چین و روسیه توافق می کنند که یک ایستگاه تحقیقاتی در ماه بسازند


پکن (AP) – چین و روسیه گفته اند که یک ایستگاه تحقیقاتی ماه را احداث می کنند ، احتمالاً در سطح ماه ، آغاز دوره جدید همکاری فضایی بین دو کشور.

در بیانیه ای که روز چهارشنبه در وب سایت اداره ملی فضایی چین قرار گرفت ، آمده است كه ایستگاه تحقیقات بین المللی قمر نیز برای استفاده سایر كشورها باز خواهد بود ، اما جدول زمانی برای ساخت آن ارائه نشده است.

وی این پروژه را “یک پایگاه تجربی علمی جامع با امکان کار مستقل طولانی مدت” توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است که این ایستگاه “در سطح ماه و / یا در مدار ماه ساخته خواهد شد ، که فعالیتهای تحقیقاتی مانند اکتشاف و استفاده از ماه ، مشاهده پایگاه ماه ، آزمایش علمی اساسی و تأیید فنی” را انجام خواهد داد. .

به گفته وی ، یادداشت تفاهم در مورد این پروژه روز سه شنبه توسط ژانگ كجیان ، مدیر اداره ملی فضایی چین و رئیس آژانس فضایی روسیه ، دیمیتری روگوزین امضا شد.


چین در سالهای ابتدایی برنامه فضایی خود بسیار متکی به تجربه روسیه است ، اما از زمان آغاز اولین ماموریت سرنشین دار خود در سال 2003 تا حد زیادی مسیر خود را هموار کرده است. با این حال ، فضاپیمای Shenzhou چینی شباهت زیادی به کپسول های روسیه دارد. “اتحادیه و CNSA با کشورها کار می کنند در سراسر جهان ، به استثنای کنگره ایالات متحده ، تقریباً هرگونه تماس بین ناسا و چین را به دلیل نگرانی در مورد سرقت فناوری و ماهیت پنهان و پشتیبانی شده از برنامه فضایی چین ممنوع می کند.

روسیه و چین “به اصل” مشاوره مشترک ، ساخت مشترک و منافع مشترک “پایبند خواهند بود ، همکاری گسترده در ILRS را تسهیل می کنند ، برای همه ذینفعان و شرکای بین المللی آزاد است ، مبادله تحقیقات را گسترش می دهند و تحقیقات و استفاده از فضای بشریت را گسترش می دهند برای اهداف صلح آمیز ، “در بیانیه چینی آمده است.

روسیه در ایستگاه فضایی بین المللی شرکت دارد ، اما برنامه فضایی این کشور تا حدودی تحت الشعاع برنامه های چین ، ایالات متحده ، هند و دیگران است. روسیه در جدیدترین توسعه خود پس از تأخیرهای طولانی و مشکلات فنی ، برای دومین بار موشک فضایی آنگارا A5 خود را برای دومین بار در دسامبر آزمایش کرد.

چین امسال چهار مأموریت سرنشین دار را برای کار در اولین ایستگاه فضایی مداری دائمی خود برنامه ریزی کرده است که ماژول اصلی آن می تواند از ماه آینده راه اندازی شود.

چین قبلاً دو ایستگاه فضایی آزمایشی کوچکتر را راه اندازی کرده است ، یک مریخ نورد را در آن طرف ماه که کمی کاوش شده است در سال 2019 قرار داده و یک فضاپیمای Tianwen-1 نیز در انتظار گردش مریخ نورد روی سطح ماه های آینده در مدار مریخ قرار دارد. . در صورت موفقیت ، چین تنها دومین کشور پس از ایالات متحده خواهد بود که یک فضاپیما را در مریخ مستقر می کند.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*