فضاپیمای چینی بر روی ماه فرود آمد تا سنگ ها را به زمین بازگرداند


پکن (AP) – یک فضاپیمای چینی که برای بازگشت سنگهای ماه به زمین اعزام شده است اولین نمونه های خود را روز چهارشنبه پس از فرود روی ماه جمع آوری کرد ، و این به مجموعه موفقیت های برنامه فضایی فزاینده بلندپروازانه پکن افزود.

اداره فضایی ملی چین اعلام کرد ، فضاپیمای Chang’e 5 اندکی پس از ساعت 23 شب (1500 به وقت گرینویچ) روز سه شنبه پس از پرتاب از مدار به زمین نشست. وی با انتشار تصاویر صحنه بی ثمر در محل فرود ، سایه حزب فرود را نشان داد.

آژانس در بیانیه ای به نقل از خبرگزاری رسمی شینهوا گفت: “چانگه نمونه های ماه را جمع آوری کرده است.” به گفته وی ، این کاوشگر با موفقیت صفحات خورشیدی مستقر کرده است که انرژی آن را تأمین می کنند.


این فضاپیما که در 24 نوامبر از جزیره گرمسیری جنوبی هاینان به فضا پرتاب شد ، آخرین اقدامی است که توسط یک برنامه فضایی چین انجام شده است که اولین فضانورد خود را در سال 2003 به مدار فرستاد ، دارای یک فضاپیما در مسیر مریخ است و در نهایت قصد دارد یک انسان را به مریخ برساند. ماه.

برای ورود به سطح ماه و جمع آوری 2 پوند سنگ و آوار ، حدود دو روز زمان لازم است. مرحله بالای کاوشگر دوباره به مدار ماه پرتاب می شود تا نمونه ها به یک کپسول منتقل شود تا به زمین برگردد ، جایی که باید در اواسط دسامبر در مراتع شمالی چین فرود آید.

در صورت موفقیت ، این اولین باری است که دانشمندان پس از کاوشگر شوروی در دهه 1970 نمونه های جدیدی از سنگ های ماه را دریافت می کنند. پیش بینی می شود این نمونه ها در دسترس دانشمندان سایر کشورها قرار گیرد ، اگرچه مشخص نیست با توجه به محدودیت های شدید دولت آمریکا در همکاری فضایی با چین ، ناسا چقدر دسترسی خواهد داشت.

دانشمندان امیدوارند از طریق سنگها و آوار بیشتر در مورد ماه از جمله سن دقیق آن و همچنین افزایش دانش در مورد سایر اجسام منظومه شمسی اطلاعات کسب کنند. نمونه گیری ، از جمله از سیارک ها ، تمرکز فزاینده بسیاری از برنامه های فضایی است و تسلط بر فن آوری چین ، بار دیگر آن را در میان کشورهای پیشرو در فضا قرار داده است.

مقامات فضایی ایالات متحده و روسیه از برنامه چینی استقبال کردند.

توماس زوربوچن ، رئیس مأموریت ناسا در توییتر خود نوشت: “به چین بخاطر موفقیت آمیز بودن فرود چانگ 5 تبریک می گویم. این کار ساده ای نیست.”

“هنگامی که نمونه های جمع آوری شده روی ماه به زمین بازگردانده می شوند ، امیدواریم همه از فرصت استفاده کرده و این محموله ارزشمند را که می تواند جامعه علمی بین المللی را بهبود بخشد ، مطالعه کنند.”

آخرین بازگشت سنگ های ماه به زمین در سال 1976 توسط لونا 24 ، کاوشگر ربات شوروی انجام شد.

فضانوردان آمریکایی از سال 1969 تا 1972 842 پوند (382 کیلوگرم) نمونه قمری را بازگرداندند که برخی از آنها هنوز در حال تجزیه و تحلیل و آزمایش هستند.

Chang’e 5 سومین فرود موفقیت آمیز ماه در چین است. سلف آن ، Chang’e 4 ، اولین کاوشگری بود که در آن طرف ماه که کمی کاوش شده بود فرود آمد.

مقامات فضایی چین گفتند كه آنها مأموریت های سرنشین دار آینده را همراه با مأموریت های رباتیک ، از جمله یك پایگاه تحقیقاتی دائمی پیش بینی می كنند. هیچ مهلت مقرر یا سایر جزئیات اعلام نشده است.

آخرین پرواز شامل همکاری با آژانس فضایی اروپا است که به نظارت بر ماموریت کمک می کند.

برنامه فضایی چین نسبت به مسابقه فضایی ایالات متحده و شوروی در دهه 1960 محتاطانه تر بود ، که منجر به کشته ها و شکست های پرتاب شد.

در سال 2003 ، چین سومین کشوری بود که پس از اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده فضانوردی را به مدار فرستاد. او همچنین یک ایستگاه فضایی سرنشین دار را راه اندازی کرد.

چین به همراه همسایگان ژاپن و هند نیز به رقابت فزاینده اکتشاف مریخ پیوسته اند. فضاپیمای تیانوان 1 که در ماه ژوئیه به فضا پرتاب شد ، در حالی که یک مهمانی برای فرود و یک مریخ نورد آب جوی را به همراه دارد ، در حال عزیمت به سیاره سرخ است.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*