چرا طرفین شلیک AstraZeneca را متوقف کردند


لندن (AP) – طی روزهای اخیر ، کشورها از جمله دانمارک ، ایرلند و تایلند استفاده از واکسن AstraZeneca coronavirus را به دنبال گزارش هایی مبنی بر لخته شدن خون در برخی از افراد که این دوز را دریافت کرده اند ، به حالت تعلیق درآوردند ، اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر مسئول بودن این واکسن وجود ندارد . آژانس دارویی اروپا و سازمان بهداشت جهانی می گویند که داده های موجود حاکی از آن نیست که این واکسن باعث ایجاد لخته شده است و افراد باید همچنان واکسینه شوند. در اینجا نگاهی می اندازیم به آنچه می دانیم – و آنچه را نمی دانیم.

دانمارک اولین کشوری بود که هفته گذشته پس از گزارش لخته شدن خون در برخی افراد ، از جمله فردی که چندین لخته دریافت کرد و 10 روز پس از دریافت حداقل یک دوز ، درگذشت ، استفاده از AstraZeneca COVID-19 را متوقف کرد. مقامات بهداشتی دانمارک گفتند هنگام بررسی موارد تعلیق حداقل دو هفته طول خواهد کشید ، اگرچه آنها اشاره کردند که “در حال حاضر نمی توان نتیجه گرفت که آیا بین واکسن و لخته های خون ارتباط وجود دارد”.

نروژ ، ایسلند ، بلغارستان ، تایلند و کنگو نیز به زودی از این الگو پیروی کردند. مقامات نروژی روز شنبه گفتند که چهار فرد زیر 50 سال که واکسن AstraZeneca را دریافت کرده اند ، به طور غیر طبیعی تعداد پلاکت خون پایین است. این می تواند منجر به خونریزی شدید شود. روز یکشنبه ، ایرلند و هلند اعلام کردند که آنها نیز به طور موقت استفاده از واکسن AstraZeneca را متوقف می کنند.

مقامات هلند – مانند سایر نقاط – گفته اند كه قطع واكسن AstraZeneca كاملاً بی خطر است.

هوگو دو ژونگ ، وزیر بهداشت هلند گفت: “ما همیشه باید از طریق احتیاط اشتباه کنیم ، بنابراین عاقلانه است که اکنون برای پیشگیری دکمه مکث را فشار دهیم.”


با این حال ، چندین کشور دیگر به واکسن پیوسته اند.

AstraZeneca در پاسخ به تعلیق واکسن خود گفت که اطلاعات مربوط به 17 میلیون نفری که در سراسر اروپا دوز دریافت کرده اند را به دقت بررسی کرده است. این مقاله می گوید که “هیچ شواهدی از افزایش خطر” لخته شدن خون در هر گروه سنی یا جنسیتی در هر کشور وجود ندارد.

___

آیا شواهدی مبنی بر مسئولیت واکسن وجود دارد؟

نه آژانس دارویی اروپا می گوید که “هیچ نشانه ای وجود ندارد که واکسیناسیون باعث این شرایط شده باشد.” تنظیم کننده اتحادیه اروپا گفت که تعداد گزارش های لخته شدن خون در افرادی که واکسن AstraZeneca را دریافت کرده اند بیشتر از افرادی نیست که واکسن دریافت نکرده اند. .

در انگلیس ، جایی که 11 میلیون دوز واکسن AstraZeneca تزریق شده است – بیش از هر کشور دیگر – گزارش ها در مورد 11 نفر گزارش شده است که پس از دستیابی به موفقیت در آنها لخته خون شده است. مشخص نشده است که هیچ یک از این واکسن ها ایجاد شده است.

برخی از پزشکان اظهار داشتند که از آنجا که کمپین های واکسیناسیون با دادن دوز به افراد آسیب پذیر بیشتر آغاز می شود ، در حال حاضر کسانی که ایمن شده اند بیشتر دچار مشکلات بهداشتی می شوند. کارشناسان می گویند این امر می تواند تعیین مسئولیت واکسن را دشوار کند.

