چین می گوید کاوشگر ارسال شده برای استخراج سنگ های ماه در حال فرود روی ماه است


پکن (AP) – دولت گفت ، یک کاوشگر رباتیک چینی که برای بازگشت سنگهای ماه به زمین برای اولین بار از روز 1970 در ماه سه شنبه روی کره ماه فرستاده شد ، به مجموعه ای از مأموریت های فضایی فزاینده از پکن افزود.

تلویزیون دولتی و خبرگزاری ها به نقل از اداره ملی فضایی چین گزارش دادند که فضاپیمای چانگ 5 “با موفقیت در سایت برنامه ریزی شده خود فرود آمد”. آنها بلافاصله جزئیات بیشتری را ارائه ندادند.

این کاوشگر که در 24 نوامبر از جزیره گرمسیری جنوبی هاینان به فضا پرتاب شد ، آخرین اقدامی است که توسط یک برنامه فضایی چینی انجام شد که در سال 2003 یک انسان را به مدار زمین پرتاب کرد ، یک کاوشگر در مسیر مریخ دارد و در نهایت هدف آن فرود آمدن یک انسان بر روی ماه است.


این برنامه ها نیاز دارد که ربات سرازیری به سطح ماه شکسته شود و در یک مرحله صعودی 2 کیلوگرم سنگ و بقایا را بارگیری کند که برای بازگرداندن آنها به زمین منفجر خواهد شد.

در صورت موفقیت ، این اولین باری است که دانشمندان پس از کاوشگر شوروی در دهه 1970 نمونه های جدیدی از سنگ های ماه را دریافت می کنند.

Chang’e 5 سومین فرود موفقیت آمیز ماه در چین است. سلف آن ، Chang’e 4 ، اولین کاوشگری شد که در آن سوی ماه که کمی کاوش شده بود فرود آمد.

آخرین پرواز شامل همکاری با آژانس فضایی اروپا است که به نظارت بر ماموریت کمک می کند.

برنامه فضایی چین نسبت به مسابقه فضایی ایالات متحده و شوروی در دهه 1960 محتاطانه تر بود ، که منجر به کشته ها و شکست های پرتاب شد.

در سال 2003 ، چین سومین کشوری بود که پس از اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده فضانوردی را به مدار زمین پرتاب کرد. او همچنین یک ایستگاه فضایی سرنشین دار را راه اندازی کرد.

مقامات فضایی می گویند امیدوارند که سرانجام انسانی را روی ماه فرود آورند ، اما هیچ جدول زمانی یا جزئیات دیگری اعلام نشده است.

چین به همراه همسایگان ژاپن و هند نیز به رقابت فزاینده اکتشاف مریخ پیوسته اند.

فضاپیمای تیانوان 1 که در ماه ژوئیه به فضا پرتاب شد ، در حال حرکت به سمت سیاره سرخ است و یک لندر و یک روبات مریخ نورد را برای جستجوی آب به همراه دارد.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*