یافته های موجود در مریخ به زبان ناوهو فهرست می شود


مردم بومی از قدیم الایام در آمریکای شمالی با زمین ارتباط داشتند و اکنون این ارتباط به فضا نیز کشیده شده است.

کاوشگر Perseverance یک ماه است که در مریخ است و هر روز که می گذرد داده ها را جمع آوری می کند و به اکتشافات می پردازد.

تعدادی از یافته ها ، با همکاری ناسا ، در Diné Bizaad ، زبان ناواهو فهرست بندی شده است.

تیم استقامت با یک لیست 50 کلمه ای شروع به کار کرد و در صورت لزوم لیست را گسترش می دهد. طبق یک توییت از خود مریخ نورد ، برخی اصطلاحات قبلاً استفاده شده است ، مانند tsé ichich (سنگ قرمز) ، yéigo (سخت کوشی) و séítah (در میان شن).

تیم استقامت قبل از فرود در دهانه Jezero مازاز ، یک ناواهو برای مریخ ، این دهانه را به یک شبکه “مربع” به مساحت 2.6 کیلومتر مربع تقسیم کرد و “ATV” را به نام پارک های ملی زمین با زمین شناسی مشابه نامگذاری کرد.

مریخ نورد در منطقه ای به نام بنای یادبود ملی کانیون د چلی در آریزونا فرود آمد که در کشور ناواهو واقع شده است.


رئیس جمهور کشور ناواو ، جاناتان نز ، به همراه معاون رئیس جمهور میرون لیزر و سایر مشاوران ، سخنان چیزهایی را که در محل فرود دیده اند ، آورده اند.

در اطلاعیه مطبوعاتی ناسا آمده است که این پیشنهادات شامل tséwózí bee hazhmeezh (نورد صفحات سنگریزه ، مانند امواج) است. آرون یازی ، دینه ، پیشنهادهایی مانند bidziil (قدرت) و hoł nilį́ (احترام) را به لیست اضافه کرد. “استقامت” به هائونی ترجمه شده است.

یازی مهندس مکانیک در تیم پایداری است و در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در جنوب کالیفرنیا کار می کند.

او امیدوار است که دیدن زبان مادری مربوط به این مأموریت باعث افتخار جوانان محلی شود و آنها را برای رسیدن به اهدافشان ترغیب کند.

یازی در بیانیه ای گفت: “این فرود سرنوشت ساز در مریخ فرصتی ویژه برای الهام بخشیدن به جوانان ناواهو نه تنها از طریق شاهکارهای علمی و مهندسی باورنكردنی ، بلكه از طریق درج زبان ما به این روش معنادار ایجاد كرد.”

Nez با تکرار این احساسات می بیند که دانش آموزان در آینده به مناطق STEM علاقه بیشتری دارند.

نز گفت: “ما به یكی از خود ، آرون یازی ، كه نقشی حیاتی در مأموریت پایداری مریخ 2020 ناسا دارد ، بسیار افتخار می كنیم.” “ما از تیم ناسا و آرون هیجان زده هستیم و آن را الگوی بسیار خوبی می دانیم که باعث ایجاد علاقه بیشتر در زمینه های تحصیلی STEM خواهد شد و ما امیدواریم که جوانان بیشتری را برای انجام مشاغل STEM برای انجام کارهای بیشتر الهام بخشیم. و مشارکتها درست مثل هارون. با ادامه مأموریت ، ما برای موفقیت مستمر دعا می کنیم. “

جالب اینجاست که مریخ نورد باید اساساً به ناواهو آموزش داده شود تا برچسب هایی را که به اشیا it جمع آوری شده می فهمد. با این حال ، الفبای انگلیسی برای انتقال اطلاعات خاص به دلیل استفاده از لهجه ها در کلمات ناواهو ، باید پراکنده باشد.

کتی استک مورگان ، دانشمند پروژه ماندگاری JPL ، گفت: دیگر دانشمندان ناسا از فرصت یادگیری زبان مادری استقبال کرده اند.

استک مورگان گفت: “این مشارکت تیم علمی مریخ نورد را ترغیب می کند تا در مورد نامهایی كه از ویژگیهای مریخ به حساب می آیند دقت بیشتری داشته باشند – منظور آنها از نظر زمین شناسی و همچنین برای افراد روی زمین”.

___

اطلاعات از: کشور هند امروز ، https://indiancountrytoday.com/


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*