چرا تئوری های توطئه COVID-19 به حیات خود ادامه می دهند


Providence، RI (AP) – دانیل رابرتز از 6 سالگی واکسینه نکرده است. بدون تقویت کننده ، بدون کزاز. والدینش به او آموختند كه تلقیح خطرناك است و وقتی ویروس كرونا وارد شد ، آن را كلاهبرداری خواندند. به گفته آنها ، واکسن تهدید واقعی است.

بنابراین هنگامی که مرد 29 ساله تنسی ماه گذشته شلیک COVID-19 خود را به Walmart محلی انجام داد ، این یک موفقیت محسوب می شود. شکستن از گذشته او.

“پانصد هزار نفر در این کشور کشته شده اند. این کلاهبرداری نیست “، رابرتز با اشاره به تئوری های توطئه پذیرفته شده توسط خانواده و دوستان گفت. “نمی دانم چرا خودم همه اینها را باور نکردم.” حدس می زنم تصمیم گرفتم واقعیت ها را باور کنم. “


در حالی که جهان برای شکستن کنترل COVID-19 تلاش می کند ، روانشناسان و کارشناسان اطلاعات نادرست در حال بررسی این موضوع هستند که چرا همه گیری این همه تئوری توطئه را ایجاد کرده است که باعث شده مردم از ماسک ، فاصله اجتماعی و واکسن جلوگیری کنند.

آنها ارتباط بین اعتقادات به جعل COVID-19 و تکیه بر شبکه های اجتماعی را به عنوان منبع اخبار و اطلاعات می دانند.

و آنها نتیجه می گیرند که تئوری های توطئه COVID-19 همچنان ادامه دارد و احساس قدرت کاذب را ارائه می دهد. آنها با ارائه توضیحات پنهان یا مخفی ، احساس کنترل در مومن را در شرایطی ایجاد می کنند که در غیر این صورت تصادفی یا ترسناک به نظر می رسد.

این یافته ها نه تنها به پاسخ همه گیر ، بلکه به “infodemia” بعدی نیز مربوط هستند ، اصطلاحی که برای توصیف بحران اطلاعات غیرمجاز COVID-19 استفاده می شود.

ژنرال پیشین جراح آمریکایی ، کارمونا ، که در دولت جورج دبلیو بوش بود ، گفت: “ما باید از آنچه اتفاق افتاده بیاموزیم تا مطمئن شویم که می توانیم از بروز آن جلوگیری کنیم.” “ماسک ها در حال تبدیل شدن به نمادی از حزب سیاسی شما هستند. مردم می گویند واکسن ها فایده ای ندارند. مرد عادی گیج است: به کی اعتماد دارم؟ “

بر اساس مطالعه مرکز تحقیقات ژوئن پیو ، از هر 4 آمریکایی ، 1 نفر گفت که معتقد است همه گیری “به طور قطع” یا “احتمالاً” عمدی بوده است. سایر تئوری های توطئه بر محدودیت های اقتصادی و ایمنی واکسن ها متمرکز است. به طور فزاینده ای ، این ادعاهای بی اساس منجر به مشکلات واقعی می شود.

در ژانویه ، فعالان واکسن یک کلینیک واکسن را در استادیوم داجر لس آنجلس مجبور کردند که برای یک روز تعطیل کند. در اروپا ، ده ها برج سلولی به دلیل ادعاهای عجیب و غریب مبنی بر اینکه سیگنال های بی سیم 5G باعث عفونت می شوند ، در آتش سوختند. در جای دیگر ، یک داروساز دوز واکسن را از بین برد ، کارگران پزشکی مورد حمله قرار گرفتند و صدها نفر پس از مصرف سمومی که به عنوان دارو تبلیغ می شد ، جان خود را از دست دادند – همه اینها به دلیل تقلبی COVID-19 است.

به گفته هلن لی بویگ ، بنیانگذار و رئیس بنیاد ری استارت مستقر در پاریس ، که به تحقیق و ترویج تفکر انتقادی در عصر اینترنت می پردازد ، مشهورترین نظریه های توطئه اغلب به مردم کمک می کند تا وقایع پیچیده و آشفته را برای پذیرفتن حقیقت بسیار ناراحت کننده بیان کنند.

چنین نظریه هایی غالباً پس از لحظات مهم یا ترسناک در تاریخ پدیدار می شوند: فرود ماه ، حملات 11 سپتامبر یا ترور رئیس جمهور جان اف کندی ، هنگامی که بسیاری قبول می کنند که یک مبارز مجنون و تنها می تواند رئیس جمهور را بکشد. هضم توطئه های بزرگ ، شامل سیا ، اوباش یا دیگران ، آسان تر است.

جان کوک ، دانشمند علوم شناختی و کارشناس نظریه توطئه در دانشگاه موناش استرالیا گفت: “مردم برای مشکلات بزرگ ، برای رویدادهای بزرگ جهان نیاز به توضیحات بزرگ دارند.” “توضیحات تصادفی – مانند خفاش ها یا بازارهای مرطوب – فقط از نظر روانشناسی ناخوشایند هستند.”

