گله ایمنی در برابر COVID-19 با وجود واکسن بعید به نظر می رسد


ژنو (AP) – دانشمند ارشد سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که حتی در حالی که بسیاری از کشورها شروع به معرفی برنامه های واکسیناسیون برای جلوگیری از COVID-19 می کنند ، مصونیت گله در سال جاری بسیار بعید است.

در جلسه توجیهی رسانه ای روز دوشنبه ، دکتر سومیا سومیناناتان گفت که این کشورها حیاتی هستند و جمعیت آنها فاصله جدی اجتماعی و سایر اقدامات کنترل شیوع را برای آینده قابل پیش بینی حفظ می کنند. در هفته های اخیر ، انگلیس ، ایالات متحده ، فرانسه ، کانادا ، آلمان ، اسرائیل ، هلند و دیگران واکسیناسیون میلیون ها شهروند خود را در برابر ویروس کرونا آغاز کرده اند.

سومینات گفت: “اگرچه واکسن ها از آسیب پذیرترین افراد محافظت می کنند ، اما در سال 2021 به سطوح مصونیت جمعیتی یا مصونیت گله نخواهیم رسید.” “حتی اگر در چند جیب اتفاق بیفتد ، در چند کشور محافظت از مردم در سراسر جهان نخواهد بود.”

معمولاً دانشمندان تخمین می زنند که ایمنی یک گله به واکسیناسیون حدود 70٪ نیاز دارد ، جایی که کل جمعیت در برابر بیماری محافظت می شوند. اما برخی می ترسند که طبیعت بسیار آلوده به COVID-19 ممکن است به آستانه قابل توجهی بالاتر نیاز داشته باشد.

دکتر بروس ایلارد ، مشاور مدیر کل WHO ، گفت آژانس بهداشتی سازمان ملل امیدوار است که واکسیناسیون ویروس کرونا در اواخر این ماه یا در ماه فوریه در برخی از فقیرترین کشورهای جهان آغاز شود و جامعه جهانی را به این کار ترغیب می کند. بیشتر برای اطمینان از دسترسی همه کشورها به واکسن ها.


الوارد گفت: “ما نمی توانیم این کار را به تنهایی انجام دهیم ،” WHO به همکاری تولیدکنندگان واکسن خصوصاً برای شروع ایمن سازی نسبت به جمعیت آسیب پذیر نیاز دارد. آیلوارد گفت كه WHO قصد دارد “برنامه مقدماتی” ارائه دهد كه در آن كشورهای در حال توسعه می توانند واكسن را از ماه آینده شروع كنند.

با این وجود بیشتر تأمین واکسن COVID-19 در جهان از کشورهای ثروتمند خریداری شده است. ابتکار سازمان ملل متحد موسوم به COVAX ، که هدف آن ارائه عکس به کشورهای در حال توسعه است ، فاقد واکسن ، پول و کمک لجستیکی است زیرا کشورهای اهدا کننده برای محافظت از شهروندان خود به ویژه پس از نسخه های تازه کشف شده COVID تلاش می کنند. 19 در انگلستان و آفریقای جنوبی ، که بسیاری از مقامات مسئول شیوع بیشتر است.

با این حال ، WHO گفت که بیشترین قله های اخیر نمایش به دلیل “افزایش اختلاط مردم” است و نه به دلیل نسخه های جدید.

راهنمای فنی WHO برای COVID-19 ، ماریا ون کرچوو ، گفت که جهش در موارد در بسیاری از کشورها قبل از شناسایی گزینه های جدید کشف شده است. ون کرچوو اشاره کرد که در تابستان ، موارد COVID-19 در اکثر کشورهای اروپایی تک رقمی بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد در طول تعطیلات با خانواده و دوستان خود ارتباط زیادی داشتند ، گفت: “ما در جنگ شکست خوردیم زیرا الگوی اختلاط خود را در تابستان ، پاییز و به خصوص در حدود کریسمس و سال نو تغییر دادیم.” وی با بیان اینکه افزایش تعداد موارد در بعضی نقاط “عمودی” است ، گفت: “این تأثیر مستقیم بر رشد نمایی داشته است که در بسیاری از کشورها دیده اید.”

دکتر مایکل ریان ، مدیر اورژانس WHO ، گفت که اگرچه برخی شواهد وجود دارد ، این گزینه ها می توانند گسترش COVID-19 را تسریع کنند ، “هیچ شواهدی وجود ندارد که گزینه ها عنصر گرانش را هدایت کنند. وی گفت این گزینه ها نباید استراتژی های کشورها را برای کنترل شیوع تغییر دهند.

رایان گفت: “این کاری که شما انجام می دهید تغییری نمی کند ، اما به ویروس انرژی جدید می بخشد.”

___

نویسنده آمریکایی AP ماریا چنگ از تورنتو گزارش داد.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*