ناسا برای بازگرداندن سنگ ها به مریخ به زمان و هزینه بیشتری نیاز دارد


CAPE CANAVERAL ، فلوریدا (AP) – کمیسیون مستقل روز سه شنبه اعلام کرد ، ناسا مقدار زمان و هزینه ای را که برای بازگرداندن سنگ های مریخ به زمین در دهه آینده صرف خواهد کرد ، دست کم می گیرد.

هیئت بررسی پیشنهاد كرد كه ناسا و آژانس فضایی اروپا با در نظر گرفتن همه چالشهای فن آوری ، در تلاش برای بازگرداندن نمونه ها از سال 2026 تا 2028 ، پرتاب های بعدی را در نظر بگیرند. هیئت مدیره خاطرنشان کرد ، این تأخیرها با افزایش بودجه برنامه ریزی به 4 میلیارد دلار یا بیشتر – 1 میلیارد دلار بیشتر از آنچه ناسا در حال حاضر پیش بینی می کند ، هزینه ها را افزایش می دهد.

بیش از نیمه راه مریخ ، مریخ نورد Perseverance ناسا پس از فرود در ماه فوریه ، بهترین نمونه های زمین شناسی را جستجو خواهد کرد. این دهانه به دهانه ی یزرو هدایت می شود ، که گمان می رود یک دلتای رودخانه باستانی باشد که ممکن است زمانی عمر میکروسکوپی داشته باشد.

دانشمندان می خواهند این نمونه ها را در بهترین آزمایشگاه های زمین تجزیه و تحلیل کنند ، به این امید که بتوانند حیاتی را در گذشته متلاطم و مرطوب این سیاره وجود داشته باشند. هدف این است که نمونه ها در اوایل دهه 2030 برگردانده شود.


برای انجام این کار ، آژانس های فضایی با همکاری یکدیگر یک دستگاه نمونه برداری ، یک موشک برای بیرون کشیدن آنها از سطح مریخ و یک فضاپیمای مداری برای دریافت و بازگرداندن آنها به زمین ساخته اند. تمام این تأسیسات به دو پرتاب جداگانه از زمین نیاز دارد.

رئیس هیئت بررسی دیوید تامپسون ، مدیرعامل بازنشسته Orbital ATK ، به خبرنگاران گفت که دو سال تأخیر در شروع کار برای داشتن بیشترین شانس موفقیت توصیه می شود. ماریا زوبر ، عضو هیئت مدیره از موسسه فناوری ماساچوست ، گفت: با این حال ، در عین حال ، هیچ کس انتظار ندارد که ناسا کند شود.

توماس زوربوچن ، رئیس مأموریت علمی ناسا ، گفت آژانس فضایی تاریخ ماموریت را دوباره ارزیابی می کند و همه گزینه ها را بررسی می کند. اما در حال حاضر ، “هوا کاملاً پیش است … ما به هیچ وجه استراحت نمی کنیم.”

___

دپارتمان بهداشت و علوم آسوشیتدپرس از وزارت آموزش علوم موسسه پزشکی هوارد هیوز پشتیبانی دریافت می کند. AP فقط مسئولیت کلیه مطالب را بر عهده دارد.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*