ژاپن 2 سال دیگر آزاد سازی فوکوشیما را به دریا آغاز می کند


توکیو (AP) – دولت ژاپن روز سه شنبه تصمیم گرفت آزادسازی مقادیر زیادی آب رادیواکتیو تصفیه شده از نیروگاه هسته ای تخریب شده فوکوشیما در اقیانوس آرام را طی دو سال آغاز کند – گزینه ای که به شدت مخالف ماهیگیران محلی و ساکنان آن است.

این تصمیم که مدتها حدس زده می شد اما به دلیل نگرانی ها و اعتراض های امنیتی سالها به تعویق افتاده بود ، در جلسه هیئت دولت اتخاذ شد که آزادسازی اقیانوس را به عنوان بهترین گزینه تصویب کرد.

آب انباشته شده از سال 2011 در مخازن کارخانه فوکوشیما دایچی ذخیره شده است ، زمانی که یک زلزله بزرگ و سونامی به راکتورهای آن آسیب رساند و آب خنک کننده آنها آلوده شده و شروع به نشت می کند.


مجری این نیروگاه ، توکیو الکتریک پاور شرکت ، می گوید ظرفیت ذخیره سازی آن در پایان سال آینده کامل خواهد شد.

نخست وزیر یوشیهیده سوگا گفت که انداختن اقیانوس “واقع بینانه ترین” گزینه است و تخلیه آب برای غیرفعال شدن نیروگاه در فوکوشیما “اجتناب ناپذیر” است که انتظار می رود دهه ها به طول انجامد.

TEPCO و مقامات دولتی می گویند تریتیوم که به مقدار کم مضر نیست ، نمی تواند از آب خارج شود ، اما سایر رادیونوکلیدهای انتخاب شده می توانند به میزان مجاز آزاد شوند. برخی از دانشمندان می گویند تأثیر طولانی مدت دوزهای پایین چنین مقدار زیادی از آب در زندگی دریایی ناشناخته است.

طبق طرح جامع اتخاذ شده توسط وزرا ، TEPCO آزادسازی آب را حدود دو سال پس از ساخت تأسیسات مطابق با الزامات ایمنی نهاد نظارتی آغاز می کند. به گفته وی ، تخلیه آب نمی تواند بیشتر به تأخیر بیفتد و برای بهبود محیط اطراف گیاه ضروری است تا ساکنان بتوانند در آنجا با خیال راحت زندگی کنند.

TEPCO می گوید ظرفیت ذخیره سازی آب 1.37 میلیون تنی آن در پاییز سال 2022 پر خواهد شد. همچنین ، این منطقه که اکنون پر از مخازن ذخیره سازی است ، باید برای ساخت تأسیسات جدید تخلیه شود ، که برای حذف آنها مورد نیاز است. بقایای سوخت مذاب در داخل راکتورها ، فرایندی که انتظار می رود در سالهای آینده آغاز شود.

در طول دهه پس از سونامی ، آب در نظر گرفته شده برای خنک سازی مواد هسته ای به طور مداوم از مخازن آسیب دیده برای بازداشت اولیه در زیرزمین های ساختمان راکتور نشت می کرد. برای جبران تلفات ، آب بیشتری به راکتورها پمپ می شود تا همچنان سوخت مذاب خنک شود. آب نیز پمپاژ و تصفیه می شود که بخشی از آن به عنوان آب خنك كننده بازیافت می شود و بقیه در 1020 مخزن ذخیره می شود كه هم اكنون حاوی 1.25 میلیون تن آب رادیواكتیو است.

هیروشی کاجیاما ، وزیر اقتصاد و صنعت ، گفت: این مخازن که فضای زیادی در کارخانه اشغال می کنند مانع پیشرفت ایمن و پایدار از کارافتادگی می شوند. در این گزارش آمده است: مخازن نیز در صورت وقوع زمین لرزه قدرتمند یا سونامی ممکن است آسیب ببینند و نشت کنند.

رهاسازی آب به داخل اقیانوس توسط هیئت دولت واقع بینانه ترین روش توصیف شده است ، كه تقریباً هفت سال در مورد چگونگی دفع آب بدون آسیب رساندن به چهره فوكوشیما ، ماهیگیری و سایر مشاغل بحث می كرد. گزارشی که وی سال گذشته تهیه کرد ، از تبخیر به عنوان گزینه مطلوبتر نام برد.

در این گزارش آمده است: حدود 70 درصد آب مخازن از حد مجاز تخلیه بیشتر است ، اما قبل از آزاد شدن مجدداً فیلتر و با آب دریا رقیق می شود. طبق برآوردهای اولیه ، حذف تدریجی آب حدود 30 سال طول خواهد کشید ، اما قبل از اینکه کارخانه کاملاً از کار بیفتد ، این کار به پایان می رسد.

در این گزارش آمده است كه ژاپن از قوانین معافیت بین المللی پیروی خواهد كرد ، از آژانس بین المللی انرژی اتمی و سایرین حمایت می كند و از افشای داده ها و شفافیت آنها برای جلب نظر جامعه بین المللی اطمینان حاصل خواهد كرد. چین و کره جنوبی نگرانی های جدی در مورد تخلیه آب و تأثیر احتمالی آن ابراز کرده اند.

دولت گفته است که برای حمایت از ماهیگیری محلی همه تلاش خود را انجام خواهد داد و در این گزارش آمده است که اگر خسارت با وجود این تلاش ها وارد شود ، TEPCO جبران می کند.

کاجیاما بعد از ظهر روز سه شنبه به فوکوشیما می رود تا با مسئولان محلی و ماهیگیری برای توضیح تصمیم دیدار کند. وی گفت که برای دستیابی به تفاهم طی دو سال آینده به کار خود ادامه می دهد.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*