مقاماتی که بدنبال پاسخ فروپاشی تلسکوپ در پورتوریکو هستند


SAN JUAN ، پورتوریکو (AP) – بنیاد ملی علوم روز جمعه اعلام کرد هزینه صرفاً 50 میلیون دلار برای تمیز کردن بقایای یک تلسکوپ رادیویی معروف که سال گذشته در پورتوریکو فرو ریخت ، افزود: تحقیقات در مورد علل کابل ها شکست های او هنوز ادامه دارد.

این به روزرسانی بخشی از گزارشی است که آژانس فدرال صاحب تلسکوپ مجبور شد آن را به کنگره ارائه دهد زیرا تحقیقات در مورد تلسکوپ Arecibo ادامه دارد. تا همین اواخر ، این بزرگترین تلسکوپ رادیویی در جهان بود و از آن برای مطالعه تپ اخترها ، شناسایی امواج گرانشی ، جستجوی هیدروژن خنثی و کشف سیارات قابل سکونت استفاده می شد.

NSF خاطرنشان کرد که نتایج ارزیابی های پزشکی قانونی توسط شرکت های مهندسی ، از جمله نقشه برداری از توزیع آوار ، تا پایان سال جاری آماده نخواهد شد. NSF همچنین گفت كه از آكادمی های ملی علوم ، مهندسی و پزشكی خواسته است كه مطالعه مستقل و سریع را در مورد علت فروپاشی تلسكوپ آغاز كنند.

در این گزارش آمده است: “اطمینان از ایمنی همچنان اولویت اصلی NSF است.” “این نه تنها شامل ایمنی کارکنان سایت ، بلکه همچنین ایمنی محیط زیست در منطقه و نیاز به رفع نگرانی های مربوط به حفاظت از تاریخ و فرهنگ است.”

هزینه های تخمینی تمیز کردن از 30 میلیون دلار تا 50 میلیون دلار است ، در حال حاضر خدمه نمونه خاک می گیرند و مناطق آلوده به روغن هیدرولیک را حفاری می کنند. این تلسکوپ در منطقه کارستی پورتوریکو واقع شده است که به عنوان یک منبع مهم آب عمل می کند و غنی ترین تنوع زیستی جزیره را در خود جای داده است.

NSF گفت که مقامات همچنین قصد دارند خاک و آب را تجزیه و تحلیل کنند و از مهاجرت لجن و آلاینده ها جلوگیری کنند.


در همین حال ، دانشگاه فلوریدا مرکزی ، که تلسکوپ را اداره می کند ، وظیفه بازرسی لاشه هواپیما را دارد تا تجهیزات مورد استفاده مجدد یا احتمالاً در سایت یا موزه دیگری را شناسایی کند.

NSF گفت: “تمام زیرساخت های علمی قابل استفاده حفظ می شود.”

آژانس فدرال گفت که هنوز در حال ارزیابی است که آیا فن آوری آسیب دیده که می تواند صرفه جویی شود را ترمیم می کند. برخی از فن آوری ها همچنان مورد استفاده قرار می گیرند ، از جمله دو تسهیلات LIDAR که برای بررسی جو و فضای یونسفر فوقانی استفاده می شود ، مانند تجزیه و تحلیل داده های ابر و بارش.

در ماه آگوست هنگامی که یک کابل کمکی پاره شد و پارگی 100 فوت بر روی کشتی پاره کرد ، ظرف شکسته شد و حدود 250 مورد از 40000 پانل بازتابنده آلومینیومی را شکست و به سکوی گیرنده ای که بالای آن آویزان بود آسیب دید.

سپس ، در اوایل ماه نوامبر ، یک کابل اصلی خراب شد ، مهندسان هشدار دادند که احتمال خرابی بیشتر کابل فاجعه بار است.

یک ماه بعد ، سکوی دریافتی 900 تنی تلسکوپ و گنبد گریگوریایی – ساختاری به بلندی یک ساختمان چهار طبقه با بازتابنده های ثانویه – بیش از 400 فوت بر روی صفحه افتاد.

این یک واقعه ویرانگر برای دانشمندان سراسر جهان بود که تقریباً شش دهه از تلسکوپ استفاده می کردند.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*