عمده کشورهای اروپایی واکسن AstraZeneca را قطع می کنند


آلمان ، فرانسه ، ایتالیا و اسپانیا روز دوشنبه جدیدترین کشورها بودند که واکسن COVID-19 AstraZeneca را به دلیل گزارش وجود لخته خون خطرناک در برخی از گیرندگان ، متوقف کردند ، اگرچه این شرکت و تنظیم کنندگان اروپایی اعلام کردند هیچ دلیلی بر گناه وجود ندارد.

AstraZeneca فقط یکی از سه واکسنی است که در این قاره استفاده می شود. اما تعداد سرسام آور کشورهایی که هشدار می دهند به کاهش دیگری در تلاش های واکسیناسیون اتحادیه اروپا منجر می شود ، که این امر با کمبود و موانع دیگری روبرو است و بسیار عقب تر از مبارزات در انگلیس و ایالات متحده است.

آژانس مواد مخدر اتحادیه اروپا روز پنجشنبه جلسه ای را برای بررسی یافته های متخصصان در مورد واکسن AstraZeneca تشکیل داد و تصمیم گرفت که آیا باید اقدامی انجام شود.

این خشم در حالی است که در بیشتر موارد افزایش محدودیت COVID-19 در اروپا ، محدودیت های مدارس و مشاغل را تشدید می کند.


وزیر بهداشت آلمان گفت که تصمیم به توقف عکس برداری AstraZeneca با توصیه تنظیم کننده واکسن کشور ، موسسه پل ارلیچ گرفته شده است که خواستار تحقیقات بیشتر در مورد هفت مورد لخته شدن مغز در افراد واکسینه شده است.

ینس اسپان گفت: “تصمیم امروز صرفاً یک اقدام پیشگیرانه است.”

امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه گفته است که کشورش نیز حداقل تا بعد از ظهر روز سه شنبه تیراندازی را متوقف می کند. تنظیم کننده داروی ایتالیا ، ممنوعیت موقت را اعلام کرد ، کمتر از 24 ساعت پس از آنکه “زنگ خطر” برای واکسن “ناموجه” بود. و اسپانیا گفته است در حالی که کارشناسان ایمنی آن را بررسی می کنند ، استفاده از واکسن را به مدت دو هفته متوقف می کند.

AstraZeneca گفت 37 گزارش از لخته شدن خون از بیش از 17 میلیون نفر واکسینه شده در 27 کشور اتحادیه اروپا و انگلستان وجود دارد. این دارو ساز گفت هیچ مدرکی مبنی بر افزایش خطر لخته شدن واکسن وجود ندارد.

در واقع ، او می گوید ، فراوانی لخته بسیار کمتر از حد انتظار است که به طور طبیعی در یک جمعیت عمومی با همان اندازه اتفاق می افتد و مشابه واکسن های مجاز COVID-19 است.

سازمان بهداشت جهانی و آژانس دارویی اروپا همچنین اعلام کردند که این داده ها حاکی از آن نیست که این واکسن باعث لخته شدن خون شده است و باید به ایمن سازی افراد ادامه داد.

آژانس داروهای اروپایی گفت: “هزاران نفر به دلایل مختلف هر ساله در اتحادیه اروپا دچار لخته خون می شوند.” فراوانی افراد واکسینه شده “به نظر نمی رسد بالاتر از آن باشد که در جمعیت عمومی مشاهده شده است”.

آژانس گفت که با ادامه تحقیقات ، “مزایای واکسن AstraZeneca در جلوگیری از COVID-19 ، همراه با خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ ، از خطرات عوارض جانبی بیشتر است.”

لخته های خون می توانند از طریق بدن عبور کرده و باعث حملات قلبی ، سکته های مغزی و انسداد ریه های کشنده شوند. AstraZeneca 15 مورد از ترومبوز ورید عمقی یا نوعی لخته را که اغلب در پاها ایجاد می شود و 22 مورد آمبولی ریه یا لخته شدن در ریه ها را گزارش کرده است.

