نیومکزیکو به دلیل پاکسازی آهسته در آزمایشگاه هسته ای ایالات متحده از دادگاه شکایت کرده است


آلبوکر ، نیومکزیکو (نیو مکزیکو) – نیومکزیکو از دولت فدرال پیروی می کند زیرا هیچ پیشرفتی در زمینه پاک سازی آلودگی های ناشی از دهه ها بمب و تحقیقات هسته ای در یکی از بهترین آزمایشگاه های این کشور نداشته است زیرا برنامه ها از سرگیری تولید است از عناصر اصلی برای زرادخانه هسته ای ایالات متحده است.

در یک شکایت مدنی که روز چهارشنبه در دادگاه منطقه ای ایالات متحده ثبت شد ، مقامات محیط زیست نیومکزیکو گفتند که برنامه وزارت انرژی ایالات متحده فاقد اهداف مهم و مناسب زباله برای آزمایشگاه ملی لس آلاموس است.

این دولت به دنبال خاتمه توافق نامه ای است که برای هدایت نظافت طولانی مدت در آزمایشگاه طراحی شده است. دستور توافق بین نیومکزیکو و دولت فدرال طی سالهای گذشته مورد مذاکره مجدد قرار گرفته است و آخرین تکرار آن علی رغم انتقاد ناظران هسته ای و محافظان محیط زیست در مورد نقاط عطف نامشخص و بدون عواقب عدم رعایت آن ، در سال 2016 به اجرا درآمد.

جیمز کنی ، وزیر محیط زیست نیومکزیکو گفت که نظارت قضایی برای مذاکره مجدد در مورد شرایط محافظت از جامعه و محیط زیست لازم است.


وی در بیانیه ای گفت: “این بخش با انتظارات زیادی وارد دستور رضایت 2016 شد ، اما تقریباً 5 سال بعد ، انتظارات ما دور از انتظار است.”

مقامات بخش انرژی و آزمایشگاه ملی لوس آلاموس بلافاصله به سوالات مربوط به این شکایت پاسخ ندادند.

لوس آلاموس که زمانی شهری مخفی بود ، از اوایل دهه 1940 فعالیت خود را آغاز کرده است. این قسمت اصلی پروژه منهتن در طول جنگ جهانی دوم برای تولید اولین بمب اتمی بود.

این دادخواست ها در حالی برگزار می شود که لوس آلاموس آماده افزایش تولید هسته های پلوتونیوم است که به عنوان بخشی از اختیارات کنگره باعث سلاح های هسته ای می شوند. کار بین آزمایشگاه در نیومکزیکو و سایت رودخانه ساوانا در کارولینای جنوبی تقسیم خواهد شد. این تأسیسات برای ساخت 80 هسته در سال تا سال 2030 با مهلت روبرو هستند که 30 واحد اول در 5 سال ارائه می شود.

نگهبانان و متخصصان حفاظت از محیط زیست ابراز نگرانی کرده اند که کار با پلوتونیوم باعث ایجاد جریان پسماند جدیدی می شود که باید مدیریت و دفع شود در صورتی که وزارت انرژی در تمیز کردن زباله های منسوخ مانده از دوران جنگ سرد دچار مشکل شود.

نیومکزیکو علاوه بر فشار برای ایجاد یک برنامه تمیزتر برای تمیز کردن ، از دادگاه می خواهد که به دلیل عدم رعایت الزامات وزارت انرژی برای دستور موافقت موجود ، جریمه مدنی 333000 دلاری را تعیین کند.

مقامات دولتی گفتند که آنها تلاش کردند تا مشکلات آژانس را از طریق روند حل اختلاف که در ماه اکتبر آغاز شد ، حل کنند. طرفین نتوانستند در مورد طرحی به توافق برسند و مذاکرات در ژانویه پایان یافت.

بر اساس شکایت ، مواد خطرناک و رادیواکتیو موجود در خواص آزمایشگاهی بیش از حد استاندارد است و برای جوامع مجاور خطر سلامتی دارد و آبهای زیرزمینی آلوده تهدید طولانی مدت برای منابع آب آشامیدنی دولت است.

در این اعلامیه همچنین گفته شد كه جوامع محلی قادر به انجام اهداف فرهنگی در زمین های خود در نزدیكی امكانات آزمایشگاهی نبوده و فعالیت های اوقات فراغت و اقتصادی در منطقه در معرض خطر است.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*