، هدف از گفتگوهای علمی باز تهیه یک “قانون نرم” تا پایان سال جاری است که دولت ها می توانند از آن به عنوان راهنما برای تنظیم سیاست های علمی و به اشتراک گذاری سیستماتیک داده ها ، نرم افزارها و تحقیقات مرزی استفاده کنند.

پرسیک اذعان کرد: تعلیق اختراع ثبت شده واکسن نسبت به ژنوم یا پروتکل های آزمایش حساسیت بیشتری دارد. بحث در مورد موضوع ثبت اختراع با محوریت سازمان تجارت جهانی است و نه یونسکو ، و رسیدن به یک اجماع بسیار دور است.

رهبران اروپایی می گویند با برداشتن حق اختراع مشکل شلیک به مردم کشورهای فقیر حل نخواهد شد. در عوض ، آنها خواهان اقدامات فوری تر ، مانند درخواست از ایالات متحده برای صادرات واکسن های تولید شده قبلی هستند.

اما پرسیک به آسوشیتدپرس گفت که “در شرایط اضطراری یا بحرانی ، ممکن است راهی برای لغو این اختراع ثبت شده باشد … می توان از داده ها به روش خاصی محافظت کرد و همچنان آنها را به اشتراک گذاشت.”

اعلامیه غافلگیرکننده رئیس جمهور آمریکا جو بایدن در هفته گذشته به نفع تعلیق موقتی حفاظت از حق ثبت اختراع در حالی بود که کارشناسان جلسه ای را در یونسکو برای بحث در مورد طرح علم باز آغاز کردند. پرسیچ گفت که حرکت بایدن “به عنوان یک حرکت مثبت” پذیرفته شد.

در سال 2019 ، دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا از یونسکو خارج شد ، اما دیپلمات های آمریکایی به عنوان ناظر در گفتگوهای علمی آزاد شرکت کردند.

آدری آزولای ، مدیرکل یونسکو در بیانیه ای گفت که لغو حمایت از حق ثبت اختراع برای واکسن های ویروس کرونا “می تواند میلیون ها انسان را نجات دهد و به عنوان طرحی برای آینده همکاری های علمی باشد.” COVID-19 مرزها را رعایت نمی کند. تا زمانی که مردم هر کشور به واکسن دسترسی نداشته باشند ، هیچ کشوری در امان نخواهد بود. “

___

پوشش همه گیر AP را دنبال کنید:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus- واکسن

https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*