ژاپن انتظار بازگشت سفینه های فضایی با نمونه های خاک سیارک را دارد


آژانس فضایی ژاپن اعلام کرد بررسی های اخیر تایید کرده است که فضاپیمای Hayabusa2 در شرف بازگشت کپسولی به زمین است که حاوی نمونه هایی از یک سیارک دور است که می تواند سرنخ هایی از منشا منظومه شمسی و زندگی در سیاره ما را فراهم کند.

این فضاپیما آخرین رویه خود را در مسیر برنامه ریزی شده خود طی می کند و قرار است در چالشی که به کنترل دقیق نیاز دارد ، کپسول را بعد از ظهر شنبه به طول 220000 کیلومتر (136.700 مایل) آزاد کند. این کپسول قرار است روز یکشنبه در یک منطقه دورافتاده و کم جمعیت در وومرا ، استرالیا فرود آید.

آژانس فضایی ژاپن اعلام کرد Hayabusa2 یک سال پیش سیارک ریوگو را که حدود 300 میلیون کیلومتر (180 مایل) فاصله دارد ترک کرد و همانطور که برنامه ریزی شده بود هموار پرواز کرد.

“ما آموزش دیده ایم و اکنون آمادگی کامل داریم. بنابراین من فقط دعا می کنم که تجهیزاتی که هنوز مورد استفاده قرار نگرفته اند به خوبی کار کنند و در استرالیا اوقات خوبی داشته باشند. “گفت یوئیچی تسودا ، مدیر پروژه هایابوسا 2 در JAXA. “ما بسیار هیجان زده هستیم.”


بسیاری از طرفداران Hayabusa2 برای تماشای رونمایی از کپسول در رویدادهای عمومی در سراسر کشور ، از جمله یکی در استادیوم گنبد توکیو ، جمع شدند.

در ساعات اولیه روز یکشنبه ، کپسول محافظت شده توسط سپر حرارتی ، هنگامی که جو خود را در 120 کیلومتری (75 مایل) بالاتر از زمین از سر بگیرد ، مدت کوتاهی به گلوله آتش تبدیل خواهد شد. حدود 10 کیلومتر (6 مایل) از سطح زمین ، یک چتر باز می شود تا سقوط آن کند شود و سیگنالهای چراغ راهنما برای نشان دادن محل آن منتقل می شوند.

کارمندان JAXA ضمن آماده سازی رادار نیروی دریایی ، هواپیماهای بدون سرنشین و هلی کوپترها برای کمک به جستجو و بازیابی کپسول تابه ای به قطر 40 سانتی متر ، ظرف های ماهواره ای را در چندین مکان در منطقه مورد نظر برای دریافت سیگنال قرار داده اند.

دانشمندان می گویند آنها بر این باورند كه نمونه هایی ، به ویژه نمونه هایی كه در زیر سطح سیارك گرفته شده اند ، حاوی داده های ارزشمندی هستند كه تحت تأثیر تابش كیهانی و سایر عوامل محیطی قرار ندارند. آنها به خصوص به تجزیه و تحلیل مواد آلی در نمونه ها علاقه مند هستند.

JAXA امیدوار است که بتواند سرنخی از نحوه توزیع مواد در منظومه شمسی و مربوط به زندگی روی زمین پیدا کند.

برای Hayabusa2 ، این پایان مأموریتی نیست که از سال 2014 آغاز شده است. پس از آزاد شدن کپسول ، آن به فضا برمی گردد و به یک سیارک کوچک دور دیگری موسوم به 1998KY26 می رود ، در سفری که قرار است 10 سال طول بکشد. .

تاکنون ماموریت وی کاملاً موفق بوده است. این Ryugu با وجود سطح بسیار سنگی دو بار آن را لمس کرد و داده ها و نمونه ها را با موفقیت در 1½ سال سپری شده در نزدیکی Ryugu پس از ورود به آنجا در ژوئن 2018 جمع آوری کرد.

وی در اولین فرود خود در فوریه 2019 ، نمونه هایی از گرد و غبار سطح را جمع آوری کرد. وی در مأموریتی چالش برانگیزتر در ژوئیه همان سال ، پس از فرود در دهانه ای که قبلاً با انفجار سطح سیارک ایجاد شده بود ، نمونه هایی از سیارک را برای اولین بار در تاریخ فضا جمع آوری کرد.

سیارک هایی که به دور خورشید می چرخند ، اما بسیار کوچکتر از سیارات هستند ، از قدیمی ترین اجرام منظومه شمسی هستند و بنابراین می توانند به توضیح چگونگی تکامل زمین کمک کنند.

ریوگو در ژاپنی به معنی “کاخ اژدها” است ، نام یک قلعه بستر دریا در یک داستان عامیانه ژاپنی.

___

ماری یاماگوچی را در توییتر دنبال کنید https://www.twitter.com/mariyamaguchi
منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*