چین ماموریتی را برای بازگرداندن مواد از ماه آغاز کرده است


ونچانگ ، چین (AP) – چین برای اولین بار در بیش از 40 سال گذشته مأموریت جاه طلبانه ای را برای بازگرداندن سنگ و بقایای سطح ماه آغاز کرد – تلاشی که می تواند درک انسان از ماه و منظومه شمسی را به طور گسترده تری تقویت کند.

Chang’e 5 – به نام الهه ماه چینی نامگذاری شده است – جسورانه ترین مأموریت ماه در کشور است. در صورت موفقیت ، گام بزرگی به جلو برای برنامه فضایی چین خواهد بود و برخی از کارشناسان می گویند این می تواند زمینه را برای بازگشت نمونه ها از مریخ یا حتی یک مأموریت ماه با یک خدمه فراهم کند.

چهار ماژول فضاپیمای Chang’e 5 کمی بعد از ساعت 4:30 صبح سه شنبه (ساعت 8:30 بعد از ظهر دوشنبه ، دوشنبه ، 3:30 بعد از ظهر EST دوشنبه) در بالای یک موشک عظیم Long Long-5Y از مرکز پرتاب Wenchang در ساحل منفجر شد. از استان جزیره جنوبی هاینان.

دقایقی پس از پرواز ، فضاپیما از مرحله اول و دوم موشک جدا شد و به مدار زمین-ماه لغزید. حدود یک ساعت بعد ، Chang’e 5 صفحات خورشیدی خود را باز کرد تا منبع انرژی مستقل خود را تأمین کند.


سفینه های فضایی معمولاً سه روز طول می کشد تا به ماه برسند.

این پرتاب به طور زنده توسط تلویزیون ملی تلویزیون مداربسته انجام شد و سپس برای نشان دادن پیشرفت خود در فضا به انیمیشن رایانه ای روی آورد.

به گفته ناسا ، وظیفه اصلی این مأموریت حفاری 2 متر (تقریبا 7 فوت) زیر سطح ماه و حفر حدود 2 کیلوگرم سنگ و سایر آوار است تا به زمین برگردانده شود. این اولین فرصت را برای دانشمندان برای مطالعه مواد ماه به دست آمده جدید پس از مأموریت های آمریکایی و روسی در دهه 1960 و 1970 فراهم می کند.

زمان فرود Chang’e 5 در ماه کوتاه و شیرین برنامه ریزی شده است. این می تواند فقط یک روز قمری یا حدود 14 روز زمینی باقی بماند ، زیرا هیچ گرمکن رادیوایزوتوپی برای مقاومت در برابر شبهای یخی ماه وجود ندارد.

طرف فرود مواد را با مته و بازوی رباتیک حفاری می کند و آنها را به اصطلاح صعود منتقل می کند ، که از ماه بلند می شود و به کپسول سرویس متصل می شود. سپس مواد به کپسول بازگشت منتقل می شوند تا به زمین کشیده شوند.

Joan Johnson-Freese ، متخصص فضا در کالج نیروی دریایی ایالات متحده ، گفت: پیچیدگی فنی Chang’e 5 ، با چهار م componentsلفه ، آن را “از بسیاری جهات قابل توجه” می کند.

وی گفت: “چین ثابت کرده است که توانایی توسعه و اجرای موفقیت آمیز برنامه های پیشرفته با فناوری پیشرفته را دارد که برای نفوذ منطقه ای و مشارکت های بالقوه جهانی مهم هستند.”

جاناتان مک داول ، ستاره شناس در مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان می گوید ، به ویژه توانایی جمع آوری نمونه ها از فضا در حال افزایش است. وی گفت: سایر كشورها كه قصد استخراج مواد از سیارك ها یا حتی از مریخ را دارند می توانند به تجربه چین اعتماد كنند.

اگرچه این مأموریت “واقعاً چالش برانگیز است” اما مک داول گفت که چین قبلاً با ماموریت های Chang’e 3 و Chang’e 4 دو بار روی ماه فرود آمده است و با مأموریت آزمایشی Chang’e 5 در سال 2014 نشان داد که می تواند به زمین برگردید ، دوباره وارد شوید و کپسول را فرود بیاورید. فقط باقی مانده است که نشان دهد می تواند نمونه ها را جمع کند و دوباره از ماه بلند شود.

