پس از COVID ، گروه سوئیسی آینده ای را برای علم و دیپلماسی برنامه ریزی می کند


ژنو (AP) – با استفاده از COVID-19 ، اکتشافات فضایی و تغییرات آب و هوایی که بسیاری از مردم فکر می کنند ، یک “مخزن” با بودجه سوئیس در ژنو در حال آماده سازی برای توسعه پروژه های طولانی مدت مانند دادگاه جهانی اختلافات علمی و تلاش های منهتن است. روی پروژه ای برای حذف کربن اضافی از جو.

طرفداران پیش بینی علمی و دیپلماتیک ژنو می خواهند بر چهره شهر سوئیس به عنوان مرکزی برای حل منازعات با جاه طلبی های علمی بصیر در مورد موضوعات مهم ، از جمله آینده بشریت ، غلبه کنند.

GESDA برای اولین بار در اواخر سال 2019 تاسیس شد و اولین گزارش فعالیت خود را در روز سه شنبه ارائه داد و از برنامه های اجلاس سران در ماه اکتبر برای جمع آوری صدها مقام سازمان ملل ، برندگان نوبل ، دانشگاهیان ، دیپلمات ها ، نمایندگان گروه های حمایت و اعضای عمومی خبر داد. .

طرفداران این طرح رهبران بهترین دانشگاه های سوئیس و بزرگترین نیروگاه هسته ای جهان هستند که در سازمان تحقیقات هسته ای اروپا (CERN) واقع شده اند. آنها می گویند ویروس کرونا ویروس کرونا ویروس دهها ساله را به علم داده است ، و آنها می خواهند توجهات را به بحران بهداشت عمومی جلب کنند که نزدیک به 3 میلیون نفر جان خود را از دست داده و اقتصاد را نابود کرده است تا تفکر در مورد تعامل بین علم و سیاست و جامعه را تشویق کند.

پیتر برابک ، رئیس سابق و مدیر عامل شرکت نستله ، منتخب دولت سوئیس برای هدایت GESDA ، از COVID-19 به عنوان نمونه ای از چگونگی برنامه ریزی قبلی می تواند به مقابله با بحران های بهداشتی در آینده کمک کند ، با اشاره به اینکه فناوری واکسن mRNA در حال استفاده است. در برابر همه گیری حدود یک دهه بوده است.

برابك از مقر GEDSA در دانشگاه بيوتكنولوژي ژنو گفت: “ما ممكن است از همه روزه آمادگي بهتري داشته باشيم.” “پیشرفت علمی به تنهایی کافی نیست. باید در چارچوبی دیپلماتیک تعبیه شود تا بتواند توسط دولتها و شرکتها “اجرا” شود.


“فناوری با سرعت باورنکردنی در حال پیشرفت است. اما چارچوب پیرامون آن – دیپلماسی – کندتر از هر زمان دیگری است ، بنابراین ما باید راهی برای سرعت بخشیدن به دیپلماسی پیدا کنیم. “

این همه گیری شامل ملی گرایی واکسن ، درگیری های سیاسی و اتهامات متقابل بین چین – جایی که ویروس کرونا برای اولین بار ظاهر شد – و ایالات متحده ، که کشنده ترین اپیدمی در جهان را تجربه می کند ، است. اعتبار سازمان بهداشت جهانی نیز آسیب دیده است.

برابك گفت: “من وانمود نمی كنم كه GESDA می تواند از چنین رویارویی مانند سازمان بهداشت جهانی جلوگیری كند.” “آنچه GESDA می تواند انجام دهد تمرکز توجه قبل از تشدید آن است … (i) اگر دیپلماسی مقدم بر واقعیت باشد ، بسیاری از این تعارضات قابل حل است.”

برابك گفت كه هدف این طرح “كاتالیزور” است و نه مجری هیچ یك از پروژه هایی كه انتظار می رود توسعه یابد.

هدف از این اجلاس ، برنامه ریزی شده در اکتبر ، کمک به ترسیم ارتباط بین پیشرفتهای علمی و تأثیر آنها بر جامعه و جهان است. GESDA می خواهد امکان سنجی ساختارهایی مانند یک سازمان بین المللی را برای اطمینان از دسترسی ایمن به زیرساخت های کوانتوم و زمینه سازی توافق در مورد استفاده از هوش مصنوعی ارزیابی کند.

به گفته وی ، دادگاه جهانی می تواند به حل اختلافات علمی کمک کند.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*