___

پس چرا واکسیناسیون را متوقف کردند؟

هر بار که واکسن ها به طور گسترده توزیع می شود ، دانشمندان انتظار دارند برخی از مشکلات جدی بهداشتی و مرگ و میر گزارش شود – فقط به این دلیل که میلیون ها نفر مورد اصابت گلوله قرار می گیرند و انتظار می رود مشکلات به طور تصادفی در یک گروه بسیار بزرگ رخ دهد. بیشتر آنها در نهایت ارتباطی با واکسن ندارند ، اما از آنجا که واکسن های COVID-19 هنوز آزمایشی هستند ، دانشمندان باید هر احتمالی را که ممکن است عوارض جانبی ناخواسته باشد ، بررسی کنند. این فیلم تجربی در نظر گرفته می شود ، زیرا واکسن ها فقط در سال گذشته ساخته شده اند ، بنابراین هیچ اطلاعات طولانی مدت برای هیچ یک از آنها وجود ندارد.

دکتر ماریانژلا سیمائو ، دستیار مدیر کل WHO ، گفت: “مردم هر روز در حال مرگ هستند و ما بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان ایمن سازی شده ایم که به دلایل دیگر می میرند.”

___

آیا این رابطه با سایر واکسن های کوید 19 وجود دارد؟

در حال حاضر EMA در حال بررسی این است که آیا عکس های COVID-19 توسط Pfizer-BioNTech ، Moderna Inc. و AstraZeneca ، ممکن است در بعضی از بیماران باعث کاهش سطح پلاکت خون شود ، این وضعیت می تواند منجر به کبودی و خونریزی شود.

___

آیا استرازنکا در خطاهای دیگر بوده است؟

این واکسن برای استفاده در بزرگسالان در بیش از 50 کشور تأیید شده است و ثابت شده است که در مطالعات در انگلیس ، برزیل و آفریقای جنوبی ایمن و موثر است. اما نگرانی هایی در مورد نحوه انتشار اطلاعات واکسن ابراز شده است و برخی از رهبران اروپایی از جمله امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در مورد اثربخشی این واکسن س questionال می کنند.

انگلستان ابتدا واکسن را براساس نتایج جزئی مجاز اعلام کرد که نشان می دهد عکسبرداری در حدود 70٪ م effectiveثر بوده است. اما این نتایج تحت الشعاع یک خطای تولید قرار گرفت که باعث شد برخی از شرکت کنندگان در اولین شلیک خود فقط نیمی از دوز را دریافت کنند ، اشتباهی که محققان بلافاصله تصدیق نکردند. هنگام توصیه مجوز واکسن ، EMA میزان تأثیر واکسن را در حدود 60٪ تخمین می زند.

اطلاعات مربوط به اینکه آیا این واکسن از افراد مسن محافظت می کند نیز ناقص است و همین امر باعث می شود برخی از کشورهای اروپایی در ابتدا از شلیک به بزرگسالان خودداری کنند.

در ایالات متحده ، سازمان غذا و دارو مطالعه بر روی 30،000 آمریکایی را به مدت 6 هفته متوقف کرده است زیرا ناظران ناامید کننده به دنبال اطلاعات در مورد برخی از عوارض جانبی گزارش شده در انگلستان هستند.

دکتر پل هانتر ، استاد پزشکی در دانشگاه East Anglia گفت: “تمام اطلاعاتی که ما در مورد واکسن AstraZeneca دیده ایم نشان می دهد که این ماده بسیار ایمن است و افراد را از مرگ ناشی از COVID نجات می دهد.” به زودی ، زیرا هر بار که یک مشکل واکسن رخ می دهد ، نام “AstraZeneca” را به زودی می شنویم. “

___

خوب کارشناسان مردم چه می گویند؟

WHO و EMA – و همچنین مقررات نظارتی در چندین کشور – می گویند که باید همچنان ایمن سازی شود و خطر واکسیناسیون بیش از هرگونه آسیب احتمالی است.

تنظیم کننده دارو در انگلیس گفت: “امنیت عمومی همیشه در درجه اول قرار خواهد گرفت.” مردم هنوز مجبور هستند که واکسن COVID-19 را بخواهند و این واکسن را دریافت می کنند. “


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*