کوک گفت ، این آرزو چنان قوی است که مردم اغلب به تئوری های توطئه برانگیز اعتقاد دارند. رابرتز گفت ، به عنوان مثال والدین وی در ابتدا تصور می کردند COVID-19 قبل از تصمیم گیری در مورد ویروس ، کلاهبرداری با برج های سلولی است. به گفته وی ، تنها توضیحاتی که وی دریافت نکرده از طرف متخصصان پزشکی است.

بی اعتمادی به علم ، م institutionsسسات و منابع خبری سنتی به شدت با اعتقادات قوی تر در تئوری های توطئه و همچنین حمایت از علم شبه ارتباط دارد.

اعتماد به نهادهای ایالات متحده با اظهارات دروغین رهبرانی مانند دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، که بارها تهدید به ویروس را نادیده گرفته ، سفید کننده را به عنوان داروی درمانی پیشنهاد داده و کارشناسان دولت خود را تضعیف کرده است ، بیشتر تضعیف شده است.

تجزیه و تحلیل محققان دانشگاه کرنل ترامپ را بزرگترین عامل ادعای دروغین در مورد ویروس کرونا دانست. مطالعات همچنین نشان می دهد محافظه کاران احتمالاً به تئوری های توطئه اعتقاد دارند یا اطلاعات غلط COVID-19 را به اشتراک می گذارند.

کارمونا گفت كه اخیراً هنگامی كه فردی گفت این بیماری همه گیر توسط دولت چین و دموكرات ها برای آسیب رساندن به نامزدی مجدد ترامپ ایجاد شده ، به گروهی از مدیران در مورد ویروس كرونا مراجعه كرده است.

وی گفت: “وقتی مردم شروع به باور كردن حقایق خود و رد هر آنچه طرف مقابل می گوید ، می كنیم ، ما واقعاً دچار مشكل می شویم.”

عدم اعتماد مشترک به نهادهای آمریکایی به اتحاد چندین گروه در پشت پرچم تئوری های توطئه COVID-19 کمک کرده است. اینها شامل گروههای راست افراطی است که از محاصره و دستورات ناراحت هستند ، فعالان واکسیناسیون و طرفداران QAnon که معتقدند ترامپ در حال جنگ مخفی علیه اسارت قدرتمند آدمخواران شیطانی است.

محققان علاوه بر کسب بینش در مورد تئوری های توطئه COVID-19 ، در حال یافتن راه حل های ممکن برای مسئله گسترده اطلاعات نادرست آنلاین هستند. این موارد شامل تلاش شدیدتر شرکت های رسانه های اجتماعی و مقررات جدید است.

مدت هاست که فیس بوک ، توییتر و سایر سیستم عامل ها به دلیل اجازه دادن به رشد اطلاعات غلط مورد انتقاد قرار گرفته اند. کوک گفت ، آنها با تهاجم بیشتری نسبت به اطلاعات غلط COVID-19 عمل کرده اند و این نشان می دهد که سیستم عامل ها می توانند برای مقابله با اطلاعات نادرست در موضوعات دیگر مانند تغییر اقلیم ، اقدامات بیشتری انجام دهند.

کوک گفت: “این نشان می دهد که این یک مسئله اراده است ، نه یک مسئله نوآوری فنی.”

پرداختن به جذب گونه های ما به تئوری های توطئه می تواند چالش بزرگتری باشد. به گفته کارشناسان ، آموزش تفکر انتقادی و سواد رسانه ای در مدارس ضروری است ، زیرا اینترنت فقط به عنوان منبع خبر رشد می کند.

در سالهای اخیر ، ایده ای به نام نظریه تلقیح محبوبیت یافته است. شامل استفاده از بازی های آنلاین یا آموزش برای آموزش افراد برای انتقاد بیشتر درباره اطلاعات است.

یک مثال: محققان دانشگاه کمبریج بازی آنلاین Go Viral را ایجاد کرده اند! که با ایجاد محتوای گمراه کننده خود به بازیکنان آموزش می دهد.

مطالعات نشان می دهد که بازی ها مقاومت در برابر اطلاعات نادرست آنلاین را افزایش می دهند ، اما مانند بسیاری از واکسن ها ، این اثرات موقتی است و محققان را به تعجب وا می دارد ، همانطور که کوک گفت: “چگونه به آنها تقویت کننده می دهید؟”

یک روز ممکن است این بازی ها به عنوان تبلیغات قبل از فیلم های آنلاین قرار بگیرند یا با جوایز تبلیغ شوند ، به عنوان راهی برای واکسیناسیون منظم مردم در برابر اطلاعات نادرست.

بیوگ گفت: “راه حل واقعی آموزش است.” “COVID به ما نشان داده است که نظریه های انعطاف پذیری و توطئه چقدر خطرناک است و ما کارهای زیادی برای انجام داریم.”


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*