وی گفت: “در نتیجه ، من کاملاً خوش بین هستم که چین می تواند به این مهم دست یابد”.

این مأموریت در بین شجاع ترین ها در چین است که برای اولین بار در سال 2003 مردی را در فضا مستقر کرد و پس از ایالات متحده و روسیه تنها سومین کشور بود که این کار را انجام داد.

پی ژائویو ، سخنگوی مأموریت و معاون مرکز ملی مهندسی فضا و ماه چین گفت: “مأموریت های Chang’e 5 و ماه های آینده” ارائه پشتیبانی فنی بهتر برای فعالیت های تحقیق و توسعه در آینده “است. اداره فضا ، در جلسه توجیهی روز دوشنبه.

پی ، اظهارات وی تا زمان پرتاب تحریم شد ، گفت: “نیازهای علمی و شرایط فنی و اقتصادی” تعیین می کند که آیا چین تصمیم دارد مأموریتی را با یک خدمه به ماه بفرستد. “من فکر می کنم فعالیت های کاوش در ماه آینده به احتمال زیاد در یک ترکیب انسان و ماشین انجام خواهد شد.”

در حالی که بسیاری از دستاوردهای پرواز فضایی چین ، از جمله ساخت یک ایستگاه فضایی آزمایشی و انجام یک راهپیمایی فضایی ، همان تکرار موفقیت های سایر کشورها در سال های گذشته است ، CNSA اکنون در حال انتقال به سرزمین جدید است.

Chang’e 4 – که نزدیک به دو سال پیش اولین فرود نرم را در قسمت نسبتاً کم کشف شده ماه انجام داد – در حال حاضر در حال جمع آوری اندازه گیری های کامل در معرض تابش سطح ماه است ، اطلاعات حیاتی برای هر کشوری که قصد دارد فضانوردان را به ماه بفرستد.

چین در ماه ژوئیه به یکی از سه کشوری تبدیل شد که در مورد مدار و مریخ نورد چین که به دنبال ردیابی آب در سیاره سرخ است ، به مریخ مأموریت می دهد. CNSA می گوید فضاپیمای تیانوان 1 در آستانه رسیدن ماه فوریه به مریخ است.

چین در حین انجام مأموریت ها به طور فزاینده ای با کشورهای خارجی درگیر می شود و آژانس فضایی اروپا اطلاعات مهمی را درباره ایستگاه های زمینی برای Chang’e 5 ارائه می دهد.

با این حال ، قوانین ایالات متحده همچنان از همکاری بیشتر با ناسا جلوگیری می کند ، به استثنای چین از همکاری با ایستگاه فضایی بین المللی. این امر چین را بر آن داشت تا کار خود را در ایستگاه فضایی خود آغاز کرده و برنامه های خود را آغاز کند که این کشور را در رقابت مداوم با ژاپن و هند ، در میان کشورهای آسیایی که به دنبال دستیابی به دستاوردهای جدید در فضا هستند ، قرار می دهد.

برنامه فضایی چین با احتیاط در حال پیشرفت است و در سالهای اخیر نسبتاً ناکام مانده است. موشک مورد استفاده برای پرتاب فعلی در تلاش قبلی برای پرتاب شکست خورده است ، اما از آن زمان بدون مشکلی از جمله پرتاب چانگ 4 انجام شده است.

فریز جانسون گفت: “چین بسیار تدریجی در حال کار است و بلوک های سازنده بلند مدت را برای ماموریت های مختلف ایجاد می کند.” وی گفت ، سیستم استبدادی یک حزبی چین همچنین “اراده سیاسی پایدار را که اغلب در دموکراسی ها دشوار است” فراهم می کند.

به گفته کارشناسان ، از آنجا که ایالات متحده از نزدیک پیشرفت چین را کنترل می کند ، بعید است در میان سو susp ظن سیاسی ، تشدید رقابت نظامی و اتهامات مربوط به سرقت فناوری چین ، همکاری با چین در فضا گسترش یابد.

جانسون-فریز گفت: “تغییر در سیاست همکاری فضایی ایالات متحده بعید است توجه دولت را در آینده نزدیک جلب کند.”


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*