پرتاب AstraZeneca به ابزاری اصلی در تلاش کشورهای اروپایی برای افزایش آهسته انتشار واکسن ها تبدیل شده است. این ستون همچنین یکی از ستون های پروژه تحت حمایت سازمان ملل متحد موسوم به COVAX است که هدف آن انتقال واکسن COVID-19 به کشورهای فقیرتر است.

واکسن Pfizer و Moderna نیز در قاره اروپا استفاده می شود و واکسن یک بار مصرف جانسون و جانسون مجاز است اما هنوز تحویل داده نشده است.

در ایالات متحده ، که به واکسن های Pfizer ، Moderna و J&J متکی است ، انتظار می رود AstraZeneca طی هفته های آینده درخواست مجوز کند.

هفته گذشته دانمارک اولین کشوری بود که به طور موقت استفاده از واکسن AstraZeneca را متوقف کرد. وی می گوید یک مرد دچار لخته شد و 10 روز پس از دریافت حداقل یک دوز درگذشت. کشورهای دیگر عبارتند از ایرلند ، تایلند ، هلند ، نروژ ، ایسلند ، کنگو و بلغارستان.

در حال حاضر ، انگلیس و کانادا پشت واکسن AstraZeneca هستند.

دکتر مایکل هد ، محقق ارشد بهداشت جهانی در دانشگاه ساوتهمپتون انگلیس ، گفت که هنوز هیچ مدرکی برای توجیه توقف واکسن AstraZeneca وجود ندارد و این تصمیم را “گیج کننده” خواند.

هد گفت: “توقف انتشار واکسن در طی یک بیماری همه گیر عواقبی دارد.” “این منجر به تاخیر در حفاظت از انسان و احتمال افزایش نوسانات واکسن می شود ، در نتیجه افرادی که عناوین را دیده اند و قابل درک هستند.”

اسپان ، وزیر بهداشت آلمان ، در مورد تصمیم برای متوقف کردن عکس AstraZeneca گفت: “مهمترین چیز برای اعتماد شفافیت است.” وی گفت که دو دوز اول و دوم تحت تأثیر تعلیق قرار می گیرند.

مقامات آلمانی هر کسی را که بیش از چهار روز پس از دریافت گلوله احساس بیماری فزاینده می کند – به عنوان مثال با سردرد مداوم یا کبودی به شکل نقطه – تشویق می کنند تا به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

آلمان چیزی بیش از 3 میلیون دوز واکسن AstraZeneca دریافت کرده است و تاکنون نیمی از آنها تزریق شده است ، در حالی که تقریباً 7 میلیون واکسن Pfizer و حدود 285000 مورد از Moderna دریافت شده است.

رئیس آژانس دارویی اسپانیا ، ماریا خسوس لاماس ، گفت كه اسپانیا شنبه گذشته اولین مورد لخته شدن را باز كرد. وی گفت این ممنوعیت “یک راه حل آسان” نبود زیرا این امر باعث تأخیر بیشتر در برنامه واکسیناسیون ملی شد ، اما “محتاطانه ترین” رویکرد بود.

نزدیک به 940،000 نفر در اسپانیا توسط AstraZeneca مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

در همین حال ، اروپا در تلاش است تا عفونت ها را احیا کند ، بسیاری از اینها ویروس اصلی هستند.

در ایتالیا ، 80 درصد از کودکان در سراسر کشور پس از اجرایی شدن قوانین سختگیرانه تر در روزهای دوشنبه ، نمی توانند در کلاسها شرکت کنند. محدودیت ها در لهستان برای دو منطقه دیگر ، از جمله ورشو ، تشدید شده است. ممکن است پاریس برای چند روز مسدود شود زیرا واحدهای مراقبت های ویژه مملو از بیماران مبتلا به COVID-19 است.

___

سیلوی کوربت در پاریس ، ماریا چنگ در لندن و فرانسیس د امیلیو در رم در تهیه این گزارش مشارکت داشتند.

___

پوشش همه گیر AP را دنبال کنید:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus- واکسن

https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*