یک فضاپیمای چینی با پیوستن به فضاپیمای عرب وارد مدار مریخ می شود


پکن (AP) – مقامات در یک گام قابل توجه در بلند پروازانه ترین مأموریت فضایی کشور گفتند ، یک فضاپیمای چینی روز چهارشنبه در حین فرود مریخ نورد و اکتشاف برای شناسایی نشانه هایی از زندگی باستان به مدار مریخ رفت.

ورود Tianwen-1 پس از یک سفر هفت ماهه و نزدیک به 300 میلیون مایل (475 میلیون کیلومتر) بخشی از یک فعالیت غیرمعمول در مریخ است: یک فضاپیما از امارات متحده عربی روز سه شنبه به دور سیاره سرخ چرخید و آمریکایی مریخ نورد باید هفته آینده برسد.

آژانس فضایی چین گفت: ترکیب پنج تنی مدار و مریخ نورد موتور خود را شلیک کرد تا از سرعت آن بکاهد و باعث شود گرانش مریخ گرفتار شود.


آژانس گفت: “مدار موفقیت آمیز بود … که آن را به اولین ماهواره مصنوعی مریخ در کشور ما تبدیل می کند.”

این مأموریت حتی برای یک برنامه فضایی شجاعانه است که یک جریان ثابت از دستاوردها را به دست آورده و به حزب کمونیست حاکم چین اعتبار و اعتبار می بخشد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود ، مریخ نورد چند ماه دیگر از فضاپیما جدا می شود و با خیال راحت مریخ را لمس می کند و چین را به عنوان دومین کشور انجام چنین شاهکاری تبدیل می کند. مریخ نورد ، وسیله نقلیه ای مجهز به انرژی خورشیدی به اندازه یک گاری گلف ، داده های آب زیرزمینی را جمع آوری کرده و به دنبال شواهدی می رود که نشان می دهد این سیاره زمانی حیات میکروسکوپی داشته است.

تیانوان ، عنوان یک شعر باستانی ، به معنای “پیگیری حقیقت آسمانی” است.

فرود یک سفینه فضایی در مریخ بسیار دشوار است. فضاپیمای خراب شده روسی و اروپایی با فرود ناموفق در ایالات متحده مناظر طبیعی را پر کرد. حدود دوازده مدار هدف را از دست دادند. در سال 2011 ، مدارگرد چینی متصل به مریخ که بخشی از مأموریت روسیه بود ، نتوانست از مدار زمین خارج شود.

فقط ایالات متحده با موفقیت مریخ را لمس کرده است – هشت بار ، با شروع دو مأموریت وایکینگ در دهه 1970. یک مهمانی فرود آمریكایی و یك مریخ نورد امروز در حال فعالیت هستند.

تجربه چین شامل چترها ، پرتاب موشک ها و کیسه های هوا خواهد بود. محل فرود پیشنهادی وی ، دشتی سنگی و وسیع به نام Utopia Planitia است ، جایی که وایکینگ 2 آمریکایی در سال 1976 در آن فرود آمد.

پیش از ورود فضاپیمای چینی و مدار امارات متحده عربی در این هفته ، شش فضاپیمای دیگر هم اکنون در اطراف مریخ در حال فعالیت بودند: سه آمریکایی ، دو اروپایی و یک هندی.

هر سه مأموریت اخیر در ماه ژوئیه برای بهره گیری از مکاتبات نزدیک زمین و مریخ که فقط هر دو سال یک بار اتفاق می افتد ، آغاز شده اند.

یک مریخ نورد ناسا به نام Perseverance قرار است در تاریخ 18 فوریه فرود آید. وی همچنین با جمع آوری سنگهایی که حدود یک دهه دیگر به زمین باز می گردد ، به دنبال نشانه هایی از حیات میکروسکوپی باستان خواهد بود.

راز مربوط به برنامه فضایی نظامی چین به تعدادی از دستاوردها دست یافته است. در دسامبر ، او سنگهای ماه را برای اولین بار از دهه 1970 به زمین بازگرداند. چین همچنین اولین کشوری بود که در سال 2019 سفینه فضایی را در سرزمین دور ماه که کمی کاوش شده بود ، فرود آورد.

چین همچنین در حال ساخت ایستگاه فضایی دائمی و برنامه ریزی یک مأموریت ماه خدمه و یک پایگاه تحقیقاتی دائمی احتمالی در ماه است ، اگرچه هنوز هیچ تاریخی مشخص نشده است.

اگرچه بیشتر تماس ها با ناسا توسط کنگره مسدود شده است و چین عضوی از ایستگاه فضایی بین المللی نیست ، اما به طور فزاینده ای با آژانس فضایی اروپا و کشورهایی مانند آرژانتین ، فرانسه و اتریش همکاری می کند. چین ابتدا با اتحاد جماهیر شوروی و سپس با روسیه همکاری کرد.


منبع: khabar-khanoma.ir

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*