کوشیبا برنده جایزه نوبل ژاپن که یک نوترینو کشف کرد در سن 94 سالگی درگذشت


توکیو (AP) – ماساتوشی کوشیبا ، اخترفیزیکدان ژاپنی ، برنده جایزه نوبل فیزیک 2002 برای تأیید وجود ذرات بنیادی به نام نوترینو ، درگذشت. او 94 ساله بود.

کوشیبا ، استاد برجسته دانشگاه توکیو ، روز پنجشنبه در بیمارستانی در توکیو درگذشت. این باعث مرگ نشد.

کوشیبا ساخت اتاق های غول پیکر زیرزمینی را برای شناسایی نوترینوها ، ذرات گریز از خورشید که اختراع می کند ، اختراع کرد.

نوترینوها نمای منحصر به فردی از عملکردهای داخلی خورشید را ارائه می دهند ، زیرا با همان روشی که باعث تابش خورشید می شود ، در قلب آن تولید می شوند.


وی این جایزه را با دو دانشمند دیگر تقسیم کرد – مرحوم ریموند دیویس جونیور از دانشگاه پنسیلوانیا ، که همچنین روی ردیاب های نوترینو کار می کرد و دانشمند فقید ایتالیایی الاصل ریکاردو جیاکونی ، که برای تلسکوپ های اشعه ایکس که تصاویر واضح تری از جهان.

کشیبا در ردیاب نوترینو Kamiokande کار می کند ، یک مرکز بزرگ ساخته شده در کوههای ژاپن مرکزی. وی کار دیویس را تأیید و گسترش داد ، و همچنین نوترینوهایی را که از انفجارهای دور ابرنواختر ، که از درخشان ترین اجرام جهان هستند ، کشف کرد.

سهم کشیبا منجر به کشف های بعدی شد. شاگرد وی ، Taaaki Kajita ، برای تحقیق در تاسیسات Super-Kamiokande ، برنده جایزه نوبل فیزیک 2015 شد که نشان داد جرم نوترینوها است.

کوشیبا در زمینه آموزش علوم برای جوانان فعال بود و با استفاده از جایزه نوبل خود برای ارائه تجربیات یادگیری به دانش آموزان دبیرستان و دانشگاه ، یک بنیاد بزرگ علمی ایجاد کرد.

کوشیبا در توویهاشی در مرکز ژاپن متولد شد و در سال 1951 از دانشگاه توکیو فارغ التحصیل شد و قبل از بازگشت به ژاپن در سال 1958 برای ادامه تحصیل در ایالات متحده تحصیل کرد.

___

ماری یاماگوچی را در توییتر دنبال کنید https://www.twitter.com/mariyamaguchi
منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*